Autor:
Nepřihlášený uživatel
Příspěvek:
0/2000
Příspěvků: 60, poslední: 17.9.2020 22:34:3668036.Automobily a jiné vehikly
Omlouvám se za dotaz,který nesouvisí s motorkami, i když asi částečně ano, ale snad mi poradíte. V neděli jsem jel ze závodů z Hodonína a na rovné, nové silnici jsem asi v kilu uhýbal motorkám. Najel jsem pravým kolem na bílou čáru u krajnice, byl tam ale "vykousnutý", propadnutý asvalt s ostrým rohem v délce cca 3 metry, jinak nikde nic. Ta díra byla vidět až na poslední chvíli. Doprava jsem uhnout nemohl, to bych sjel do příkopu, vlevo jsem měl motorku. TRRR a obě pravý kola na maděru (gumy a rozsekaný disky). Co s tím? Samozřejmě mě to ser...e, neb gumy byly skoro nové, disky taky ok. A teď musím shánět celou sadu, dvě mi nikdo asi neprodá, nebo to dát na plechy a hlíny do sběru... A dát to na sbíhavost, vzadu asi utrženej tlumič, neb mi to klepe, má to xenony a poťák regulace bude asi hnutej, neb mi to svítí metr před auto, no prostě dát do servisu na celkovou prohlídku. Dotaz zní: Rád bych na někom vymáhal (asi Správa silnic?)škodu. Na kom? a jak? Stačí napsat email: to a to se mi stalo, zde je fotodokumentace, že to nebylo označeno, oprava bude stát tolik a tolik, ve značkovým tolik a tolik, koukejte nasolit love? Havarijní pojistku nemám, fotodokumentaci mám, jedná se o Volvo V 40. Poradíte někdo postup?   No policii jsem nevolal, jen pojišťovnu kvůli odtahu, který jsem nakonec nevyužil
Nevím čím jsem starší, tak tím je mi víc jedno, že se na mne někdo lepí. Když je to už moc otravné tak sjedu na benzínku, dám si kafe a nechám ho jet. Alespoň mu to udělá radost... Co se týká záchranářské uličky, tak najedu na kraj už když vidím, že se blíží kolona pak člověk nemusí zmatkovat a hledat kam by uhnul, když bude potřeba. A počet lidí co to dělá stejně přibývá, ještě se naučit konečně ten zip...
S tím, že některá vozidla jsou proste červený hadr pro blbce, bohužel musím souhlasit.Po té co jsem ze zadního blatníku odstranil nápis Jawa, tak se počet nesmyslných předjíždění smrskl snad na 10%. V případě náhodou jedu otcovou Dácii, tak se najdou takoví, který mne musí předjet, i kdybych jel 100 v obci zatáčka ne-zatáčka, plná čára... Při tom reálně to auto jede líp jak firemní Fábie HTP kde se toto neděje.
[auuu neprihlasn] (17.9.2020 22:34:36)
Je pěkný jak se tu všichni dohadují jestli se mělo tohle nebo tohle. V první řadě by se mělo řešit aby se problém neopakoval i dál protože pak se každej diví jak je možný, že do tý díry zahučel a jaká je to nespravdelnost. V okamžiku kdy mám škodu tak jí taky řešim hned. A tady ta škoda byla dost velká na to aby člověku stálo za to si chvíli počkat na policii.....
Co kdo měl nebo neměl dělat nemá cenu řešit, PČR by rovnou podle popisu a stavu na místě vyhodnotila co a jak.
Jasco: Mimochodem řešil jsi už se správcem komunikace aby to taky třeba opravil ať se to nestane někomu dalšímu? Protože pokud to nahlásíš na PČR a přijede si dopravka tak ta to rovnou předává. V mém případě křiví do půl hodiny zlikvidovali hasiči.
[Garfield] (17.9.2020 8:14:26)
nunici> Zrovna Trabant nebo Wartburg jsou auta, které předjedu za každou cenu, ať jedou seberychleji. Ten dusivý smrad M2T dýchat nebudu. Naštěstí tato vrcholná technika NDR zcela zmizela ze silnic během posledních 20 let. Starou Avii jsem také roky neviděl a V3S bez problému objedu, když se někde plazí rychlostí traktoru.
Na zběsilé předjíždění mi zbývají Větnamci ve vydechlých dodávkách, co více čoudí než jedou a čiptuneři ve starých TDI, na jejichž autech ze zadu není vidět barva přes vrstvu sazí a po sešlápnutí plynu není vidět ani silnice za nima.
Že by mě ohrožovali střelci na silnicích, se mi stává zřídka. Nejvíce o můj život usilují spěchající dodávkáři, co pro únavu nevidí na silnici a důchodci ve Felíciích, kteří od svého doktora dostanou potvrzenou zdravotní prohlídku se slovy "Jezdi velmi opatrně, víš, že nevidíš na metr ani s brejlema." Takový mi vyjedou z vedlejší přímo před auto, přestože na mě koukají. Když takového dědu s popelníkama na očích vidím, už připravuji úhybný manévr.
[Deadman] (16.9.2020 22:25:03)
Tatí, předjel tě trabant ...

