Příspěvků: 60, poslední: 11.10.2023 14:00:1670878.Informace
https://medium.seznam.cz/clanek/pokrokovy-euroobcan-je-prilis-jednoduche-poridit-si-automobil-pojdme-to-zmenit-inspirovano-piraty-3333
Smutná nadsázka,největší motoristickou svobodu jsme si už asi užili nebo právě užíváme.
Napsal jsem par vet o Th a U, nic moc jedovateho. Ale musel jsem to vymazat na text viz nize, protoze jsem byl CENZUROVAN!
Vzdy stejne:
Your access is denied
Access denied due to firewall policy violation
Your issue ID for support is: 65268d5f-1-d3e3b57f-c0000008
Je mozne sprovoznit https pro JWM?
[Havlis]
(11.10.2023 14:00:16)
Z hlediska bezpecnosti by byli nejlepi Thorium-solne reaktory. Pokud se zastavi tak se sam neprehreje a reakce se sama utlumi.
Pokud cisla co dava Deadman jsou pravda, tak to neni zadna katastrofa.
Viz https://remap.jrc.ec.europa.eu/Atlas.aspx
[Havlis]
(11.10.2023 13:48:17)
K té Fukushimě je nutné kromě seizmicky aktivní oblasti dodat a zdůraznit, že se začla stavět v 60. letech podle tehdejších standardů a dokončila v letech 70.tých. Úroveň bezpečnosti a záloh chlazení byla značně pozadu. K tomu měli hodně špatný management, který roky ignoroval upozornění, že diesel generátorům hrozí zaplavení a obsluha nikdy prakticky netrénovala nouzové situace. Vůbec nevěděli, co dělat a spoustu toho neudělali dobře. Přes to vše ty rektory udržely komplet roztavení, unikly jen nějaké plyny. Zamořené oblasti mají dnes v průměru 1.2uSv/h, hot spoty 5uSv/h. Tedy celkem nic, vůbec bych se tam nebál bydlet.
[Deadman]
(10.10.2023 23:57:15)
Díky za informace. Vím, že zabezpečení naších jaderek je na vysoké úrovni. Bohužel i přes veškeré zabezpeční a předpisy je to bohužel jen otázka pravděpodobnosti, než se někde stane další jaderná havárie. Samozřejmě si to nepřeju a věřím, že to statisticky bude odpovídat opatřením, tedy to bude za hodně dlouho a co nejdál od nás.
Jako jasně, nemá smysl kvůli tomu hysterčit, jen to prostě tak je. A závěry Německa a jejich překonté zrušení jádra určitě hysterické jsou. Dneska je větší šance, že na nás Rusko pošle atomovku, než že zhavaruje elektrárna.
[Bart.]
(10.10.2023 20:18:16)
Bakoun: stupeň už si nevzpomenu. Když s tím začínali šaškovat, já byl už zrovna na odchodu a osobně jsem to měl už na salámu, ale vím že kluci z toho měli hlavu v pejru. Dávali všechny podklady (výpisy z účtů, hypotéky, darovací smlouvy, půjčky, vysvědčení, výpisy z katastru atd) dohromady, pak jim SŮJB napsala, že chce vědět, co znamená přijatá platba 50t. Kč před 5 lety..malý částky neřešili, větší už ano, to museli vysvětlit, všechno písemně a doporučeně, pak jeli na pohovor, pak se znova čekalo a většinou tu prověrku každý dostal. Ale kontrolovali všechno a dost pečlivě. Prostě ses před nima svlíknul do naha..A museli-musí to mít všichni, kdo šel za plot (do areálu JE). Spousta byrokracie byla jedním z důvodů, proč z Temoše hodně vyhořenejch lidí odchází a nejhorší je, že je to čím dál horší. U ČEZu maj na to speciální oddělení lidí, který musí vykazovat činnost za každou cenu...a tak se vymýšlí novinky, které už ale s kvalifikací zaměstnanců nemají pranic společného. zdar sam559
[sam559]
(10.10.2023 14:57:51)
sam559: pro zajimavost, ktery stupen proverky musi mit? Vyhrazene, duverne, tajne, prisne tajne? Treba to vyhrazene je vlastne jen ceska narodnost a cisty trestni rejstrik.
[Bakoun]
(10.10.2023 13:47:51)
Jo, ale jen o pár minut:-)
Ještě se vrátím k požadavkům na zaměstnance a celkově provozu, protože tomu je věnována opravdu velká péče. Ponaučení z minulých chyb tady bezesporu je...
Pokud je např. odstávka a chlapík (předpoklad je aktuální školení, zdr. prohlídka a XY dalších podmínek vůbec pro vstup do areálu JE)z dodavatelské firmy dostane nějaký úkol, nějakou práci, dostane tzv. Pracovní příkaz, kde je uvedeno, co má udělat s přesným postupem demontáže a montáže, kde se místo práce nachází, na jaké technologii (každá trubka, každý ventil, motor, kabel má svoje jedinečné označení), zkrátka dostane kompletní informace, aby nemohlo dojít k jakékoliv seberealizaci. Každý pracovní úkol-příkaz je schvalován jako součást projektu strojního nebo elektro kolečkem cca 20 lidí ze všech profesí. Každý se k tomu může vyjádřit a dopřesnit postup práce, pomůcky. Velké téma je také ZAVCIP, což je zamezení vniknutí cizího předmětu do roztěsněné technologie, které se zabývá tím, aby lidem nepadali klíče a šrouby do trubek, např. při výměně čerpadla.Všechno se musí zakrývat, klíče na šnůrkách, šroubky a matice v pytlíkách se počítají a zapisují před a po práci...
Zkrátka co by tě doma v garáži ani nenapadlo, tak na jaderce se řeší do posledního puntíku a je tvrdě vyžadováno. Za všechno jsou zapsány odpovědné osoby a nevyplatí se cokoliv snažit ojebat,protože za každý průser jsou brutál pokuty a pokud by díky pochybení došlo až snad k zastavení provozu bloku...ČEZu vzniká každý den odstávky Temelína škoda 6mil. Kč a bude to chtít zaplatit.
Absolutní elita, a to po všech stránkách, jsou pak operátoři bloku-mají na starost provoz celé elektrárny. 4 směny chlapíků, které se točí 365/24/7
Kromě jiného je nutnost od 2019 mít bezpečnostní prověrku od NBÚ.Je nutné dodat seznam majetku,výpisy účtu za několik let zpět..Takže si prosím nemyslete, že dělat na jaderce je nějaký chlív, kde dělaj amatérský blbci. VŠE je podřízeno max. bezpečnosti, která je často kontrolována jak SÚJB tak I
[sam559]
(10.10.2023 13:09:06)
Koukám, že mě Sam předběhl:-)
[Ota]
(10.10.2023 11:14:09)
Bart.: ano, právě havárie ve Fukušimě nejspíš zavdala příčinu k "davové hysterii" a stojí za postupným odstavením německých elektráren. Jenomže podmínky v Japonsku, kdy za tamní havárií mohla vlna tsunami, která v našich vnitrozemských podmínkách opravdu nehrozí, jsou nesrovnatelné. Navíc u nás nehrozí ani zemětřesení a sopečné erupce, které by pro jadernou elektrárnu mohly znamenat obdobné riziko. Pokud se tedy elektrárny budou stavět mimo záplavové oblasti, rizika havárií spojená s přírodními katastrofami lze z 99 % vyloučit.
Černobyl - tam probíhal technologický experiment, zda je elektrárna schopná při jejím odstavování vyrobit dostatek elektřiny potřebné pro pohon chladících čerpadel. Bohužel se obsluze experiment vymkl z rukou, kdy výkon reaktoru klesl pod kritickou mez a obsluha místo toho, aby ho okamžitě odstavila, obešla veškeré automatické zabezpečovací systémy a pokusila se výkon opět zvednout, čímž došlo k lokálnímu přehřátí a zbytek známe všichni.
