Autor:
Nepřihlášený uživatel
Příspěvek:
0/2000
Příspěvků: 10, poslední: 10.11.2023 19:26:2170925.Informace
Ahoj všem, prosím vás, máte někdo zkušenosti s dovozem motorky (nebo i auta) z Polska, Litvy, Lotyšska nebo Estonska? Jde mi jednak o postup jak moto u nás přihlásit, ale také o to, abych měl případně kompletní doklady ze země dovozu. Tudíž kolik dokumentů ve výše uvedených zemích tvoří kompletní doklady k vozidlu? Díky moc za info.   Jinak na netu jsem zkoušel hledat, ale našel jen informace k dovozům obecně (nikoliv z těchto zemí, ale hlavně z Německa), ale počet dokladů k vozidlu ve výše uvedených zemích nikde...
Paní od vymahačské firmy mně sdělila, že v Polsku mají zákon, kde automaticky přechází zákonná pojistka na nového majitele, i když nic nepodepíše a nezajímá je, že nejsem polské státní příslušnosti. Ať jsem rád, že platím necelých 800,- Kč, protože co má seznam dlužníků od polské pojišťovny na české občany, tak bych se divil, kolik jich je a kolik budou platit a já platím nejméně ze všech. Doporučila zaplatit a pak, ať si to vyřídím. Byl jsem z toho na hlavu, vyřizuj z Česka něco v Polsku, na hranice 400 km a polsky ani nepípnu. Zaplatil jsem, volal na Slovensko kamarádovi, který mi ji odtud přivezl a ten volal zase polskému kamarádovi. To mu jsem emailem poslal české TP a českou zákonnou pojistku. Ten to vyřídil, jestli sám nebo musel předchozí polský majitel, nevím, ale už se nikdy nikdo neozval na placení.
Je pravda, že z Polska přišlo upozornění zaplatit pojistku za motorku, ale řekl jsem si, že se zbláznili, když ji u nich nemám přihlášenou a hodil jsem obálku do kotle. To bylo asi v roce 2014.
Pak jsem koupil ještě jednu motorku v Polsku, dojel mi pro ni kamarád z Havířova a tomu jsem dal školení, ať majitel pojistku na pojišťovně zruší, že je evidována v ČR. Myslím, že jsem posílal emailem velký český TP, že je evidována u nás, ale to si již nepamatuji.
[kriz] (10.11.2023 19:26:21)
Díky všem za postřehy...

Kříž: A jak jsi nakonec dopadl?
[Prohorovka] (10.11.2023 18:45:40)
Na přihlášení motorky z Polska jsem měl jeden jejich TP a vůbec je nezajímalo u nás na odboru dopravy, jestli je to v Polsku odhlášeno. Ale původní majitel v Polsku tě nesmí nahlásit u nich jako nového majitele na pojišťovně, ale že vozidlo bylo převedeno do ČR do evidence. Mě tam ten blbec nahlásil a po roce mně přišla obálka od vymahačské firmy z Prahy, že dlužím na pojistném za motorku v Polsku i s úroky. U nás byla samozřejmě pojištěna a to je nezajímalo, že mám dluh a mám zaplatit nebo bude exekuce a mám si to vyřídit s exekutorem. [kriz] (10.11.2023 13:06:24)
zajímavé, protože kamkoliv jsem volal na úřad, tak mi řekli, že je jim úplně jedno zda je vozidlo či není odhlášeno v místě prodeje - na přihlášení to nemá vliv. Že jim stačí TP. Maximálně si tím zadělá na problém původní majitel sám sobě :-) [Dawid] (8.11.2023 20:23:00)
Výpis z TP, v Jawě stojí 2000Kč, aktuální zkušenost. [edward] (8.11.2023 16:58:55)
Ahoj,
před 6 lety jsem kupoval v Litvě auto. Na místě musíte s prodávajícím navštívit jejich dopravku (Regitra), kde po vyplnění jednoho papíru auto odhlásí na export. Pro přihlášení u nás potřebuješ odhlášený litevský TP. Je to jeden zelený papír (taková nudla nemá to žádný běžný formát). S ním u nás auto přihlásíš jako jakýkoliv jiný dovoz ze země EU.
[Libor-TR] (8.11.2023 6:45:45)
Na přihlášení ČZ z Polska mi stačil jejich "malý TP" viz foto v datech. Napřed jsem tu umolousanou skoro nečitelnou kartičku naskenovanou od prodejce šel ukázat na odbor dopravy, tam mi řekli, že pokud z něj vyčtou ta čísla, tak mi to převedou. Koupil jsem a převedli. [chlup] (7.11.2023 8:20:39)
Ahoj, teď jsem řešil dovoz z Rakouska, bylo to relativně bez problémů. Od majitele dostaneš velký + malý TP + ještě další malou "knížku" s tech. parametry, pak jde auto u nás na dovozovou technickou + emise. Tam Ti k cizím dokladům dají protokoly o STK, emisích a další protokoly v češtině, aby ta bába na úřadě dostala všechno na zlatém podnose. Čím víc papírů dostane, tím lépe - méně problémů, co musíš řešit. U novějších aut je místo protokolů tzv. COC list - opět tech. ůdaje o autě - motorce.
U dovozů ze zemí mimo EU, kde neplatí EU legislativa a každý si do papírů píše, co chce, může nastat problém. Jednak je to max. stáří 8 let - starší káru x moto nepřihlásíš, za druhý může být problém s původními doklady, kde můžou chybět údaje do českého TP. Pak musíš shánět české zastoupení značky v ČR, aby Ti je doplnil...pokud není, musíš do zkušebny a to...stojí hodně prachů, času, starostí...Opět, pokud bábě na přepážce na úřadě nedodáš všechny údaje, aby je mohla tupě zapsat do českého TP-máš PROBLÉM. více: https://www.tuvsud.com/cs-cz/odvetvi/mobilita-a-automobilovy-prumysl/majitele-osobnich-vozu/individualni-dovoz-vozidel
[sam559] (7.11.2023 7:44:32)
Jj, ale nepotřebuješ nejenom techničák ze země importu, ale kompletní doklady ze země importu? A ty kompletní doklady může tvořit víc dokumentů (jako příklad vezmu nás - malý techničák=osvědčení o registraci, a velký techničák). Jak je to v případě těchto zemí? [Prohorovka] (7.11.2023 7:15:21)
Na dovoz ze zemí EU je potřeba techničák ze země importu a výpis technické dokumentace v ČJ. To jsem potřeboval na import Monarka. [grošák] (6.11.2023 23:37:12)
Kompletní statistiky SQL spojení: 1 (5), 0,078 s v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 30.5.2024 18:42:11