Koukám taky pěknej střelec. Tu cestu na Ostravu dobře znám. Pobavila mě představa, jak kolem skupiny aut, kterou vede Avie, to ze zadních pozic vypálil střelec ve vysavači :-)

Zmíněná rovinka má 600 metrů. Pak je na ní značka začátek obce. O 150m dál jsou z obou stran vjezdy/výjezdy z benzínek s tím, že ten výjezd v protisměru je schovaný za vzrostlou zelení a není tak dobře vidět, jestli odtamtud nevyjíždí auto.
Takže rozdráždit pracně vysavač kolem nudle aut a před náklaďákem pak šlápnout na brzdy je fakt žůžo. To prostě chci zažít. No jo, vlastně píšeš, že se ti občas někdo někde koukne do kufru.

Za benzínkami je křižovatka a za křižovatkou 1,5km dlouhá přehledná rovinka.
Za křižovatkou mohou "předjížděči" pohodlně předjet Avii a znova střelce v Trabantu.

Nezkoušej se prosím následně opravovat, doplňovat, či překrucovat cos napsal. Např ve smyslu že v protisměru ani před náklaďákem široko daleko nic nebylo (a přesto nikdo neměl koule předjet), že vlastně všichni předjížděči za Avií znamená jen jeden, či dva a ještě k tomu udržovali tak velké odstupy, žes měl možnost se bezpečně (neohrozit ani neomezit) mezi ně zařadit, kdyby něco nevyšlo.

Kdy že se to podle vyhlášky může předjíždět?

Jestli oni se tě nesnažili nechat daleko za sebou raději už v obci proto, že jsi jim byl hned podezřelej svým jízdním stylem.