K chybě lidského faktoru může dojít vždycky, ale předpokládám, že se jednak odborníci z Černobylu poučili a dále, že v dnešní době jsou již pokročilejší automatické zabezpečovací systémy, které by nedovolily, aby je obsluha obešla a manuálně zrušila zastavení štěpné reakce.
Takže atomová elektrárna je, podobně jako oheň, dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud se s nimi zachází opatrně a s náležitou péčí, je riziko popálení nebo požáru minimální...
[Ota]
(10.10.2023 11:11:53)
Nelze srovnávat situaci u nás a Fukušimu! Japonsko je velice tektonicky aktivní, každou chvíli tam maj zemětřesení a tsunami, přesto si tam vesele staví jaderky na pobřeží, protože...protože money first!-odpadá stavba chladících věží pro terciální okruh a voda, které je potřeba při provozu hodně, je hned u huby. Takže byť můžeme vnímat japonce jako světovou spičku technologie a kvality,tak na bezpečnost jaderných elektráren prostě kašlou.Teď začali vypouštět radiaktivitu do vody, protože neví co s ní:pěkně naředit a je to cajk s povolením mez. jad. organizace!!30let stovky tisíc m3!
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-svet-fukusima-vypousti-radioaktivni-vodu-do-oceanu-40441512
U nás máme štěstí, že tady takový přírodní katastrofy nehrozí. Nějaké povodně Temelín nemůžou nikdy ohrozit, protože je od Vltavy daleko a s převýšením asi 100metrů. Ale i Temoš potřebuje hodně vody, kterou používá pro chlazení (38 mil. m3 za rok)a po úpravě i jako pitnou (přes 100 tis m3 za rok).
K bezpečnosti: Temelín je postaven podle sovětského projektu a je řízen americkým systémem Westinghouse. Tzn. naprosto ideální spojení předimenzované technologie se spolehlivým řízením a ovládáním! Všechny zásadní systémy jsou jištěné 3x-naprosto mezi sebou nezávislými.Je to jako by jste měli doma 4 kompletní vodárny, 4 přívody vody ze studny a pokud se jedno čerpadlo zastaví, přepnete na čerpadlo č.2 a pořád máte ještě 2 vodárny jako rezervu! Šance, že budete bez vody, je prakticky nulová.Takhle bezpečně se už dnes jaderky nedělaj, to by nikdo nezaplatil!!
Navíc se každý rok koná odstávka,tedy vypnutí bloků a rozebrání podstatné části primárního provozu, jeho kontrola, výměny, opravy, čerpadla, motory, ventily, kilometry potrubí, vše se kontroluje nebo mění. Tisíce pracovních úkolů a stovky hodin
Ale bezpečnost provozu zajišťují lidé.Každý sekuriťák i uklízečka díky X školení ročně ví, jak jaderka funguje a jak se musí chovat.Znalosti+psychotesty+zdrav.prohlídky+kontroly vstupů=reali
[sam559]
(10.10.2023 11:05:09)
Vnímám to tak, že se u nás s výstavbou bloků tak nějak počítalo. Němci a Rakušáci se jádra bojí, ale u nás by ho spíš tolerovali než na svém území. Ale u nás byl moc velký vliv Ruska, tlak buď ruské řešení a nebo nic a tudíž se nic za ty léta nevymyslelo ani nepostavilo. Teď to vypadá, že iniciativu převezmou Poláci.
Osobně se jádra, stejně jako většina Čechů nějak zvlášť nebojím, ale chápu i ty Němce. Fukušima ukázala, jak jednoduché to může být a odepíšete půl země na stovky let. Naštěstí to nakonec dopadlo relativně dobře, ale ukázalo to, že nejen v SSSR, ale i v civilizovaném světě se můžou stát nehody, které budou mít fatální následky. Evropa je relativně malá, naše země je mrňavá. Kdyby se nedej bože něco stalo, tak sbalíme kufry a žádná ČR už nebude, jen zakázaná zóna. Málokdo z nás si to umí jen představit. Na jednu stranu všichní vidí, co je u nás za chlív a na druhou stranu slepě věříme, že jaderný provoz nemá chybu :).
A že se politici chovají populisticky? To je logický, pokud jim to lidi žerou, tak se tak chovat budou. Nabídka, poptávka, těžko jim to mít za zlé, ne :)
[Bart.]
(10.10.2023 9:33:29)
longr> Ne, není. Stejné fixní náklady a papírování jako u velkého reaktoru, ale méně elektřiny = vyšší cena za kWh. Předpokládaná úspora z rozsahu při výrobě stojí na masové výrobě. S jejíž absencí se rozplyne. Úspora z rozsahu se dá dosáhnout i hromadnou výrobou velkých reaktorů. A protože jen my bychom jich potřebovali 6 a Poláci 15, nemluvě o mnoha dalších zemích, smysl by to mělo. Současná situace, kdy každý s výrobců reaktorů jich podle jednoho projektu vyrobí 1 až 2 kusy za 15 let je silně neekonomická, když 1 reaktor musí zaplatit celý vývoj, papírování a výrobní prostředky.
[Deadman]
(9.10.2023 21:11:24)
Bohužel modulární reaktory musíš chránit proti různým blbům stejně jako reaktor velký.Rozmístění např v blízkosti velkých měst dává možnost využití odpadního tepla,klade menší nároky na přenosovou soustavu, výpadek jednoho není tak problematický jako výpadek velkého bloku.Jako možný problém vidím, že se zaktivují protijaderní aktivisté a bude problém získat potřebná povolení.Rusové mají jeden na lodi a napájí s ním nějaké město na Sibiři.Výhodou by samozřejmě byla výroba mimo místo určení a rutinní smontování na místě.
[El Fag]
(9.10.2023 20:25:44)
Daleko větší budoucnost je v modulárních reaktorech.
[longr]
(9.10.2023 14:56:27)
Bohužel nelze než souhlasit s předřečníky, že ač je za dnešního stavu technologií jaderná energetika stále nejvhodnějším řešením, ať již z pohledu ekologie provozu, tak ekonomiky (byť vstupní náklady na výstavbu jsou astronomické), masivní výstavbě jaderných elektráren dnešní doba nepřeje. Je jasné, že by financování stavby musel garantovat stát (ať již přímo nebo nepřímo systémem státních půjček či záruk), jenomže problém je shoda na podpoře takového projektu napříč spektrem všech politických stran, což je podmínkou toho, aby se takový dlouhodobý projekt mohl vůbec rozjet, aniž by do toho po změně vlády vždy někdo nehodil vidle. Pak je zde ten nesmyslný odpor k jaderné energetice ze strany EU, tlačený především z Německa a Rakouska, pramenící z údajných ekologických rizik a rizik z provozu. Že by se ale někdo odpovědně zamyslel, dal si na papír všechna pro a proti, to se asi nikdy nestane. Nějaká rizika jsou zde vždycky a je zkrátka nutno rozhodnout, co je menším zlem... Politici bohužel v současné době vždy jednají populisticky a jde jim především o vlastní židli, takže se hlavně starají o to, aby se zalíbili lidem a zajistili si tak hlasy voličů. Možná teprve tehdy, až tvrdě narazíme po odstavení uhelných elektráren, kdy se naplno projeví nerovnoměrnost a nespolehlivost dodávek z fotovoltaických a větrných elektráren, se najde shoda k výstavbě nových jaderných zdrojů, protože to bude nutnost. To už ale ovšem bude pozdě, protože stavba jaderné elektrárny je běh na dlouhou trať.
