Autor:
Nepřihlášený uživatel
Příspěvek:
0/2000
Příspěvků: 10, poslední: 25.5.2020 7:57:1767788.Informace
Poradil by někdo , jaký stavitelný výstružník na struzeni pouzdra přední vidlice Jawa 50 koupit a jak se s ním vůbec pracuje? Díky za postřehy, nikdy jsem s tím nedělal, ale mám doma víc takových vidlic s výkonem, tak bych to uživil... Díky moc
podrobný postup jak jsem to dřív dělával (minimálně 100 šavlí jsme udělal zamlada).
1. Vyrazím stará pouzdra ven (spodní jde dobře na horní jsem si vysoustružil tlustou podložku vnějšího průměru tak aby šla vsuvně do trubky, pak jsem ju rozřízl napůl a poté po půlkách shora vhodil do šavle a delším drátem je srovnal na horní pouzdro a pak tyčkou vyrazil průměrem, samozřejmě že občas propadly ty půlky dolů než se tam zachytily a srovnaly.
2. Nová pouzdra povařit ve vřelé vodě aby změkli a poté narazit napřed horní trubkou vhodného průměru (průměr trubky tak aby šel suvně do vidlice (ořech z goly a 2 dlouhý prodlužky). Horní pouzdrio pokud si to dobře pamatuju je cca na úrovní držáků blatníku, ale před vyrážením je vhodné si to změřit.
3. Stavitelný výstružník je sice drahej ale ne za tak moc, a stejně s tím bez dalšího přípravku horní pouzdro nevystružíš. ale nedokáži si představit čím jiným to dělat )hlavně u mustanga kde to neupneš do soustruhu)
4. Stavitelným výstružníkem postupně stružíš spodní pouzdro dokud ti tam nejde suvně šavle. Vzhledem k tomu že se jedná o stavitelný výstružník není problém s kolmostí, protože začátek výstružníku nestruží a struží cca od poloviny. (dotahováním matic na výstružníku zvětšuješ jeho průměr posouváním ostří po šikmině. Vždy pootoč max o 3/4 otáčky jinak je to velká tříska. Při dokončovánáí otáčej matice ani ne o 1/4 nebo třeba jen dotáhni více spodní na výstružníku.
5. A teď to nejdůležitější. Ze staré šavle nebo na soustruhu soi vyrobíš přípravek, který bude mít na konci závit, který našroubuješ na výstružník, v místě kde je na výstružníku čtyřhran na vratidlo vyvrtáš do trubky díru, vyřežeš závit a zajistíš červíkem trubku ke čtyřhranu proti protáčení (červík nesmí vyčnívat z trubky aby nepoškrabal už to hotový pouzdro). Na konci trubky vyvrtáš díru napříč do které následně dáš kulatinu, kterou budeš otáčet přípravkem s výstružníkem. Délka tak, aby celý výstružník prošel horním pouzdrem a ty měl ten konec s dírama napříč pořád venku. Dobré připevnění výstružníku k přípravku je nutné zejména u Mustangů s novým typem přední vidlice, který není průchozí a pokud by se ti výstružník neuvolnil z přípravku nad horním pouzdrem, tak ho budeš velmi těžko dostávat přes vystružený pouzdra ven a někdy musíš ty nový pouzdra zničit a začít od začátku. Trubka ti současně pomáhá v dodržení souososti obou vystružených dír. Horní pouzdro je nutné vystružovat od začátku a postupně zase zvětšovat průměr výstružníku, ne si říct že máte nastaven spodní průměr tak to jen projedeš. Je ale vhodné si u dolního pouzdra počítat o kolik závitů celkem utáhneš výstružník, abys věděl kolik ti ještě zbývá na horním.