Splašený vysavač byl mým de facto prvním autem. Fajn dělník a bezva zážitky s ním. Na nějaké smysluplné vypalování ze zadních pozic to ale moc nebylo.
[zahradník] (16.9.2020 17:59:32)
K tématu na začátku: Já s Jascem soucítím, protože mu rozumím. Měl ale smůlu a takováhle nehoda se blbě obhajuje a vysvětluje jak u pojišťovny, tak u policie, je to holt za dobrotu na žebrotu. Podle čondry by to ale mohlo jít, tak třeba se pojišťovna vycajchnuje.
nunici, Jad: Vidíte, já se nedávno autem vyhnul bourání právě kvůli předvídání. Chlapík v autě z vedlejší mi nedal přednost a já musel brzdit. Za mnou se už nějaký čas lepila nedočkavá červená alfička s blondýnkou, která chtěla předjet, ale nebylo kde a ani bych ji nemohl bezpečně pustit. Ještě jsem se stihl mrknout do zrcátka (to dělám často) a vidím, že je těsně za mnou. Tak jsem to při brždění strhl mírně stranou do odbočky a vyšlo nám to všem. Kdybych na to jen dupl, tak ji mám v kufru. Tak z toho ti dva měli jen třes rukou a já byl celkem v klidu, protože jsem oboje čekal.
Kdybych tu trubku někde mohl nechat předjet a mít ji z krku, mohl jsem směle brzdit a nemusel jsem tolik řešit to za mnou. Třeba se někde vymele, ale já jsem se toho neúčastnil.
Neříkám uhýbat za každou cenu. Ale rozhodně nestojím o to, abych se kvůli blbovi za mnou stal svědkem, případně účastníkem nehody, pokud mu vytečou slabé nervy. A stejně tak když jedu a vidím za sebou motorkáře, tak se stáhnu na kraj pruhu a prostě jej pustím, ať si jede. Nemyslím zbrkle uhýbat. Když vidím, že můžu uhnout, udělám to. O ničem jiném to není. Žádné zmatené uhýbání a vytváření nebezpečných situací, které po městě vidím dnes a denně třeba při průjezdu sanitky (pracuji u nemocnice, takže co lidé vymyslí, fakt neuvěříte), když lidé vyděšeně zmatkují, kličkují, najíždějí v rychlosti na přechody, obrubníky apod. nebo neumí vytvořit záchrannou uličku, protože se v koloně lepí nárazník na nárazník.
Vůbec neřeším to, že něco není nařízené. Pustit babičku v MHD sednout taky není nařízené, ale je to fajn. Když to neuděláte, nikdo vám pokutu nedá, ale asi vám to ani neudělá lepší den. Sám využívám výhody prostupnosti motorky nebo mopedu v zacpaném městě a jsem rád za to, když lidé v kolonách nechávají mezeru na projetí. Jedu opatrně a dávám pozor, aby mě někdo nepřehlídl nebo abych někomu nevzal za zrcátko. Když se řadím do pruhu, tak řeším oční kontakt. Ví o mně, jedu, poděkuju. Prostě solidarita a nebýt "selfish", jak se dneska moderně říká. Brr :) Jezděte si klidně jak chcete, lépe tedy co nejvíce podle pravidel, a myslete při tom i na ostatní. Netřeba se kvůli tomu hádat.
A to už je ode mě poslední román v příspěvku :)
[longr] (16.9.2020 15:29:12)
Já bych byl naprosto šťastný a spokojený, kdyby všichni dávali přednost tam, kde mají - z vedlejší silnice, při odbočování vlevo apod. Těch vocasů v autech, co mě nesundali jen proto, že jsem se nějak vyhnul, nebo zabrzdil, mi přijde poslední dobou strašně moc. Loni se to dokonce jednomu povedlo:-) [Jad] (16.9.2020 10:36:10)
Navrhuju založit speciální téma kde si můžete někteří poměřovat ...zkušenosti . Kdo nic nedělá nic nezkazí a kdo nejezdí nebourá. Přiznám se že bourám docela často, většinou právě proto že předvídám.když vidím před sebou auto které brzddí,začnu brzdit taky a za mnou jedoucí střelec mě sejme ...Jak už jsem psal níž prostě jezdím jak umím.Zkušenosti mě dostatečně vyškolily, i uhýbání by měl být bezpečný manévr v rámci předpisů.Nevím proč bych měl uhýbat až do škarpy jen proto že nějaký trotl neumí odhadnout šířku silnice.A není to jen o autě, kdo zná starou cestu mezi Mošnovem a Ostravou - ještě když jsem jezdil trabantem, od Mošnova po Krmelín mě všichni předjížděli ( většinou v obci když jsem jel 60), pak přišla rovinka před Bělou, cesta že se vejdou 4 auta za sebou - a najednou všichni předjižděči jak šnevi za V3S nebo Aviou.Tak jsem prostě vypálil ze zadních pozic . O 1203 ani nemluvím...jenže chudáci nevěděli že je to poslední typ, 1500 ccm 5kvalt. Takže ono to není o tom s čím jedu ale někteří mají potřebu předjížděk kdekoli bez ohledu na podmínky jen proto že před nima je " pomalejší" auto. A navíc pro ZAHRADNÍKA jezdím při pravém okraji pokud tam nejsou vyloženě díry takže 1. těmhle opravdu uhýbat nemíním a 2. stejně už není kam.Ale někteří mi zase budou vyčítat že neumožňuju předjetí. Jenže - kdy se podle vyhlášky může předjíždět ?
Prosím všechny kteří dočetli až sem ( chápu že ti kterých se to týká to nebudou) aby se snažili porozumět psanému textu i když má víc než 2 řádky a aby nereagovali
[nunici] (16.9.2020 7:10:01)
Venca_n: Nejsem mistr světa, ale mám naježděno od oka 300 tisíc kilometrů v dopravních prostředcích, mezi kterými je Felicie výkřik moderní techniky, takže si úsudek dokážu udělat naprosto přesně... Sice nemáš právo uhýbat, ale bolet to bude pak tebe... a řeknu ti, že je pěkně hnusnej pocit, když tě někdo nabere na levý zadní dveře/blatník (proti vykouklo auto) a ty se začínáš hrnout bokem po silnici... ;) [Borderer] (16.9.2020 6:39:37)
neznámý:
Závada v podobě chybějícího živičného povrchu tam byla.
Jakou že rychlostí tam jel, když píše "... jsem asi v kilu uhýbal motorkám."...?
Stovkou se určitě nemá najíždět ani na tu vodící čáru, kór když k tomu není žádný důvod (a ten opravdu NEBYL).
Každopádně stejně nic nedostane, nemá nárok a je to jen jeho blbost.
Díru by měl správce komunikace nechat zaválcovat...
[Venca_n] (15.9.2020 14:42:01)
Utekli jste od tématu...Otázka zní: Je bílá čára (V4) součástí vozovky, nebo to už je součást krajnice? Pokud jsem pochopil dobře, tak Jasco jel po bílé čáře u krajnice (V4), kde byla neoznačená díra. Jel tedy ještě po silnici (bílá čára je součástí silnice), nebo už po krajnici (bílá čára není součástí silnice ale už je to krajnice)? [neznámý vojín] (15.9.2020 13:56:12)
Borderer:
Najezdil jsem víc, než ty, s vozidly, na který ty oprávnění nemáš a za podmínek, o kterých netušíš, že existujou.
Že si někdo hraje na machra a jezdí jako magor pro mě není argument - žádnýmu "pospíchalovi" nejsem povinen uhýbat.
[Venca_n] (15.9.2020 13:35:40)
Borderer: Pokud mluvíš o motorce, tak je situace jiná. Správně máš jet u pravýho kraje vozovky. Obvykle ale člověk jede prostředkem pruhu, protože tam nejsou vyjeté koleje, štěrk a jiný bordel, který u kraje bývá ve větší míře přítomný. Pak bys k pravému okraji pruhu uhnout měl, když vidíš, že tím někomu bráníš v předjíždění. Určitě ale po tobě nikdo nemůže chtít, abys autem uhýbal až na krajnici. [Ota] (15.9.2020 12:25:47)
Venca_n: Evidentně si nikdy nikam nepospíchal nebo ses nechtěl rychleji svézt... viděl bych to tedy na variantu číslo dvě. :) [Borderer] (15.9.2020 12:10:08)
Borderer:
Jak? Motovypatlanec se řítí a když mu hezky uhneš, vidí víc prostoru a má možnost třeba ještě zrychlit.
Pokud jedu normálně, šmejd musí zpomalit.
[Venca_n] (15.9.2020 11:26:52)
Venca_n: A jak? Jestli na kejvačce šněruješ od středový čáry ke krajnici a nejsi schopný držet přímý směr, tak ano. :-) [Borderer] (15.9.2020 10:21:59)
Borderer:
"..od doby, co v bezpečných situacích uhýbám ke kraji se značně snížil počet (pro mne) nebezpečných situací z toho pohledu, že ten dotyčný mne často chce předjet za každou cenu.."