[Ota]
(9.10.2023 10:52:24)
Ještě se vrátím k lidskému potenciálu a řeším situaci pouze v ČR. Pozitivní je, že zájem o techniku je vysoký, středoškoláci mají velký zájem např. o jadernou fyziku:
https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-zajemci-o-studium-na-jaderne-fakulte-cvut-se-mohou-hlasit-jeste-v-zari-40328548
Problém je jeden. Stovky jaderných inženýrů, ale všichni se těší na manažerské pozice do kanclu. Běhat po elektrárně, soboty, neděle a třeba i v noci, když hoří termíny - to nechce z nich NIKDO.Hodně absolventů vyžere ČEZ a jeho dcery, protože umí zkrátka nabídnout nejvíc: plat, výhody, bonusy, vše je na jiném levlu, než soukromé sro-čko, kterým to přidělává vrásky. Z těchto firem už lidé, co postavili Tem+Duko., dávno odešli do důchodu a novým provozákům nemá tudíž kdo předat zkušenosti a praxi, což nováčkům přináší stres a frustraci. Pokud se ale zkušenej člověk ve středním věku(svářeč, technolog, kontrolor svárů atd.)rozhodně změnit zaměstnavatele, všichni se o něj perou a udělají mu nabídku snů!
Další problém a velice zásadní: ano, je to o vůli, o politické vůli. Současná "vláda" rozhodně nemá zájem vůbec o nějaké výstavbě JE přemýšlet, mají dost starostí ohledně zaplacení stíhaček od USA a jak zkrotit rozpočet pod minus 250-350mld. Kč.Tady vůle není a min. 2roky ještě nebude, protože Němci si jádro odstavili a u nás není nikdo z gulema, aby novou výstavbu u nás prosadil a dotáhl.
Další problém jsou prachy:výstavba JE obrovská administrativa a proteče obrovský množství prachů, které zkrátka nemáme. Ano, všechno zaplatí stát z našich daní a pokud se najde hodně našich sub-dodavatelů, hodně prachů zůstane doma.
Další problém je materiál: spotřeba ocelových polotovarů, nerezu, kabelů ale třeba i betonu je při výstavbě obrovská.Bez dlouhodobé dostupnosti nelze plnit termíny a termín spuštění se natahuje. O kvalitě ani nemluvím, evropské hutě jsou v rozpadu a u čínských ocelí jsme detekovali metalurgické vady ve velkém rozsahu.V mat. trubek jsou bubliny a pak nevycházejí RTG kont
[sam559]
(9.10.2023 8:37:54)
Vše je otázkou vůle. Jinak by jaderky nevznikly ani v minulosti. Francouzi se po ropné krizi vypracovali z ničeho do stavu, kdy uváděli do provozu 6 reaktorů ročně. Dnes nejsou připravení lidé u nás ani jinde, protože posledních 40 let se jaderky téměř nestavěly. Nyní máme ale novou energetickou krizi způsobenou kombinací idiocie (energiewende), plynového šoku (politicko-strategické mocenské boje) a prostý fakt, že Evropě vlastní fosilní zdroje docházejí. To je velká příležitost k národní i nadnárodní vůli a úsilí znovu vybudovat jaderný průmysl. Je to mnohem méně náročný cíl, než lety na Měsíc a na Mars.
Samozřejmě, že to nemůže dělat soukromý sektor. Jaderná elektrárna je mezigenerační investice. 20 let se investuje, pak to 50-70 let vydělává. Já teď sklízím plody mojich rodičů, z jejichž daní se postavil Temelín. Z mojich daní se budou stavět nové reaktory, jejichž provoz uvidím asi až v důchodu. Moje děti z toho budou mít prospěch po celý jejich život. Akcionáři tohle financovat nemohou, ti musí vidět návratnost během maximálně 3 let, jinak to pro ně nemá smysl.
[Deadman]
(8.10.2023 12:49:13)
same: problém s nedostatkem kvalitních lidí vidím jednoduše - jsou, ale firmy je nechtějí zaplatit a místo toho proměňují funkční managementy na moneyžermenty, najímají prakticky neschopné moneyžery, kteří to nevyřeší, ale vygenerují potřebu posílení moneyžermentu. Když dneska nabídneš seřizovači oken tolik, co certifikovanému svářecímu inženýrovi, který má certifikaci pro železnici, tlaková, paroplynná a já nevím, jaká další zařízení, tak kde jsme? Samozřejmě, že takovej člověk jde buď dělat na sebe, nebo do zahraničí...a firmy řízené moneyžermentem se diví.
[mais]
(8.10.2023 12:48:41)
Když už jsme u těch jaderek, dovolím si pár slov. Vzhledem k tomu, že jsem na Temelíně dělal přes 10 let u dodavatelské firmy, trochu jsem se do té problematiky dostal a můžu s klidem říci, že šance, že se u nás rozjede znovu výběrové řízení na dodavatele technologie, že bude vybrán vítěz bez soudních sporů, že se opravdu začne stavět a že bude v rozumném čase dokončen byť jen jediný jaderný blok a bez problémů spuštěn do provozu...je v současné době NU-LO-VÁ. Je nulová šance, že se v ČR do 15. let postaví a spustí nový jaderný blok! Vysvětlím proč.Jednoduše nejsou kvalitní lidi, nejsou odborníci a chybí i vůle. Nehledě na kvalitu politického kádru..Samotný provoz našich 2 JE je pro ČEZ, resp. pro dceru ČEZ Energoservis a dodavatele tak náročný, že pracuje neustále s nedostatkem svářečů, rentgenářů, technologů, elektrikářů.Odstávky bloků jsou plánovány tak, aby se nepřekrívali a technici pendlují mezi Tem. a Duk. po celý rok. Po pár letech, kdy se z nich stanou ostřílení borci, to vzdávají, protože to je náročné a rozpadají se jim rodiny.A do primáru, kde to svítí i při odstávce, se taky každému moc nechce.Do toho se sám ČEZ střílí do nohy až absurdní admistrativou a požadavky na lidi.A to je jen provoz, výstavba nového bloku je něco úplně jiného. Tam potřebujete desítky dalších profesí, desítky kvalitních firem s životnostní vyšší než 2 roky ..Vždyť si každý může najít příběh horkovodu z Temoše do českých Budějovic. .Taky může být varováním jaderka Mochovce na Slovensku, ta se začala stavět v roce 87 a za tu dobu si prožila opravdu zajímavý příběh, aneb když chceš něco posrat, pusť k tomu taliána. Na Temelíně jsme o tamních problémech věděli a některé byly dost úsměvné, např. když italové natáhli 10 km kabelů a pak ÚJD SR zjistil, že nevyhovuje požární odolnost: https://ekonomickydenik.cz/slovensky-nekonecny-pribeh-treti-blok-elektrarny-mochovce-bude-po-14-letech-praci-konecne-spusten/ A takových faux-pas byly spousty, až jsme se divili, jak velký to jsou amatéři-
[sam559]
(7.10.2023 21:40:09)
mais, nezklamals mě,vím že to není o vlastnících ale proto, že nemělo smysl to držet protože nebyl zájem.Že je nutná garance státu(s spíše EU) je jasný.Můžeš postavit JE a politici ti do toho hodí vidle-viz odstavení JE v Německu, kdo by to riskoval.Lidi si prostě musí důkladně natlouct hubu......
[El Fag]
(7.10.2023 17:45:02)
elfag: zklamu tě, ale to, že není JS ready postavit jaderku už není dávno o nějakých vlastnících, je to o tom, že se léta nepraly nesmyslný prachy do VaV, aby se podchytily všechny bezpečnostní požadavky a jako bonus lidi, co to před 30-40 lety konstruovali, buď nejsou, nebo jsou to důchodci - to je realita. Ostatně nebylo důvodu, protože jestli tady někdy bude někdo chtít stavět nějakou jaderku, tak to bude muset finančně táhnout a garantovat stát (je to tak drahá sranda, že k tomu žádná firma žádné konzorcium financujících bank nepřesvědčí), pro což je v naší zemi podmínka nutná a nikoli dostačující zestátnění čezu a jeho rozdělení - což je otázka, jestli někdy někdo na to bude mít koule, protože jednak zestátění a logické osypky lidí a další věci na burze cenných papírů Praha jsou defacto tři táhnoucí zajímavé tituly - ČEZ, ERSTE a K B, bez ERSTE nebo KB by ta burza ještě nějak fungovala, na Čezu stojí.
