Příspěvků: 10, poslední: 15.5.2018 11:03:4365945.Veteráni
Ahoj. Mam novy stator zapalka bez relatka dobijeni, vez svorkovnice.. koukaji jen dva dratky ..konec a zacatek budiciho vynutí. Jak poznam ktery je konec a ktery zacatek? Je vubec potreba to resit... chci tam dat AEV. Dik
El Fag: jo, pravda, zapomněl jsem na nasycení statoru... Ale i tak bych raději natvrdo propojené dynamo netůroval....
[JZ]
(15.5.2018 11:03:43)
JZ - tak jak to popisuješ by to bylo, kdyby magneticke pole bylo primo umerne budicimu proudu pro všechny hodnoty proudu. Ta zavislost ale linearni není, magneticke pole se pomerne rychle nasyti a pak uz se prakticky nezvetsuje, takze se resi vystupni napeti pro pripad konstantního mag pole a pak ti od určitých otáček vychazi ze vystupni napeti je umerne otackam.Samozrejme při vysokych otáčkách dostanes z dynama podstatne vic nez jmenovite napeti(45W dynamo da skoro 20V)coz muze při delsim trvani spalit stator,kratkodobe poskozeni nehrozi.Tak jak pise maspe - spojit buzeni jeden konec na zivy, druhy na kostreny uhlik, k uhlikum pripoji 12V zarovku. Nastartovat, při spravne polarite se rozsviti, při nespravne zustane zhasla.
[El Fag]
(14.5.2018 19:03:20)
JZ: Myslel jsem, že to bude jen zkušební zapojení - tedy nastartovat motor, lehce zvýšit otáčky a vypnout. Tím se podle mě nic nemůže spálit. Na druhou stranu dodatečnou ochranou jistě nic nezkazíš:-) Vím, že žárovky se často používaly u výkonných reprosoustav k ochraně výškáčů před přetížením.
[Ota]
(14.5.2018 15:39:11)
Ota: já bych se toho docela bál: proud z rotoru v tomto případě (dle maspeho) odebíráš statorem, čímž zvyšuješ jeho buzení -> vzniká pozitivní zpětná vazba obdobně jako když z remanentního magnetismu postupně vybudíš dynamo do provozního stavu. Z derivačního dynama vyrobíš vlastně sériové, kdy jedinými spotřebičemi jsou rotor a stator.
Přesněji: dokud se pohybuješ ve volnoběžných otáčkách (resp. dokud by svítila kontrolka dobíjení), tak je to na 100% bezpečné - dynamo pracuje v sériovém režimu, na který bylo navrženo. Ale v okamžiku, kdy napětí na uhlíkách dosáhne takové výše, kdy jinak připojuješ dynamo k síti, tak jeho další růst omezíš 1) připojením spotřebičů (hlavně akumulátoru) a stává se z něj derivační, 2) toto derivační dynamo začneš regulovat připojováním odbuzovacího rezistor, případně odpojováním buzení.
V případě maspeho návrhu však poroste napětí na statoru a tedy i proud jím protékající, čímž se bude přímo úměrně zvyšovat jeho magnetický tok (pozitivní zpětná vazba), což by podle mě mohlo vést k poškození statoru. Ne tedy v případě, že trochu zvýšíš otáčky, ale pokud bys je držel vysoko po dlouho dobu.
[JZ]
(14.5.2018 14:01:31)
JZ: To je zbytečný. Stator nepřetížíš - ten můžeš klidně natvrdo zapojit na baterku. Přetížíš jen rotor nadměrným odběrem proudu. Ten se z něj v tomto případě ale vůbec nebude odebírat - jen se změří napětí - tedy zda dynamo dodává proud.
[Ota]
(14.5.2018 13:06:25)
maspe: já byc v tohmle případě uvažoval o propojení živého uhlíku a statoru žárovkou - za studena má minimální odpor a pokud by začal protékat vyšší proud rozsvícením (a zvýšením odporu) ochrání statur od přetížení?
[JZ]
(14.5.2018 12:28:40)
Udělal bych to pokusně - tady jeden konec na živý uhlík, druhý na kostru. Dynamo mít úplně odpojené od instalace motorky. Nastartovat a změřit napětí na uhlikach. Pokud poroste, je to ok, pokud ne, přehodit konce vinutí statoru a mělo by to jít. Pokud to ani tak nepojede, tak nabudit stator (jen přes stator samotný pustit proud z baterky) a znovu. Když bude dynamo dobře zapojené, doladit polaritu a dát regulátor
[maspe]
(13.5.2018 8:23:50)
Ota:
Předpoklad otočím buzení staturu:
1) pokud neuvažuju další (pře)buzení ze sítě vozidla, tak remanentní magnetismus vyvolá v rotoru proud závisející pouze na jeho směru otáčení, tím začnu krmit stator ve směru opačném, čímž se vzniklé pole odečte od remanentního a mělo by dojít k zániku buzení. V případě cívkového regulátoru by to mělo být bezpečné, v případě polovodičového vzhledem k nízkým napětím snad také (ale nemusí dojít k odmagnetování statoru).
2) Pokud přebudím stator v obráceném zapojení, tak se otočí remanentní magnetické pole a taktéž se otočí polarita proudu v točím se rotoru - pokud v tuto chvíli bude dynamo odpojené od sítě, tak opět dojde k odmagnetování statoru jako v případě 1)
3) Schéma stejné jako 2, jen je stator "dobuzován" ze sítě přes žárovičku (velký odpor) - rotor bude opět produkovat napětí o opačné polaritě, čímž se bude podporovat průtok proudu procházejícího žárovičkou a naopak se bude omezovat průtok proudu statorem, kde a jestli se tenhle systém ustálí je dobrá otázka, ale myslím si, že opět se nejedná o kritický scénář.
Neručím za to, že když to otočíš, tak nic nespálíš, ale pokud použiješ relátko bez žárovičky pro ověření zapojení, tak jsem přesvědčen, že se nic nerozbije.
[JZ]
(11.5.2018 15:51:10)
Když se na stator podíváš ze strany destičky zapalování, tak aby svorkovnice byla nahoře, tak většinou přichází drát budícího vynutí živého uhlíku z prava a druhý vývod,ten co byl napojenej na cívečku, z leva.
Jiřík
[Jirka77]
(11.5.2018 14:15:47)
Vyzkoušej to a uvidíš. Dle El_faga pokud dráty od budicího vinutí vzájemně prohodíš, nebude dynamo dobíjet - resp. dobíjelo by jen tehdy, pokud by se otáčelo na opačnou stranu.
[Ota]
(11.5.2018 13:57:09)
Kompletní statistiky
SQL spojení: 1 (5), 0,109 s
v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 25.11.2024 21:20:19