Vznik nebezpečné situace takovým uhýbacím manévrem leda podpoříš.
[Venca_n] (15.9.2020 9:48:21)
Docela se divím, že se proti tomuhle brojí tady na fóru smrdutých potvor, které mají problém udržet tempo na státovce v jednom člověku bez batožiny, natož ve dvou nebo s bagáží. :-D ...další volbou by byli zapšklí závistivci nebo internetoví kecalové. Protože od doby, co v bezpečných situacích uhýbám ke kraji se značně snížil počet (pro mne) nebezpečných situací z toho pohledu, že ten dotyčný mne často chce předjet za každou cenu..... Raději uhnu ke kraji, než abych si ve špitále se šroubama v nože hladil ego, že za nic nemůžu a on na rok přijde o papíry.... [Borderer] (15.9.2020 9:26:59)
zahradník: jestli nejsi schopný pochopit psaný text tak s tím ti nepomůžu, jasně jsem psal, že to není nutnost. Pokud to nejde jinak, samozřejmě zastavit nebo uhnout klidně na trávu, nejsme tu snad ve zvláštní škole aby tohle někdo rozporoval omg [xTas] (14.9.2020 18:23:06)
zahradník: Podle mě to xTas napsal správně. Umožnit rychlé a bezpečné předjetí sanitce neznamená vždy, že zastavím, ale třeba to, že jen uhnu, aniž bych zbytečně brzdil, apod. Záleží vždy na konkrétních okolnostech.
Když mě někdo předjíždí, tak nesmím předjíždění bránit, to ale neznamená, že mám povinnost předjížděnému vozidlu uhýbat na krajnici. Jízda po krajnici naopak může být považována za přestupek.
[Ota] (14.9.2020 14:29:23)
zahradnik:
A příspěvek z 14.9.2020 10:00:45 jsi cílil na koho, ev. proč jsi ho sem dal...?
[Venca_n] (14.9.2020 10:20:03)
Doporučuji přečíst zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Ve znění účinném od 1.10.2018 Dobrý by měl být BUŠTA, P., KNĚŽÍNEK, J.: Zákon o silničním provozu (ve znění 42 novel) s komentářem.
§11 odst.1
Na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, a pokud tomu nebrání zvláštní okolnosti, při pravém okraji vozovky, pokud není stanoveno jinak.
Komentář: Vozovkou je část silnice určená především pro provoz motorových vozidel. Okraj vozovky se vyznačuje vodorovnou dopravní značkou „Vodicí čára“.
Tak je snad jasné, kde se má jezdit. Jednoznačně při pravém okraji vozovky. Aspoň občas splňte zákonnou povinnost a jeďte při pravém okraji. Neposuzujte, co dělají někteří střelci, ale dělejte, co máte dělat.

§17 Odst4:
Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.
Komentář: Jiným bráněním předjíždění může být třeba kličkování, nedůvodná jízda jinde než při pravém
okraji vozovky (§ 11 odst. 1) nebo jízda v nesprávném jízdním pruhu (§ 12).
xTas: §41 odst. 7
Řidiči ostatních vozidel musí vozidlům s právem přednostní jízdy a vozidlům jimi
doprovázeným umožnit bezpečný a plynulý průjezd, a jestliže je to nutné, i zastavit vozidla na takovém místě, aby jim nepřekážela. Do skupiny tvořené vozidly s právem přednostní jízdy a vozidly jimi doprovázenými se řidiči ostatních vozidel nesmějí zařazovat.

Tak snad je jasné, že vozidlům s právem přednostní jízdy se musí umožnit bezpečný a plynulý průjezd.