[mais]
(7.10.2023 17:22:25)
Planeta je prostě přelidněná. Ale stejně jak nejdou obejít fyzikální zákony, nejdou obejít ani ty přírodní. Když je na poli dost potravy, je dobré počasí a málo predátorů, přemnoží se hraboši. Žerou a množí se, dokud nezačnou docházet zdroje, kosit je nemoci, paraziti, predátoři, a populace zase klesne. Lidi si pořád z nějakého důvodu myslí, že jsou něco víc, přitom to funguje stejně. Akorát v mnohem delším časovém horizontu a nefungují tam ti predátoři... Zato jsou lidi schopní celkem účinně redukovat svou populaci během válek. Takže já se o budoucnost planety nebojím, příroda si to vyřeší sama.
[Jad]
(6.10.2023 22:41:05)
Palivo pro 5 let provozu se skladuje v areálu jaderné elektrárny!Bohužel politika a ideologie tuto zvládnutou zatím nejekologičtější výrobu energie stopla a já se nejspíš dalšího jaderného bloku nedožiju.Odhaduji , že vítězem vypsaného tendru na rozšíření se stane Westinghaus ale kdy se začne stavět je otázka, protože mnoho skupin to bude určitě napadat.Jsem zvědavý, jak dopadnou madaři s Rosatomem.Velká škoda je, že se zlikvidovalo zázemí které tu pro výstavbu JE bylo (Škoda - výroba reaktoru, Škoda -1000MW turbína a generátor),to se zlikvidovalo protože po rozpadu sov. bloku po r.89 o tuto technologii nebyl zájem.ŠKODA-JADERNÉ STROJÍRENSTVÍ vlastnili naposledy rusové.Nevěřím zcela teoriím o vlivu CO2 na klima, ale fosilní zdroje by se měly šetřit a použít na smysluplnější účely než je pálení.
[El Fag]
(6.10.2023 21:02:10)
Ota> Jaderná fůze jako praktický zdroj energie zůstane snem navždy. Vyžaduje tak extrémní tlak, který nelze mechanicky dosáhnout a nastává jen extrémní gravitací hvězd. Lidstvo se to snaží obejít extrémní teplotou, ale výsledkem jsou těžko zvladatelné podmínky. Zatím se to nedaří zvládat ani v experimentálních podmínkách. Dělat to zcela bezpečně a ekonomicky nebude asi možné nikdy.
Ale ani to nepotřebujeme, už 60 let máme bezpečně zvládnuté a osvědčené štěpné reaktory. Je to snadná, bezpečná a ekonomická technologie. Tlakovodní jsou osvědčené a jednoduché. Těžkovodní dokáží používat neobohacený uran a Kanaďané je mají zvládnuté už celá desetiletí. Rychlé množivé dokáží používat v přírodě převažující U238. Jsou ale technologicky náročnější a nejsou potřeba, protože uranu je dost. Objem vyhořelého jaderného paliva je natolik malý, že se po desetiletí ukládá v areálu elektrárny a dodnes nikdo nemusel vyřešit trvalé uložiště. Vyhořelé palivo lze přepracovat a většinu znovu použít, dělá se to ale minimálně, protože uranu je dost a je levný. Trvalé hlubinné uložiště by nebyl problém vybudovat. Bezpečné uložení na 20 tisíc let se sice zdá hrozně dlouho z pohledu lidského života, ale pro geologické procesy je to okamžik. Vápencová jeskyně se tvoří milión let, vrásnění pohoří trvá 100 miliónů let.
Všechny nehody jaderných elektráren za celou historii zabily méně lidí, než jich zabijí emise uhelných elektráren za měsíc.
Antijaderná hysterie utnula rozvoj jaderné energetiky v 80. letech, je jednou z největších ran naší civilizaci za poslední století.
[Deadman]
(6.10.2023 18:32:55)
Celkova produkce CO2 v roce 2020 byla 32 284 mil tun z toho jen v EU 2 774
Evropska unie produkuje z celku jen 8.6% CO2 (USA 14%, Cina 31%)
Z celkove produkce, pripada na dopravni prostredky 26% (721 mil tun CO2)
Z dopravnich prostredku pripada na osobni transport 30-40%, berme 40% (288 mil tun CO2, 246 345 770ks) TO JE 0.89% z cele produkce CO2
Z dopravnich prostredku na osobni transport je motorek 16% (46 mil tun CO2, 39 000 000ks) TO JE 0.14% z cele produkce CO2
Pokud se v EU zakazou vsechny motorky do jedne zlepsi se zivotni prostredi o 0,14%
Pokud se v EU zakazou vsechny auta a motorky a bude se chodit pesky nebo na kole, zlepsime zivotni prostredi o 0,89%
Zmena pod 1% je opravdu ten duvod proc se musime vzdat osobniho transportu v EU? ;-)
80% CO2 vytvari 100 firem na svete. Takze asi neni tezke, aby urednik sel a zaklepal na dvere a osobne se zeptal jak to budou resit.
Zdroje:
https://portal.sda-cia.cz/clanek.php?id=6204&v=m .
https://realisticka.cz/2021/07/20/globalni-antropogenni-emise-co2-v-letech-1965-2020-udaje-bp/#:~:text=Lze%20o%C4%8Dek%C3%A1vat%2C%20%C5%BEe%20emise%20CO2,tuny%20na%204%2C14%20tuny .
https://acem.eu/acem-statistical-release-registrations-of-motorcycles-and-mopeds-in-key-european-markets-broadly-stable-during-2022#:~:text=There%20are%20more%20than%2039,Europe's%20roads%20(2019%20estimate) .
[Havlis]
(6.10.2023 15:25:02)
vidím to taky tak. Sem to nepatří a byla blbost, že jsem něco takového vůbec psal a pak reagoval.
[Bart.]
(5.10.2023 6:40:06)
Mimo ideologie a nálepkování sem nic jiného nehrneš,technickým problémům evidentně nerozumíš a sleduješ optimistickou ČT ,která tě ve tvých jedinečných názorech utvrdí.Pro jedince podobně uvědomělé je typické, že od věcné argumentace utíkají k napadání osoby diskutujícího(k tomu jsem ted sklouzl i já).Vysvětli co a proč dělají volené i nevolené elity správně a já budu souhlasit nebo nesouhlasit a řeknu ti proč.Ovšem zde je to pro ostatní obtěžující takže končím.
[El Fag]
(4.10.2023 22:30:54)
Barte, tebe je tady vyloženě škoda, ztrácíš čas s dezolátama, místo toho, aby si dělal kampaň třeba Pirátům. Pozvedni jejich preference! Informační hodnota tvým slovních spojení odpovídá jejich programu a činnosti ve vládě, nulanula nic. Neuvažoval si někdy nad tím, resp. neděláš už pro ně teď, pěkně přicuclej na cecík, do kterýho přispívají i ti nejhorší nepřátelé, jako El Fag? Starší chlapík, kterýho posíláš na pivo, protože nedosahuje tvojí velmi vysoké úrovně? Je to vlastně pod tvojí úroveň, reagovat..a musíš se nutit a přemlouvat, přesto jsi se vrátil. Chce to silnej žaludek..vid. Ty budeš mluvit o propagandě a hloupém davu? Ty už jsi jenom k smíchu. Vrat se na FB a Xko, tam Ti někdo dá ještě někdo stejně vymletej laik a budeš mít pocit přízně...sam559
[sam559]
(4.10.2023 22:22:26)
ehm, tak znovu: Bart: a co delas konkretne ty proti tomu, aby to teda neslo vsechno do haje?