6. Drobné poznámky na závěr (spodní pouzdro cca 3 mm od kraje narazit, po vyražení obou pouzder pečlivě vyčistit, protože jak se dostane vazelína na vystružník a nový pouzdra tak je to porod to stružit. Někdo nechává starý pouzdra vevnitř (hlavně to horní aby to více vedlo kluzák, ale o to míň to maže když jsou dvě pouzdra za sebou a dřív se znovu vydřou. někdo mění jen spodní pouzdro - proč ne horní bývají v lepším stavu ale podle mě to je pra*árna. Samozřejmě dát neprasklé manžety dolů a určitě nepoužívat O kroužky které tak jeden čas byly, ale neosvědčili se tak se vrátili k manžetám. Zejména pozor na levou manžetu aby se hned po pár km neprodřela o buben. o vystružené počlivě vyfoukat a vymýt aby tam někde nezůstaly špony silonu, protože pokud se dostanou mezi kluzák a pouzdro tak se to zadře a následně se mohou pouzdra posunout mimo správná místa.
Možná to někdo dělá jinak
[HonzaBK] (25.5.2020 7:57:17)
jc3: můžu se zeptat, jak potom doklepáváš horní pouzdro na místo, když spodní už je v trubce? Máš na to nějaký přípravek? Taky mě čeká výměna pouzder... [Peterson] (25.5.2020 7:44:52)
Originání kluzáky byly broušené na 21,7mm. Repliky broušené nejsou a mají 22,0mm (a navíc mají slabší stěnu trubky). Kluzáky bývají opotřebené tak, že mají proměnlivý průměr. Pokud je nemáš v perfektním stavu, tak se to bude sekat nebo vůle zůstane. Dělám to tak, že mám špalík s dírou o průměru 30mm říznutý na dvě půlky. Tím sevřu trubku do svěráku. Horní pouzdro nalisuju jen pár cm od spodního pouzdra, ručním stavitelným výstružníkem vystružím obě pouzdra, horní pak doklepnu na místo. Není to ideální, ale lepší postup v domácích podmínkách neznám. Mnohdy není nutné horní pouzdro měnit, stačí udělat jen spodní. Pokud existuje lepší způsob, rád se přiučím:-) [jc3] (24.5.2020 22:21:42)
S pionýrem nemám zkušenosti, ale na kývačce je na hraně stružit souosé díry na stojanu i na zadní kyvce, ale při troše pečlivosti, cviku a nespěchání(nebrat velkou šponu) to jde. https://ariocarpus.rajce.idnes.cz/Repase_353_1962/637381607 https://ariocarpus.rajce.idnes.cz/Repase_353_1962/631445317 https://ariocarpus.rajce.idnes.cz/Repase_353_1962/631617144 [holdas] (24.5.2020 21:25:13)
Když nebude horní a spodní silon v jedné ose, nedostaneš tam kluzák a když jo nebude lehce chodit. V horším případě si vykloktá díru podle sebe a veškeré snažení bude k ničemu. Chtělo by to dlouhý výstružník aby na jednu šponu vzal oba silony zaráz. [skodna] (24.5.2020 15:04:47)
Tak zase samotná práce by náročná být neměla, strčím a točím-stružím, ne? [Prohorovka] (24.5.2020 10:23:18)
Výstružník by měl být tak dlouhý, aby byla zaručena souosost obou pouzder v šavli. Takže si myslím, že kupovat k této operaci spec. nástroj, se kterým pokud člověk dobře neumí není zaručen výsledek, je trochu drahé. Raději bych zvolil cestu za někým zajít a práci mu zaplatit. [skodna] (24.5.2020 6:49:39)
na vrták zapomeň kousne se nebo ti to hodí a je to v háji, vrtání není určené pro přesné součásti.
Možná výhrubník, ale ten má 21,7mm takže jedině výstružník navíc musí být stavitelný protože plast (silon) má tendenci se vracet pokud bys to vystružil na 21,99mm tak by se to vrátilo a skutečný rozměr díry by byl třeba 21,92mm.
Podle mě jedině ten stavitelný výstružník.....
[Mira76] (23.5.2020 21:27:58)
Pajka na svých stránkách píše o vrtáku do kovu průměr 22 mm. Ten výstružník bude jednak moc drahý a druhak obtížné nastavitelný na požadovaný rozměr. [Prohorovka] (23.5.2020 20:14:49)
Kompletní statistiky SQL spojení: 1 (5), 0,188 s v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 6.6.2020 9:20:07