Takže pokud je to nutné, tak i za cenu, že najedu na krajnici, nebo zastavím, nebo i sjedu z krajnice. (samo sebou rozumně tak, abych nezpůsobil nehodu ale i ta cihla na brzdě či sjetí do škarpy může někdy být to nejlepší a správné řešení. Zákon neříká, co všechno nemusíte. Proboha nechte aspoň sanitku a hasiče projet co možná nejplynuleji a nenuťte jejich řidiče dělat slalom nebo jet pomaleji, než by mezi normálně uvažujícími ostatními účastníky silničního provozu mohli. Jednou v té sanitce můžete být třeba vy.
[zahradník] (14.9.2020 10:00:45)
longr:|
Pravidla mi jasně určují, kdy uhnout musím.
A manévrovat kvůli pitomcovi jedoucímu za mnou, jen abych mu umožnil předjíždět, nehodlám už kvůli zvýšeným rizikům - zrovna takovým, jako je případná díra na krajnici či v čáře, kreou je vymezená...
[Venca_n] (13.9.2020 16:36:43)
Je vtipné když jednou se tu proti regulím brojí a jindy se jimi zas mohutně ohání, přitom jde jen o trochu tolerance a ne o zákony. [longr] (13.9.2020 14:35:48)
Já jen tvrdím, že na silnici nejsem jen "já", ale "my". Já se tím řídím a řídit budu. Klidně se jak na jawě tak v autě stáhnu ke kraji svého pruhu a pustím kluky na lepších mašinách, co mi pak nohou poděkují. Zažili jste to někdy? Ne, že? Já mockrát a světe div se, nikdy jsem se nevysekal ani já, ani ti druzí. A bylo na silnici hned příjemněji. Oni věděli, že o nich vím a že na ně myslím a ocení to. Debilovi uhnout nemusíte. Většinou vás na plný plyn předjede právě tam, kde nevidí a kde byste mu stejně neuhnuli. Debilové se jednou vysekají stejně a nebude to proto, že je někdo pustí. Mimochodem, jiná a horší situace, ale pokud někdo v protisměru bude předjíždět, na obou stranách místa dost, široká krajnice, daleko vidět ale jede několik aut výrazně pomaleji, než je limit (důchodci, vozík apod.). Vy ve svém pruhu. Stáhnete se a uhnete mu nebo se s ním radši srazíte? Já teda radši uhnu než bych kostnatě bazíroval na tom, že tam podle předpisů nemá co dělat a na krajnicí nemám jezdit. Prostě jedu, žiju, vycházím vstříc a pokud jsou kolem mě debilové, doufám, že se vysypou někde bez ostatních účastníků. A díky tomu, že předvídám, jsem se vyhnul několika nehodám. [longr] (13.9.2020 14:28:44)
longr
koukám žes neprošel základním učivem základní školy naučit se porozumět psanému textu.Pročti si ještě jednou nebo raděj 3x co jsem napsal. Vidím že jsi jeden z těch co přesně vědí co mají dělat druzí...
[nunici] (13.9.2020 11:36:20)
longr:
Rozumět nechceš ty. Žádná regule mi nenařizuje manévr, kterým bych měl umožnit nějakému hovádku letět dopředu.
Něco jinýho je uhnout vozidlům s právem přednostní jízdy - tam pravidla hovoří jasně. Ale dělat nějaký nesmysly jen kvůli tomu, že vypatlanec má potřebu se cpát přede mě je špatně.
[Venca_n] (13.9.2020 5:56:06)
Vida, aspoň jeden kladný výsledek. Jinak jsou nunici a venca stále zabednění ve své bublině. Nechtějí rozumět a pochopit, tak se bejčí. Budiž jim přáno. Já nebudu i nadále mít problém na přehledném úseku uhnout tomu za mnou, pokud mu to pomůže. Stejně tak v pomalu jedoucí koloně uhnu motorkáři, ať si jede. Přece nebudu zapšklý stylem "když nemůžu já, tak ani on". A je fakt, že se máme mnoho co učit o toleranci na silnicích od mnoha zdánlivě rozvojových zemí. [longr] (13.9.2020 0:00:26)
Kdysi jsem to resil. Policii jsem nevolal pac jsem jen proletel krajnici s kostkama kde jich par chybelo kdyz jsem se vyhejbal autu v protismeru, ktere si strihlo zatacku mojim pruhem. Nahlasil jsem to na spravce silnice, ti to nahlasili pojistovne. Poslal jsem fotodokumentaci mista, prohlaseni servisu ze durazne nedoporucuji opravu zdeformovaneho disku a byl. Pojistovna poslala odhadovanou castku noveho disku a po dolozeni faktury ze servisu dplatili zbytek za novej disk. Zadne problemy s jednanim nebyly. A jako bonus jeste mesto opravilo tu krajnici :) [čondra] (12.9.2020 22:50:02)
Sorry za romány,ale za poslední 3 roky mám s podobnýma případama dost zkušeností ,poslední mě stála rok na nemocenské... [nunici] (12.9.2020 9:29:23)
Vidím že je zbytečné se hádat. Základ je pochopit že když jedu po veřejné komunikaci, musím se řídit vyhláškou.
Takže to vezmu z pohledu poškozeného řidiče - předjíždějící nesmí předjíždět v případě že není schopen manévr bezpečně dokončit.Nesmí ohrozit předjížděné vozidlo. Takže pro ZAHRADNÍKA a ostatní střelce - víte že máte vůči ostatním na silnici taky nějaké povinnosti nebo se jen držíte hesla - jsem rychlejší a všichni ostatní mě proto musí ZA VŠECH OKOLNOSTÍ pustit ? Znova zdůrazňuju že obecně mi nedělá problém kohokoli pustit, ale pokud mě někdo začne předjíždět a v půlce manévru zjistí že se řítí do zatáčky kterou v dané rychlosti nezvládne a proti němu se objeví auto - předjíždí v místě kde je to přímo zakázáno,jede rychlostí kterou nezvládne - a já mu mám uhýbat když není kam? Nebo kvůli němu mám zastavit ? Chlapi když tak apelujete na předvídavost - tohle není předvídavost ale drzost.Nehledě na to že v té zatáčce můžou jezeďáci trochu "oklepat kola" , za zatáčkou migrujou srny...Místní to znají,právě proto tam jezdí pomaleji.
Tohle není míněno proti střelcům na motorkách ,beru to obecně.Jenže právě na motorce musím počítat právě s tím pověstným štěrkem v zatáčce daleko víc než autem.
Takže znova pro nechápavé - nemám potřebu nikomu uhýbat. Pokud to někdo umí, na zbývající části vozovky je místa dost . Pokud to neumí,ať jede za mnou. Protože platí, že za každou zatáčkou je rovinka kde se dá bez problémů předjet .
[nunici] (12.9.2020 9:22:41)
longr:
"V JAR... lehce zatroubí na toho vepředu a ten jej ochotně a bezpečně pustí."
- - -
Je mi fuk, co se děje v Africe.
Tady u nás nehodlám praktikovat nějaký manévry jen proto, že vypatlaná makovice potřebuje letět dopředu. Žádný "pustí" neznám, nevím, proč bych měl uhýbat.
[Venca_n] (12.9.2020 6:20:47)
A o čem se tady celou dobu bavíme? Nejde o zmatky, ale o plynulost. Já si jedu 90-100, ale pokud vidím za sebou někoho, kdo jede rychleji, nemám problém mu umožnit bezpečnější předjetí. Neznamená to zbrkle uhýbat, ale taky nebýt ocas nepřející. V JAR se na silnicích se širokou krajnicí jezdí tak, že kdo jede rychleji, lehce zatroubí na toho vepředu a ten jej ochotně a bezpečně pustí. Žádné uraženectví a sobeckost a ještě na sebe mnohdy i zamávají. Tam jsem se v provozu cítil bezpečněji, než u nás.
Mimochodem, když předjíždíte na dálnici ve 130 a za vámi jede někdo rychleji, taky se nenacpete mezi dva kamiony, ale až dokončíte předjíždění, zařadíte se do pravého a necháte ho jet, ne? Rychlost nerychlost, musíte mu umožnit předjetí.
[longr] (11.9.2020 22:10:47)
vwkafer: přesně jsem to chtěl napsat :-) Nevím kde se vzala ta představa, že motorkáři touží po nějakým uhýbání. Prostě si jeďte svojí konstantní rychlostí jako by tam žádný motorky nebyly, ani zběsile neuhýbejte (tady je vidět proč), ani se nemrcaste v prostředku protože přece "nebudete uhýbat trotlům" a já nevímco ještě - prostě v klidu při pravém okraji pruhu tak, jak praví vyhláška. Zezadu z motorky máme daleko lepší přehled, stopu si zvolíme zpravidla dřív než nás vůbec zaregistrujete a je jedno, jestli vás vezmem v kilu, dvou nebo třech.