[Bakoun]
(4.10.2023 22:07:51)
Osobně si myslím, že přechod od fosilních paliv k ekologické a levné elektřině nevyřeší žádné obnovitelné zdroje, ale teprve zkrocení termonukleární fúze. Což ovšem ještě pár desítek let potrvá.
[Ota]
(4.10.2023 21:31:40)
Tak holt ještě jednou. Vlastně chápu tvou frustraci. Všude tolik inforamci o tom, co se nedaří, každý pokus o cokoli je hned ve veřejném prostoru náležitě zkritizovan a tak prostě člověk začne věřit tomu, ze je vše špatně. Pak přichází názor, že je lepší nedělat nic, protože každý pokus něco dělat je ucelovka a malá domu. Hnusně montovny, zla EU, politici co nemysli na lidi, stát co lidem něco nutí, hnus, uk co nam berou praci, hnusni editari všude kolem, hnus že.
Nektere věcí, které tu popisuješ asi byly chyba, část z toho byla v dané dobe ok, ale chyba se z toho udělala následně zkreslenim informaci, ktere si uz dav nepamatuje. Většina věcí, cos tu popsal vyplňuje v negativní interpretaci veřejný prostor a tak lidé je mylně pokládají za svůj názor.
Takže místo další debaty doporučení. Dej si pivo a v klidu se zamysli, proč tvé názory nejsou tvé, ale opsane a zda ta propaganda, kterou si myslíš že dokazes perfektně poznat není propaganda nadruhou. Protože jak jinak proste vysvětlit že tvé názory nejsou stejně jedinečné, jako je mám třeba jedinecné já :)
[Bart.]
(4.10.2023 21:18:39)
Bart, nemusíš mít obavy, nikomu nic nevnucuju, jen presentuju svoje názory.O mé děti mít strach nemusíš, nejmladší dceři je 40 a je Ing biochemie,synové jsou Ing IT a strojírenství a problémy udržitelnosti diskutujeme, nejsme v zásadním rozporu.Ty věříš tomu, že řešení navrhovaná "elitami" jsou funkční? Já vidím plýtvání veřejnými penězi,vidím opatření a řešení, které které podstatu plýtvání nepostihují a ani nevedou k tomu aby bylo plýtvat čím.Ty nevidíš to řízení ode zdi ke zdi(zásobníkz plynu napřed prodány RWE, dnes státem koupeny zpět, plynovod napřed prodán, dnes koupen státem,prodej státního zlata vdobě kdy bylonejlacinější, uložení strategických zasob nafty u německé firmy v německu),ty elity nejsou žádní neomylní géniové, jsou to lidé stejně omylní jako já a proto se na jejich jednání musím dívat kriticky a poměřovat to svými zkušenostmi.Mé zkušenosti mi říkají, že o co se nepostarám sám, to mi stát určitě nezařídí a to, co mi vnucuje nemusí být výhodné(naposledy jsem státu naletěl na penzijní spoření-inflace podporovaná státem mi z něj ukousla cca 1/3)sobecky se starám nejdřív o sebe a pak teprve o ostatní, ty to máš jinak?Najít si své názory na internetu, není to náhodou tvůj případ?My, co jsme starší máme zkušenosti s komunistickou propagandou a dost dobře dokážeme realitu od propagandy rozeznat.Politici a tzv elity baví řídit a ovlivnovat(a brát peníze),jinak by to nedělali,jestli si myslíš že pracují do roztrhání těla pro blaho světa a národa tak si to nech projít hlavou.Nejkřiklavější problémy řeší(nebo předstírají řešení)aby se udrželi u moci a přísunu peněz(přechody migrantů se budou hlídat na hranicích uvnitř EU, přes vnější hranici je ovšem EU klidně nechá dovážet, to je řešení?).
Evropa nemá suroviny(jsou na Ukrajině a v Rusku), a co konkrétně dělá náš stát,nechá tady postavit montovny s nízkou přidanou hodnotou práce s danovými úlevami a nechá vyvážet suroviny a energie(dřevo,elektřina)místo aby se využily zde a prodaly s přidanou prací.Zahraniční firmy mají zájem o lacinou práci kterou u nich nechce nikdo dělat a která je energeticky náročná a silné zahraniční firmy diktují státu, ne naopak.Jak z toho ven nevím ale kroky vlády mi moc smysluplné nepřipadají(zmrazení důchodů nekritizuju).Zbývající suroviny je potřeba využít tak aby nás jejich vyčerpání nezaskočilo(pěkná fráze, ale kdo myslí na "blaho" společnosti a kdo na vlastní zisky) je to schopen současný stát ovlivnit?
[El Fag]
(4.10.2023 19:41:15)
Až jednou přijde zákaz provozu vozidel se spalovacími motory, bude alespoň o jeden problém méně - nikoho už nebude trápit kolik oleje do benzínu....
...a politiku sem netahejte...
P.S.: jaký je ekvivalent 8850 v RAL?
[bobanito]
(4.10.2023 19:39:09)
určitě se to posune, to jsem si jistej, že to nakonec vyšumí a nic se nezmění. Pak se na nás budou jezdit dívat Číňani jako do skanzenu. Česko, které bez zdrojů, s uhlím už skoro vytěženým, ropou, kterou nikdy nemělo vsadilo na to, že navěky bude ropy dost a ostatní mají povinnost jim jí levně a dost prodávat. Protože přece máme nárok na svůj blahobyt :)
\mějte se krásně, už končím, nemá to smysl :)
[Bart.]
(4.10.2023 17:15:12)
jaw250:jen krátce, protože vím, že fijalovou ovečku, která všechno sežere a všechno ochotně zaplatí, není možné přesvědčit..Za prvé, vůbec mě neznáš. Pro mě je rus nebo ukrajinec stejná bolševicko-fašistická pakáž. O minulosti bolševika u nás ani o 68 tady nikdo nic nepsal, asi máš vlčí mlhu..Mě nezajímá jejich konflikt, mě zajímá, co dělá naše vláda pro naše lidi, zajímá mě co na nás v Bruseli chystaj, zajímá mě, jak se tady budou mít moje děti, jaký budou mít sousedy a v jaký svobodě budou žít. Tohle je tobě ale u zadku a kromě argumentů umíš jen urážet, stejně jak ti, co tomu tady dneska velí. Protože kdo není s náma, je proti nám, že...Víš, kdy se to řikalo? Ty zákope..? zdarsam559
[sam559]
(4.10.2023 17:14:45)
sam559: přesně, nostalgie po totalitě a zároveň očekávání platu nebo důchodu jako v "západním" Německu. A frustrace z toho, že to zatím žádný politik nedokázal zařítit, když to přece slíbil :). Takových lidí dneska je.
[Bart.]
(4.10.2023 17:09:56)
sam559: když tě tak moc sere ta modrá totalita, proč se neodstěhuješ do rudě svobodného sajuzu...určitě pak nezapomeň poslat fotku ze zákopu ✌😁
To píšu jako někdo, kdo byl proti vstupu do EU-schválně kdo z vás má svědomí čisté a volil v referendu proti vstupu do EU?
Nicméně už mě začíná vyloženě srát, kolik je tady (jak na manii, tak v Republice) neobolševiků, co vzpomínají na "staré dobré časy", které nám byly na 21 let importovány tanky při poskytování bratrské pomoci. Nejvíc k zblití je, že doteď se najdou jedinci, kteří tvrdí, že okupace v 68 byla legální akt, protože byl sepsán zvací dopis pěti bezvýznamnými zhrzenými komouši.
A k tématu-mám to jako Ota, tak mi elektropohon v principu nevadí. Nicméně si nemyslím, že konec v roce 35 přijde, zjistí se, jak nereálné to zatím je a ještě x krát se to odsune.
