Příspěvků: 2, poslední: 21.1.2016 14:42:4061956.Elektro
Ahoj, poradi nekdo, jak je to vlastne s dobijenim a pripadne zamennosti jednotlivych typu li-ion baterii?
Ptam se z nekolika duvodu - ve vedlejsim prispevku zminovany GPS modul ma baterku nafouklou a potrebuje nahradu. Je to pravdepodobne jednoduchy clanek, ma pouze dva vyvody a je to natvrdo priletovane, na vlastni baterce neni prakticky zadny popisek (takze vlastne i to, ze to je li-ion tak nejak jen tipuju jen podle toho, ze na tech dratkach namerim 3,9V). A spekuluju, cim to nahradit.
Druha vec je, ze mam doma ruzny akku naradi, vesmes vsechno na 10,8V s velmi podobnym tvarem akkupaku (v podstate tohle https://images.vidaxl-cdn.com/woger_image/140780/gallery_im/channel/webshop/action/hd/delta/5/image.jpg ), kde se to lisi jen umistenim vyvodu a ruznymi vystupky, ktere zabranuji chybnemu umisteni baterie. Vlastni baterka (resp. akkupak) ma vzdy tri vyvody, spotrebic ma nekdy pripojeni na vsechny tri, jindy jen na dva z nich. A nabijecka jakbysmet, nektery maj na dve, jiny na tri. To me docela prekvapilo, mel jsem tak nejak predstavu, ze to funguje tak, ze je to proste +, - a to treti je nejakej systemovej vyvod, pomoci kteryho se nejak zjistuje, jak moc je baterka na/vybita (pripadne jsem pocital, ze by to mohlo byt teplotni cidlo nebo neco takovyho. Kazdopadne, puvodni myslenka, ze bych si pro tyhle akkupaky udelal nejakou univerzalni nabijecku tak vzala za sve, dokud to je v zaruce, nechce se mi do toho hrabat. Ale cervicek hloda, jestli by to preci jen neslo nejak snadno vyresit.
No a treti vec jsou baterky v telefonech - shodou okolnosti mam doma dva podobne telefony se "stejnou" baterkou. Jsou to samsungy, jedno je Ace 2 a druhy S3 mini a baterku maji zamennou. A to i pres to, ze jedna ma tri a druha ctyri vyvody => i zde mi tak nejak unika, co vlastne ty ostatni vyvody (krome + a -) delaji, kdyz minimalne jeden z nich nemusi byt zapojen a na funkci zivocichare to zadny uzivatelsky pozorovatelny vliv nema. Zase si rikam, ze jen kurvitko navic to asi nebud
lithiovy baterky obecne se nabijej stejne jako oloveny, takze nejdriv rezim konstantniho proudu, roste napeti az po nastavenou mez, pak se zacne snizovat proud. Pokud se dostanes k silovejm vyvodum, tak se na to univerzalni nabijecka udelat da. Ale viceclankovejm packum bys nemusel udelat dobre kdyz nepouzijes balancer, jak pise Krizon.
[Davy_]
(21.1.2016 14:42:40)
Lithiovy clanek obecne ma taky pouze plus a minus, a clanky se obecne dobiji vsechny stejne. Prubeh nabijeciho proudu se lisi podle toho zda jde o li-ion, li-pol nebo li-fe. U viceclankovych akupaku se muze resit balancovani jednotlivych clanku, tak aby vsechny byly nabite stejne. Pak se vetsinou na nejaky konektor vyvedou vodice ze vsech clanku, a chytra elektronika v nabijecce vybije / nabije kazdy clanek zvlastt tak aby na vsech bylo stejne napeti. Dela se to proto aby se vsechny clanky v paku nabijely / vybijely priblizne stejne. Pokud by se tohle nehlidalo, specialne u li-po casem muze dojit k poskozeni clanku, a naslednemu vybuchu a pozaru behem nabijeni / vybijeni. Hodne to resi RC modelari v letadlech - tam clanky vybuchujou a hori celkem bezne, a je to dost masakr. Kazdopadne zadne univerzalni schema pro to jak jsou clanky zapojene neni. Neco muzou byt proste redundantni konektory pro zvyseni spolehlivosti, muze tam byt teplotni cidlo, muze v tom clanku byt nejaka chytra elektronika co si meri skutecnou kapacitu a tu pak reportuje zarizeni ... Co se univerzalni nabijecky tyce, kup nejakou modelarskou z hobbykinga, a nabijes s ni cokoli. Staci to pouze pripojit na spravne plus/minus na akupaku, a vybrat odpovidajci rezim nabijecky. Slusnejsi modelarske nabijecky mimochodem umi dobijet i olovene clanky, a celkem s prehledem zadupou do podlahy jakekoli autonabijecky z lidla a podobne zalezitosti.
[Krizoň IV.]
(21.1.2016 13:39:46)
Kompletní statistiky
SQL spojení: 1 (6), 0,203 s
v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 28.11.2024 13:32:17