Plynulost je to kouzlo, žádný zběsilý manévry nebo stupidní vychovávání. Úplně stejně jako pro sanitky nebo jiný vozidla s VRZ, maják v zrcátku neznamená nutnost hodit cihlu na brzdu a udělat čáru na silnici, vjíždět do škarpy a podobný šílenosti, prostě zvolnit, udělat místo a v klidu pokračovat ustálenou rychlostí tak, aby to pro řidiče zezadu bylo co nejvíc čitelný.
[xTas] (11.9.2020 21:33:17)
Venca_n: nikdy bych neveril, ze s tebou budu v necem souhlasit, ale v tohle pripade tedy stoprocentne ano:-) [vwkäfer] (11.9.2020 18:53:29)
zahradnik:
"Když už vás ten motorkář předjíždí, musíte umožnit bezpečné předjetí - dokončení manévru..."

Jenže když se někde zjeví za mnou, tak mě ještě nepředjíždí. Já nemám žádnou povinnost vytvářet chaotickou situaci tím, že vyjedu na čáru či dokonce přes ní jen kvůli tomu, aby debílek mohl vpřed někam, kde není místo.
Tyhle pitomosti jako
"pouštět motorkáře",
"motorkáři je skupině mají jet střídavě v pozicích cik-cak",
"motorkář má v obci šněrovat",
"motorkář projíždí mezi pruhy na semaforech, protože by chudák upekl v kožených hadrech, kdyby čekal",
"motorkář u zavřenýho přejezdu vpřed"
- to je všechno jen zhovadilost, vytvářející zbytečné rizikové situace...
[Venca_n] (11.9.2020 15:30:53)
Jinými slovy pro méně chápavé - kdo chce jezdit jako závodník (nechci urazit prase) , ať se realizuje na dráze. Kdo jede po silnici, měl by se aspoň snažit dodržovat předpisy.Když si rozbiju hubu,nadávám jen sám sobě a ne např. srně že zrovna na té cestě neměla co dělat... [nunici] (11.9.2020 13:32:03)
a to jezdím autem, na motorce a kupodivu i na kole .Psal jsem o situacích kdy si někteří potřebují něco dokazovat a vynucují si např.to předjíždění. Viz níže - kdo umí ten poředjede kdo ne ten ať je raděj za mnou než bych ho tahal ze škarpy.Mluvím o jedné zcela konkrétní zatáčce kde dík takovým už pár křížků je.A ten strom u cesty taky nevyrost tak rychle aby si ho normálně jedoucí řidič nestihl všimnout [nunici] (11.9.2020 13:27:59)
zahradník
jestli sis nevšim,mluvil jsem o dost konkrétních situacích a zkušenostech.Já zas nechci potkat debila který mě musí za každou cenu okamžitě předjet, pak se lekne zatáčky která se před ním objeví strhne řízení a vytlačí mě z cesty. .Každý ať si jede jak umí ale ať neohrožuje ostatní .O to by snad mělo jít všem. Nemůžu za to že někdo si musí dokazovat jak umí na úkor všech okolo
[nunici] (11.9.2020 13:22:40)
je to už nějak mimo od toho, jestli má šanci na náhradu nebo ne, už je to spíš o dohadování, kdo (ač sám jezdí na motorce) nemá soucit s ostatními. Já nemám problém pustit motorkáře, pokud vidím, že si to mohu dovolit, tedy pokud na to mám místo a vidím, že do ničeho nevletím. Ale musím počítat s tím, že taky můžu dojít k úhoně, třeba pokud přede mnou někdo něco nechtě usype z auta nebo tam bude neviditelná díra. Kolikrát vlítnete do díry i na silnici, tak proč by nemohla být na krajnici?
Pokud za mnou jede motorkář (třebas je to mladý adrenalinový blázínek, kdoví), jsem radši, když ho mám bezpečně před sebou, než aby za mnou nedočkavě střečkoval a já pak byl svědkem nehody. Stejně tak s nedočkavci v autě, radši ať jsou přede mnou a pospíchají pryč. Naopak, pokud mě někdo vyloženě brzdí, jsem radši, když jej mám v dáli za sebou.
[longr] (11.9.2020 12:55:37)
Je to jasný, nunici, Venca: Nechci vás na silnici potkat. Když už vás ten motorkář předjíždí, musíte umožnit bezpečné předjetí - dokončení manévru. Ikdyž vedle vás motorkář nemá co dělat a ikdyž jede 130. Pak to nemá na těch silnicích tak vypadat, když se tu najdou jedinci, kteří mají potřebu fyzicky s autem na silnici školit druhé o tom, že tam zrovna nemají co dělat. Jenže bohužel oni tam už jsou. A kdyby jen oni. Jsou tam i jiní, kteří za nic nemůžou. Ani neriskujou, ani nechtěj nikoho "vyškolit". Těm za mák nezáleží na tom, jestli je větší blb motorkář, nebo ten, co neuhne o píď, protože si myslí, že má pravdu. Ostatní prostě na té silnici chtějí jen přežít. [zahradník] (11.9.2020 12:55:02)
zahradník
Sorry ale pokud předjíždím,jedu cca 130 (4pruh se středovýma svodidlama mezi dědinama)a do vzniklé mezery se na...sere"motorkář" ...nebo na 5 km přes město mě mezi kruháčema 3x předjedou 2 frajeři ,každý za sebou kočku, před každým kruháčem to zadupnou i když nic nejede, za kruháčem zagumujou a hodí to na zadní - nechápu proč bych měl takjové trotly pouštět .A není to jen o motorkářích - prostě se snažím jet předpisově ve svém pruhu a komu to vadí,ať si rozbije hubu laskavě někde jinde.Stejně tak neuhýbám "manažerkám" v SUV a podobným případům protože nemám tolik zdravotnických zkušeností a možností abych je v příští zatáčce tahal ze stromu.Vím co si můžu v autě i na motorce dovolit a občas taky jedu trochu rychleji,ale po pár bouračkách už se snažím jet tak abych byl schopný zastavit i v případě že jsem na hlavní ... Jaká je maximální povolená rychlost na motorce ?