[jaw250]
(4.10.2023 15:21:05)
sam559: Hoď se do klidu, nebude tak zle. Očekával sem ten náraz do zdi až v roce 2035, ale vypadá to, že k němu dojde dřív. Je to skvělý plán, nejdřív lidi vystrašit katastrofou a potom od nich vybírat peníze za spasení. Dějinami mnohokrát ověřeno, že to funguje. Taky ale platí, že nelze lidi strašit donekonečna. Člověk si zvykne na všecko, i na ten strach a bát se přestane, stane se skeptikem. Jakmile je skeptiků většina, ideologie končí.
[spec]
(4.10.2023 13:58:36)
Bart: a co delas konkretne ty proti tomu, aby to teda neslo vsechno do haje?
[Bakoun]
(4.10.2023 13:14:00)
Ano, máš pravdu, stávající model už dlouho nevydrží, protože budeme nuceni tento model života nuceně opustit. Nikdo se nás na to neptal, bylo nám to určeno. Nevzniklo to demokraticky po volbách, vzniklo to Totalitním nařízením šílenců, kteří se (často podvodem, stejně jako naše 5ti demolice)dostali k moci a rozhodují o nás bez nás! To oni nás odstřihli od levných surovin, ze kterých jsme (jako Evropani) vytvářeli prosperitu a konkurenceschopnost. Od levné ropy a plynu, od levné elektřiny vyráběné v jaderkách.
Nyní je Evropa v ekonomickém a morálním úpadku a olej do ohně přilévá neřízená migrace, která v budoucnu vyvolá sociální bouře. Jsme a budeme celému světu pro smích, stáváme se skanzenem a staneme se jím velice brzo. A u nás v ČR musíme být samozřejmě ve všem nejlepší, takže pěkně z gruntu: největší ožebračování lidí, obrovská inflace, nejvíce protinárodních politiků, největší zadlužování, obrovská korupce. A kdo za to může, jasně Babiš a Putin a brzo už i Fico, jak nám melou do hlavy naše (=cizí) média s jednou jedinou pravdou..
Né, to oni můžou za současný stav: EU parlament, Lejnová, Scholz, němečtí Zelení, němečtí komunisté. Desítky a stovky nikým nevolených pseudopolitiků, kteří plodí stovky nesmyslných směrnic a nařízení, které způsobují bídu a snížení ekonomické síly EU. Oni sami mluví o politice nerůstu..Přitom rotačky na peníze jedou na plný výkon, investují se miliardy do zelené ekonomiky, ale na celosvětové množství CO2 to nemá žádný vliv. To oni nás táhnou na dno a pomocí dotací se peníze splachují do záchodu.
Takže ano, máš pravdu, když se sami nezabijeme, zabije nás určitě klimozměna..takže: Mladí komunisté vpřed, zpátky ni krok.. a ty starej a blbej, ty buď rád, že dejcháš a drž hubu a krok! Buď rád, že dostáváš vůbec nějaký prachy od státu, protože jestli nebudeš správně volit při volbách a budeš remcat na internetu, tak uvidíš! Nebo to nejsou vaše názory, názory multikulti Progresivistů? To vy jste ti nejsobečtěší tvorové světa! sam55
[sam559]
(4.10.2023 12:15:00)
Dnešní doba je "krásná" v tom, že když chci být radikální, tak už ani nemusím přemýšlet jak. Stačí si najít své názory na internetu. Pak z toho vznikne taková kombinace sobeckosti a nesourodých argumentů, jako jsi právě napsal.
Nejlepší na tom je, že děti jsou připravené na to se o sebe postarat, až já jím svým blahobytem zničím platetu, protože díky své práci na to mám nárok. A jestli se jim to nelíbí, tak je to proto, že narozdíl ode mě nerozumí fyzikálním zákonům, jinak by to přece chápali, že to jinak nejde.
Já bejt mladej a poslouchat doma tyhle názory, tak možná ten militantní ekolog opravdu budu. :)
Dobrá zpráva pro ně je a blbá pro nás je, že stávající model už prostě dlouho nevydrží. Ty tvoje elity to neřeší proto, že by je to bavilo, ale protože je to evidentní. Pokud Evropa, která je prakticky bez surovin, se neposune, tak ta životní úroveň půjde do kopru ještě za naší generace a to, že jsi poctivě pracoval celý život opravdu nebude argumentem, na který by bral někdo ohled.
[Bart.]
(4.10.2023 8:10:11)
Ano, na mnohdy nešetrném využívání surovin je postaven náš dnešní blahobyt a díky němu můžeme dnes přemýšlet o změně hodnot a udržitelném způsobu života.Co to má být a kdo to bude definovat?Že by politici a tzv elity?Ty to budou definovat pro plebs ale ne pro sebe, kdo z nich jde příkladem?Možná nejmenší uhlíkovou stopu za sebou nechal Zeman.Narodil jsem se na vesnici v přízemním domě kde byly 2obytné místnosti,kuchyně a předsín(v něm bydleli prababička,dědeček,babička,otec,máma já a mladší sestra).Kamna v kuchyni zároven vytápěla další místnost, v další mistnosti byla další kamna,zatápělo se až odpoledne, poté co jsme přišli ze školy nebo rodiče z práce.Suchý záchod na hnojišti u chléva,pokud padal sníh tak 20m procházka sněhem.Ve studni jen užitková voda, pro pitnou se jezdilo s dvoukolákem cca 1km k obecní studni,mytí v plechovém umyvadle na stoličce, koupání v sobotu v plechové vaně která se postavila v kuchyni a do které se ohřála voda na kamnech, v té se postupně vykoupali napřed děti, pak dospělí, do této vody pak maminka namočila prádlo, voda se potom kýblem nanosila do příkopu, tekoucí voda v domě nebyla.To jsem jako dítě zažil - kdo si to chce zopakovat?Svoz odpadu nebyl, třídilo se co sežere prase, co shnije na hnoji, co shoří,co nepadlo do žádné kategorie vyvezlo se občas do rokle na kraji lesa.Nápoje byly ve vratných lahvích(sklo),mléko nalévala prodavačka do bandasky odměrkou z hlinikové konve.Kanalizace a vodovod se u nás objevily až v po roce 1970.S tekoucí vodou a možností se kdykoliv osprchovat jsem se setkal až na intru v učnáku.
V 60 a 70 letech brala spousta mladých z vesnic jako výhru přestěhovat se do města do paneláku,aby jim v 90 letech nové elity vysvětlily, že to jsou nedůstojné králíkárny a každý jen trochu ctižádostivý a schopný člověk má usilovat o bydlení ve svém domě, ve kterém má postupně topit preferovaně elektrinou, plynem,biomasou,tepelným čerpadlem, k čemuž tě nutí různým sofistikovaným ekonomickým nátlakem.
Ano,plýtvání surovinami je bezohlednost a hloupost a jak se projevuje politicky řízený boj proti plýtvání v dopravě?Díky regulacím se přestala v Evropě vyrábět malá úsporná auta vhodná na dopravu do práce nebo na velký nákup(na vesnici toho opravdu moc nekoupíš,pokud chodíš do práce) a dnes vyráběné elektromobily nejsou ani malé ani úsporné.
Neexistuje konsensus na energetickou koncepci,se změnou vlády se řeší nová koncepce.Co si mám myslet o prosazování topení tepelnými čerpadly(tepelnéčerpadlo = úsporný elektrokotel) a zvyšování podílu výroby el z OZE a odstavování uhelných elektráren když není uspokojivě vyřešena akumulace ani náhrada a způsob jak topit v zimě když FV dává minimum a spotřeba je naopak maximální).
Ovšem to jsou globálně jen prkotiny, lidnaté státy(čína,pakistán,indie,afrika)dnes vidí jak se žije v Evropě a USA a chtějí dosáhnout na stejnou životní úroven a to se jim nejsnáze podaří uhlíkovou energetikou(v tom je ostatně Západ podporuje tím,že od nich nakupuje energeticky náročné polotovary a výrobky)a nějaké Evropě(která se k svému blahobytu dostala stejným způsobem) se určitě podrobovat nebudou.