[nunici] (11.9.2020 11:53:45)
zahradnik:
Pokud pojedu s traktorem či nějakým pomalým strojem, ev. i na kole, kde mě lze obtížně předjet, pak samozřejmě dle situace uhnu, popř. i zajedu mimo silnici a zastavím, abych nebrzdil provoz.
Ale určitě nehodlám dělat nesmyslné manévry, aby nějaký vypatlanec mohl kolem mě jen tak bezdůvodně prolítnout...
[Venca_n] (11.9.2020 11:39:41)
Jestlis jel kilem, tak si za to můžeš částečně i sám. Ruku na srdce. Jestli tam byla povolená devadesátka, tak bys v daný okamžik nebyl na daném místě a můžeš si za to sám, že jsi porušoval pravidla. Můžeš to brát jako trest. Je to blbý, ale je to tak. Kdyby Jasco jel v limitu, a jestli se to stalo tak, jak podobné situace předjíždějících motorkářů znám, tak si myslím , že se zachoval správně, nebo minimálně tak, jak bych se asi zachoval já. Umožnil motorkáři bezpečné předjetí, aniž by ohrozil, sebe, nebo jiného účastníka silničního provozu. Motorkář předjížděl i v situaci, která nebyla úplně bezpečná a kvůli odvrácení rizika nehody se Jasco stáhl ke kraji. Nenajel přitom na krajnici. Na zhoršený stav vozovky nebyl upozorněn příslušnou značkou, ani předchozí část silnice nevykazovala takové známky poškození, že by mohl očekávat, že tam bude poškození takového rozsahu. Prudce zabrzdit před dírou nemohl z důvodu malé vzdálenosti dalšího vozidla za ním. Sice by mu to do jisté míry mohlo být jedno, ale situaci vyhodnotil správně a raději obětoval poškození svého automobilu, aby odvrátil pravděpodobnou vážnější nehodu. Proto nejsou před dírou ani stopy po brždění. Bohužel má ztíženou situaci v tom, dokázat tohle silničářům potažmo pojišťovně, po které by mohl žádat náhradu škody. Chce to kopu fotek. Díry, poškozených kol. Pozici auta po zastavení, aby bylo vidět, že s autem pokračoval v jízdě jen nezbytný kousek tak, aby odvrátil nebezpečí nehody tím, že by zůstal stát přímo na silnici.
Nafotit/natočit stav silnice před samotnou dírou v dostatečném úseku, aby bylo zřejmé, že nemohl takové poškození vozovky očekávat.
Svědky, natož další účastníky této události se mu nepodařilo zjistit, ani si nezapamatoval registrační značky vozidel. Takže nejspíš za dobrotu na žebrotu.
PS: To fakt někteří z vás neuhnou, když se kolem vás prosmýkává motorkář? To bych vás teda nechtěl potkat na silnici až v takové situaci pojedu s autem v protisměru a motorkář se mezi nás nacpe
[zahradník] (11.9.2020 11:20:48)
I díra v krajnici je závada, v ploše čáry taktéž. Ovšem najíždět na tyhle plochy rychlostí 100 km/h je jaksi za hranou - při vyšetřování by správce komunikace sice měl dostat flastr, ovšem dávat náhradu troubovi, který si vymýšlí nesmyslné manévry jako "...dělám místo motorkám, co mě předjíždějí..." bych nepovažoval za správné. [Venca_n] (11.9.2020 10:09:43)
Sorry za asi divné názory,ale holt životní zkušenosti [nunici] (11.9.2020 8:33:46)
nj ale díra byla na krajnici ne na vozovce určení k jízdě. O tom kdy se k jízdě smí použít krajnice (výjimečně) se píše v zákoně, ale nechce se mě to hledat. Já bych to zkusil ale moc naděje ti nedávám. [HonzaBK] (11.9.2020 7:31:19)
Já tedy nevím, ať už jel jak jel, tak správce komunikace by takové pasti na silnici nechávat neměl. Příště tam třeba lehne nějaký babetista pod kamion.. Jestli tam odrovnal gumy i s diskama, tak to muselo být docela hluboké. [Banjokid] (11.9.2020 6:52:50)
Pokud jedu předpisově, nevím proč bych měl někoho pouštět. Kdo to umí,předjede mě stejně kdo ne tomu nebudu pomáhat k rozbití huby [nunici] (10.9.2020 15:53:32)
Jasco:
Bohužel, ale debílek jsi - hloupým a nesmyslným manévrem sis přivodil problém a místo abys chybu viděl u sebe, ještě chceš kolem sebe kopat a něco vymáhat.
[Venca_n] (10.9.2020 13:33:37)
Ve stovce jsi uhýbal motorkám, které, když předjížděly, asi jely ještě rychleji. Jasně, je to solidarita, ale policajtům to takhle nevysvětluj. A pokud zvolíš jinou verzi, co by se vešla do předpisů, už se dopustíš lži.
Pokud bys na místo zavolal hlídku a nechal to od nich sepsat, možná bys měl větší šanci. Takhle se to fakt blbě dokazuje. Pochybuju sice, že by začali hledat ony motorkáře, ale kdyby jo, mohlo by to být celkově dost vysvětlování na obou stranách. Je to blbý, ale bojím se, že z toho nekouká nic víc než starosti a lítání od čerta k ďáblu bez výsledku.
[longr] (10.9.2020 10:27:54)
To Venca_n: To jsem debílek, když dělám místo motorkám, co mě předjíždějí? Ty to neděláš? Taxe na toho debílka podívej do zrcadla...

To JZ: Já nevjel až za krajnici (na nezpevněnej okraj, za bílou čáru), vykouslej asvalt byl v té bílé čáře,(vodící čára V4) co odděluje vozovku od krajnice. Fotodokuentaci auta, místa činu, poškození, nepřítomnosti označení - to vše mám.

Všem děkuji, budu to muset zkusit, budu referovat, jak to dopadlo. Dík
[Jasco] (10.9.2020 9:32:44)
jj kdysi jsem řešil něco podobného na mém autě, základní je jestli to bylo na vozovce - nárok máš, jestli to ale bylo na čáře nebo na krajnici máš smůlu. Taky jsem řešil podobnou věc že borec na trávníku najel na kus traverzy která vyčnívala a při��el že mu to máme zaplatit. Samozřejmě že po trávníku se nejezdi a když se začal rozčilovat, tak jsem mu řekl, že buď odejde, nebo nahlásím policii že jezdil autem po trávníku a měl jsem od něj klid. [jaja] (10.9.2020 7:25:18)
Asi dostaneš prd, za dobrotu na žebrotu, za bílou pravou čáru se normálně nejezdí! [holdas] (9.9.2020 21:00:49)
Jasco:
"...jsem asi v kilu uhýbal motorkám. Najel jsem pravým kolem na bílou čáru u krajnice,..."
-.-.-
A co to jako je za manévr?
Seš debílek a dělals kraviny, tvoje blbost.
[Venca_n] (9.9.2020 19:29:34)
Volat Pach a uplatnit závadu komunikace, když už nic tak to aspoň zaevidují a má to svou směroplatnost pro další tahanice. [banak] (9.9.2020 17:58:31)
Nicméně, podle toho, co popisuješ, máš škodu pár desítek tisíc, takže by možná stálo za úvahu to prokonzultuvoat s právníke, který se takovémuto vymáhání věnuje, zřejmě bude znát tuhle jurisdikci lépe než my :-). [JZ] (9.9.2020 17:01:06)
Klíčové jsou následující faktory:
- Máš fotodokumentaci přímo z místa, kde je vidět auto kousek od rozbitého úseku silnice?

- Byla rozbitá vozovka nebo krajnice (tj. až asfalt za "Vodící čárou - V4"). Protože na krajnici se smí vjíždět pouze:
Na krajnici smí řidič motorového vozidla vjet jen při zastavení a stání nebo, jestliže je to nutné, při objíždění, vyhýbání, odbočování nebo otáčení; přitom musí dbát zvýšené opatrnosti.

Pokud to byla až krajnice, tak Ti nic nedají, protože jsi na ni vjíždět neměl, pouze by se dalo uvažovat, že Tě tam natlačil motorkář - ohrozil Tě při předjíždění a pak by škoda šla z jeho pojistky. Pokud jsi jel předpisově "ještě v pruhu" a nebyla tam značka, tak by škodu měl zaplatit správce komunikace bez ohledu na protokol od policie. Ale bez protokolu od policie se bude hůře dokazovat právě to, že jsi "jel předpisově".
[JZ] (9.9.2020 16:58:14)
Pokud si na místě nezavolal policii, tak máš velkou smůlu. [Labakov] (9.9.2020 13:55:20)
Řešil jsi to s policií? Já měl nedávno incident s křovím na silnici a v policejní zprávě jsem měl vypsaný i kdo je majitel komunikace. [Garfield] (9.9.2020 12:45:56)
Tohle je článek z loňska, zkus se mrknout, zda ti pomůže. Jinak klíčové pravděpodobně je, jestli byla díra označena předem značkou. Pokud ano, jde to za tebou. Havarijko nemáš? https://www.garaz.cz/clanek/poskozeni-auta-dirou-nebo-vymolem-jak-na-nahradu-skody-21001612 [Banjokid] (9.9.2020 12:37:25)
Kompletní statistiky SQL spojení: 1 (5), 0,109 s v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 24.9.2020 13:49:02