Ano, naše děti si stím budou muset nějak poradit, bohužel hodně z nich má hodně daleko k chápání fyzikálních zákonitostí a papouškují to, co slyší v rádiích,TV nebo čtou na netu.Mimochodem největší vymývač mozků je veřejnoprávní rádio ČR PLUS,dnes jsem poslouchal diskusi o záměru vlády aby do roku 2030 bylo 30% vyráběné elektřiny z OZE,diskutovali min. živ prostředí Hladík a nějaká funkcionářka z Greenpeace(ta tvrdila, že je to málo ambiciozní),to, že se lidé kteří mluví o státní energetice nevyznají v tom co je výkon a co energie mě při jejich vzdělání ani nepřekvapuje a ani mě nepřekvapilo jak chce Hladík řešit energii v zimě a v noci -přečerpávací elektrárny(stavebně náročné,ekologové do toho budou házet vidle -můj názor),zelený vodík(zoufalá konverzní účinnost, tak do 20% zatím průmyslově málo používané, vodík se průmyslově ekonomicky vyrábí ze zemního plynu),bateriová úložiště(množství uložené energie v současnosti je směšné),tedy věci které za těch 10let výrazně nepokročí, přitom rozšíření výroby elektřiny z jádra je v nedohlednu(pro zajímavost - v areélu jaderných elektráren se u nás v kontejnerech skladuje jaderné palivo na 5 let provozu),skutečného oborníka,který by to uvedl technicky do lajny,co je k tomu potřeba a mluvil v číslech tam neslyšíš, to by bylo pro posluchače náročné, s ideologickými žvásty se ztotožníš snadno.
Já se svého blahobytu dobrovolně nevzdám, vydělal jsem si na něj poctivou prací a ani moje děti mě nenutí abych se ho vzdal(dům,teplo,elektřina,tekoucí voda,auta,motorky,internet,domácí zvířata,manželka) a jsou připraveny se o sebe postarat a nebrečet, že jsem jim zničil planetu a vyčerpal suroviny.
[El Fag]
(3.10.2023 22:13:44)
to je bídná argumentace :).
Na to můžu jen říct, že jsem proti oboustrané zabedněnosti a radikálnosti. Je stejně nesmyslné lepit se k silnici stejně jako dát hlavu do písku, že ropa nikdy nedojde a že ekologické projekty se prosadí sami, ideálně až já tady už nebudu, protože já chci ještě plývat a ničit planetu bez omezení. Z mého pohledu je to obojí radikální uvažování se kterým nesouhlasím a se kterým se bohužel už daleko nedostaneme.
[Bart.]
(3.10.2023 19:05:39)
Bart.: uz ses byl dneska prilepit k silnici?
[.]
(3.10.2023 17:14:04)
2spec: Takže podle tebe ropa nikdy nedojde? Nebo je to jen tak, že věříš, že až dojde, tak tu už nebudeš a ať si s tím tvý děti pak nějak poradí. A nebo ať klidně vymřou, jejich boj? Nebo jak to tedy je?
[Bart.]
(3.10.2023 16:16:29)
aha, takže to necháme na ropné lobby a na trhu, aby sám s elektromobilitou přišel a prosadil.
To je jako nechat na chemičce, aby sama od sebe přestala vypouštět bordel do řeky nebo síru do luftu.
Koneckonců asi si pamatujete olovnatý benzín. 20 let se vědělo, že je to svistvo, ale jezdilo se dál. Protože to bylo přece tak jednoduché, levné a prolobované. Kdyby to politici nezakázali, tak na to jezdíme dodnes. Dokonce lidi plakali, že jim pak nepojede už tak dobře Favouš.
Jako chápu, že někomu vadí změny, ale tohle jsou argumenty, že se musí člověk smát. Prostě ekologický věci se sami neprosadí, lidi mají tendenci škodlivost bagatelizovat a výrobci a těžaři to budou hájit, dokud to jen trochu půjde.
[Bart.]
(3.10.2023 16:13:52)
Což o to, proti elektromobilům, jako takovým, nic nemám. Jsou tiché, nevypouští smradlavé výfukové plyny - zvláště ve velkých městech s velkou hustotou dopravy by byly přínosem. Ovšem velkou chybou je, že do jejich výroby nutí výrobce tlakem shora politici. Správné by bylo, kdyby se časem dostaly do popředí sami, protože by svými vlastnostmi a náklady na provoz předčily dosavadní vozy se spalovacím motorem. Stejně tak, jako kdysi parní stroje vytlačily u stabilních strojů elektromotory či spalovací motory a na dráze, byť mnohem později totéž. Bohužel tyto tlaky shora akorát dělají z lidí blbce, když každému je jasné, že celý životní cyklus elektromobilů je v dnešní době méně ekologický, než u spalovacích vozů se srovnatelnými parametry. Navíc do budoucna je nebude čím krmit. I kdyby byl dostatek zdrojů elektřiny, nebude stačit kapacita přenosové soustavy, což si vyžádá masivní investice. Pokud dejme tomu za nějakých 30 let budou vynalezeny akumulátory nové koncepce s malými rozměry a hmotností, ale s velkou kapacitou, s vysokým počtem nabíjecích cyklů, které budou i levně a ekologicky vyrobitelné, tak se pak třeba situace obrátí.
[Ota]
(3.10.2023 13:17:11)
No jasně, už zase dochází ta ropa, já sem zapoměl. Otázka pro matematiky: kolik kusů dinosaurů čítá stádo, ze kterého byla všechna dosud spotřebovaná ropa? Průměrnou hmotnost dinosaura berme 10000kg
[spec]
(3.10.2023 11:39:42)
To není o konci světa, ale o udržitelnosti. Je jasné, že je prostě nezodpovědnost za 200 let vytěžit suroviny, co se na naší planetě ukládali miliony let jen proto, že chceme mít maximální pohodlí. A to je ještě v uvozovkách, protože pohodlí jet do práce 50km autem je dost ironie. Každý chce dneska barák, aby celý den za těžký peníze topil a pak byl stejně většinu života v práci nebo na cestě.
Shondeme se, že na to jsou dnešní politici blbě a protnout reálný kapitalizmus, který je prostě o spotřebně a maximnálním využíváním zdrojů s udržitelností prostě dost dobře nejde.
Celé je to o změně přístupu k životu a hodnotám. Buď to nějak dáme, i když o tom pochybuju a nebo to prostě přijde samo, až nám ty suroviny, na kterých stojí dnešní blabyt světa začnou docházet. Osobně si tak nějam myslím, že se rok 35 posune na 45, možná na 50 a pak už to prostě reálně přijde, že levná ropa nebude a půjde to stejně z tlustých do tenkých ať s tím souhlasíme nebo ne. A to té doby si klidně můžeme dál lhát, že žádná uhlíková stopa není a že suroviny za našeho života ani za života našich dětí prostě nemůžou v žádném případě dojít :)
[Bart.]
(3.10.2023 10:01:13)
Fascinuje mě, kolik lidí je dnes možné přesvědčit o konci světa.
Většina dnešní zaměstnanosti a je možná právě díky možnostem individuální dopravy. Prakticky nikdo už se dnes nemusí rozmýšlet jak daleko je jeho zaměstnání. 5, 10, 20 km, protože tam kdykoli může zajet. Funkční auto s platnou TK lze sehnat za nižší cenu než je průměrný plat. Zrušení/ omezení individuální dopravy znamená zaměstnat lidi v místě bydliště, v místních JZD apod. I kdyby se po nějakým zázrakem povedlo (nucené práce , pracovní tábory, umístěnky), znamená to návrat výkonu ekonomiky zpět do roku 1989.
Při současných státních výdajích = STÁTNÍ BANKROT.
Budoucí vlády budou mít dvě možnosti
1) zrušit green deal
2) státní bankrot, zrušit green deal
Obdobně to platí pro všechny státy EU.
p.s. Politici, kteří dnes prosazují green deal budou v roce 2035 v polit. důchodě nebo v hrobě, proti zrušení green dealu už nebude mít kdo protestovat.
[spec]
(3.10.2023 9:40:47)
Ahoj Longr, jen krátce a stručně. Evidentně bydlíš ve městě, tam je situace jiná, ale chápu, aut ve městech je moc... já jsem na vsi, která pomalu vymírá a první město s MHD se jmenuje České Budějovice, které je 35km ode mě. Tam ale nepracuju ani nikdy nebudu žít. Spojení moje bydliště a moje práce je 25km jedna cesta..autobusem a vlakem časový nesmysl, po práci vyzvedávám děti ze školy a z kroužků..autobus, vlak, pěšo, na kole celoročně opět nesmysl. Cestou z práce vyřídím děti, nákup, pojištovnu , co je třeba. El. auta jsou zatím u nás bez problému, je jich minimum a elektrárny na uhlí, Temelín a Dukovany ještě jedou. Problém nastatne, až nás donutí vypnout uhlí a my za to nebudemem mít náhradu, přičemž počet el. aut a celkově spotřeba el. poroste. El. budeme velice draze dovážet, ale od koho..?Kolegu pozdravuj, nikdo nebude hanit svůj drahej koníček..Rusko aj: průměrné platy nehodnotím, neznám přesně, vím, že na venkově je bída, ale tady píšou, že benzín a nafta u nich stojí 12-13Kč. https://www.autoforum.cz/zajimavosti/rus-ukazal-kolik-ted-stoji-benzin-a-nafta-v-jeho-zemi-po-zavedeni-sankci-suche-polknuti-bude-na-miste/ Zkrátka, určitě nejsou vyšší než u nás, kdy nám paliva dodává spřátelené Polsko a Maďarsko za německé ceny s válečnou přirážkou. Zelené eurobídě zdar!sam559
[sam559]
(2.10.2023 21:35:57)
Už teď ve městech není k hnutí, kolony, zácpy, všichni si vezou prdel po jednom. Jezdí stejné trasy, jako MHD, ale je to pohodlnější. Ať mi nikdo neříká, že se máme blbě, když si můžeme vozit prdel v autech po jednom člověku, trčet v kolonách u obchodů a odvážet plné koše jídla. Ani dražší benzín lidi z aut nevyhnal. Když jedu náhodou jednou do týdne autem, plánuju to tak, abych se vyhnul provozu a špičkám. K supermarketu autem nejezdím vůbec, nemám na to náladu. Většinu věcí z obchodů odtahám busem v batohu, jen když beru jednou za čas karton mlíka, tak ho vezu autem, a to parkuju v práci a k autu to těch 400 m nesu ručně.
Elektroauta taky moc nemusím, ale třeba ve Švédsku a Norsku je jich kupa. Všude, u baráků, byťáků, obchodů docela hojně nabíječky, zásuvky... Dnes jsem se bavil s kolegou, má elektro Hyundai. Počítal, kolik získá rekuperací. Vyšlo mu přes 40 %. Ověřil si to na dlouhém kopci u baráku a skutečně, z toho, co to sežralo nahoru, to 40 % vrátilo cestou dolů. To u benzínu nikdo nezařídí.
A k tomu EU, no, rozhodně bych neměnil. Podívej se třeba do Ruska nebo Běloruska. Průměrné platy Rusko cca 17900 Kč, Bělorusko cca 12500 Kč, přičemž náklady na život jsou tam podobné, jako u nás, v něčem nižší, v něčem i o dost vyšší. Surovin v Rusku mají, že by se v nich mohli koupat, ale vidět to tam není. Za městem serou do díry stejně, jako před sto lety. Ropy mají hafo, ale ceny paliv u nich vyšší, než u nás. Jak je to možné? Nehledě na to, že byrokracie tam je strašná, jen ji tam každý ojebává.
V Maďarsku, které má vztahy k východu asi nejblíž z EU (zatím), je průměrný plat cca 36400, ceny podobné, jako u nás a třeba palivo dražší. U nás je platový průměr cca 42200 Kč.
[longr]
(2.10.2023 18:18:58)
Pokud chceme předpovídat vývoj výroby a vlastnictví aut v ČR, pojďme se podívat na západ, do Německa, na které jsme jako další spolková země vazalsky a ekonomicky přilepeni a odkud čerpáme skrz Nařízení EU spoustu správné inspirace. V Německu bohužel v posledních letech probíhá revoluce v podobě Fit for 55 a Green Deal, což jsou programy, které celospolečensky nutí všechny k virtuálnímu snižování emisí CO2, ale hlavně mají za úkol vydělat na lidech obrovský množství prachů a ty předat do kapes vyvolených elit. Válka sežere opravdu hodně prachů...
V EU autoprůmyslu probíhá dlouholetá snaha donutit výrobce, aby přestali vyrábět auta na levná paliva z ropy. Bohužel se výrobcům podařilo vždy požadavky norem EURO nějak splnit a tak musel přijít tvrdší oříšek a to zákaz prodeje nových aut se spal. motorem v roce 35. Od tohoto roku se tedy bude jezdit již jen s ojetými spalováky nebo novými elektromobily, pokud na ně budou mít lidi prachy a hlavně je budou mít jak nakrmit šťávou, protože se dá v těchto letech počítat s veledrahou elektřinou na příděl s danou dobou odběru, aby nedocházelo k přetěžování sítě. Domnívám se, že bude problém spíše to el. auto nabít, protože čínské automobilky zaplavují německý trh levnými auty ve velkém stylu:
https://www.auto.cz/cinske-elektromobily-zaplavuji-nemecko-jejich-dovoz-ztrojnasobil-148705
Celkově se dá počítat s výrazným tlakem na cestování na kole, pěšky, vlakem, pěkně jako v 19. st, formou vysokých daní, vysokými provozními náklady a všemožnou další šikanou, jako omezování rychlosti, vjezdu do města, což se děje již dnes. Po rozmachu el. aut se i ty stanou terčem útoku a budou vyhnány ze silnic jako buržoazní přežitek. Pak konečně nastane RÁJ, alespoň v dutých hlavách Zelených ekobolševiků, který mohou oslavit nějakým leteckým výletem na ostrov někde u Afriky...zdar sam559
[sam559]
(2.10.2023 14:45:26)
Tak Reflex má taky sekci Divoký kačer, ale to je zcela jasně označeno jako humor a satira. Seznam Médium je něco podobného, jen to není dostatečně označeno.
[longr]
(2.10.2023 14:29:36)
Nevidím tam žádný zdroj, kde to měl říct. Nikde jinde jsem tom nenašel zmínku, mimo tento článek. Kolem pirátů se podobných výroků, které sice neřekli, ale mohli by objevuje hodně. 80% s toho bývají vyloženě lži těch 20% vytržení z kontextu.Toto je komentářová sekce seznamu. V podstatě si tam kdokoliv může psát COKOLIV, nemá to se zpradajskou redakcky nic. Otázna je jestli takovou možnost má seznam nabízet, když má zpradajsky portál a lidé si to následně pletou.
[auuu neprihlasn]
(2.10.2023 11:42:11)
Pokrokový euroobčan je satirická stránka, někdy velice trefná :) Nedávno si vymyslel článek o tom, že prezident zpětně podepíše Chartu 77 a naletěla mu i Maříková :D
[longr]
(2.10.2023 10:43:50)
Mně to přijde jako docela vtipná utopická fabulace :-) Už jen ta základní myšlenka, že to bude organizovat a hlídat stát, je stěží uvěřitelná. Všichni víme, jak hospodárně stát funguje
[Banjokid]
(2.10.2023 8:58:15)
Kompletní statistiky
SQL spojení: 1 (5), 0,141 s
v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 22.11.2024 9:25:12