Autor:
Nepřihlášený uživatel
Příspěvek:
0/2000
Příspěvků: 29, poslední: 12.11.2015 8:45:0061585.Informace
Zdravím,
přemýšlel už nad tím někdo? Určitě jo. Dala by se taková kyvka vyrobit v domácích podmínkách? Jsou lité, ale i svařované. Mě samozřejmě zajímají ty svařované. Jaký se na ně používá materiál, je nějak později upraven či jakou metodou je to svařené?
Kyvka z čz by tam asi nepasovala?
PS: kyvku z trampa nechci, sama o sobě je drahá a musí se vyměnit tisíc dalších věcí. Nehledě na to, že je ocelová.
Díky všem předem!
Ze sve pracovni praxe jsou mi blizke tri pripady nahrady oceli hlinikem a jsem k tomu dost skepticky - tohle resit v domacich podminkach mi potom prijde dost mimo.
1.) kapota specialniho vozidla - bez ohledu na cenu bylo zasadni snizeni hmotnosti. Na nejakou pevnost se moc nehralo, kapota mela unest predevsim sebe samu a potom na ni poskakujici individua. Ano, povedlo se - snizeni hmotnosti o 10% a cena dvojnasobna. To se vyplati
2.) napravnice supersportovniho kupe. Exkluzivni auto potrebuje exkluzivni reseni. Hlavni problem byla ovsem nikoliv pevnost, ale tuhost. Dostat se na parametry oceloveho vyrobku znamenalo v podstate stejnou hmotnost, ovsem na trojnasobnou cenu.
3.) napravnice bezneho vozu - optimalizase snizeni hmostnosti. Zde se ukazalo, ze vyzrala konstrukce z oceli je vahove naprosto srovnatelna s hlinikem, ovsem za bezkonkurecni cenu.
[Jeník] (12.11.2015 8:45:00)
[longr]: hodně jsem to jeden čas řešil a dostupnost jeklů je dobrá - jen musíš objednávat po tunách. Takže pokud CrMo, tak pro běžného smrtelníka jedině trubky [Vomi] (10.11.2015 18:27:15)
Já bych asi vpodstatě obšleh trampáckou a udělal ji v rozměrech původní + úprava na bronzová futra. Nač vymýšlet vymyšlené. Navíc by se mohla dát udělat z CrMo, jak už bylo zmíněno, jen nemám přehled o dostupnosti CrMo jeklů. [longr] (9.11.2015 18:35:59)
A najít hliníkovou kyvku z něčeho jinýho a napasovat jí tam? Nšco staršího, aby to nebyl monoshock.

Třeba taková Suzuki gs1100 z roku 1983? Nebo Interceptor z roku 86?
[70CB750] (9.11.2015 13:15:37)
V Jawě to počítali, vyrobili prototyp a ten následně prozkoušeli na x vlastností - jelikož se k tomu Jer jako soukromá osoba nedostane a určitě by se nedoplatil, tak je balík FEM výpočtů dobrou alternativou, jak si co nejvíc věcí ověřit, aby nemusel dělat třeba pět prototypů, ale stačily mu ve výsledku dva nebo tři...i tak to bude balík...i firmy používají FEM výpočty, aby ušetřily a zrychlily...ostatně řada věcí (dynamika) se v ruce počítá hodně blbě, pokud to vůbec jde...FEM to umí o dva řády líp než člověk...
1234567890: učení bez myšlení je zbyteční, myšlení bez učení je nebezpečné...tak hurá do kouta ;o) sám přiznáváš, že bys do duralového svařence nešel, já popisuju, jak eliminovat riziko...
[mais] (9.11.2015 10:16:06)
Viz Peterson. V jawě nepochybně počítali, ale také zkoušeli, a to v laboratoři i na silnici. Viz dobový článek o dvojitém rámu motocyklu Jawa 634, kde je i vyobrazena motorka na zkušební stolici na testování namáhání rámu: http://www.jawamania.info/Files/tech/166221/proc%20dvojity%20ram.jpg [Ota] (9.11.2015 9:02:05)
Pánové, s tou arogancí vůči konstrukčnímu kolektivu jawy bych byl pomalejší... V té době nebylo 3D modelování a pevnostní analýzy na dnešní úrovni... Ale zas měli velké, mnohaleté praktické zkušenosti, co si dovolit a co ne. Vždyť oni zkonstruovali stroje, které v té době (60. a 70. léta) vyhrávaly šestidenní soutěže. Taky dělali únavové zkoušky "laboratorně" i pak prakticky na silnici. I tenzometrická měření v té době dělali... Baví mě, jak dneska tomu každej rozumí líp. Že je celý podvozek jeden systém, kde jeden komponent souvisí s druhým je prostě fakt - např. jsem četl, že někdy v začátku kývaček měla Jawa velké problémy s praskáním rámů v hlavě řízení - jedna z příčin byl nevhodně řešený doraz přední vidlice... Nebo tu někdo psal (Pajka, Wiku?) že u pionýra vyměnil přední vidli za simsoňáckou, ale pak se začal ohýbat rám, protože v původní konstrukci se s "netuhostí" přední vidle počítá... Můj názor na věc je, že bych tak podstatný díl podvozku doma nedělal, neboť je mi život milý... [Peterson] (9.11.2015 7:00:42)
1234567890: nepoočitali, ale taky to tak dopadlo :D praskající úchyty motoru, měkká kyvka s mizernym uložením, ohybající se podsedlovka atd... Semozřejmě pevnostní výpočty se dělali "odjakživa", dnes to lze díky numerickým modelům daleko komlexněji :) nehledě na to, že hliníkový profil je daleko větší hajzlík než prostá ocelová trubka [Jendaaa] (8.11.2015 22:13:39)
mais: jo jo, přesně tímhle způsobem tu kyvku předtím v jawě počítali :-) Tím jen chci říct, že kdo se bojí sere v síni.
Na druhou stranu, já kdybych si dělal svoji kyvku, tak bych ale taky nešel do duralovýho svařence..
[1234567890] (8.11.2015 21:10:00)
Hliníková kyvka bude strašně pružit, než svařenec, tak si umím víc představit dobrej odlitek, samozřejmě jak píše Jendaaa, bez FEM výpočtů (únava, vibrace, rázy, modálka atd) bych se do toho vůbec nepouštěl, nicméně to není na spočítání jenom kyvky, ale i toho zbytku, což spustí dominovej efekt typu chtěl jsem kyvku a dělám rám, měním tlumiče a přední vidle..Z hlediska možností mi přijde trampácká kyvka jako jakýsi přijatelný kompromis, nebo jít cestou vyztužené současné kyvky- [mais] (8.11.2015 20:56:57)
Nápad zajímavý, ale bez modelu a MKP analýzy a konzultaci s někym, kdo ví a má zkušenosti bych si to netroufnul. Neni to prdel, obzvlášť kyvka! A slitiny hliníku jsou sic zajímavý, ale pěkný svině :D [Jendaaa] (8.11.2015 20:14:17)
JER - tak já mám dojem, že jsem napsal to samý jako VOMI,jen jinejma slovama. [monty] (8.11.2015 18:06:39)
No_-_name: to už mám předělané. Ale při rychlostech přes 100 se stejně kroutí. Nejhorší jsou nerovnosti - boule, záplaty atd. Já chci prostě skloubit originální vzhled, větší tuhost a nižší hmotnost nebo nějaký kompromis mezi tím. [Jer250] (8.11.2015 17:57:19)
[No_-_name]: Tak s tímto naprostý souhlas, to je úplně na prvním místě [Vomi] (8.11.2015 17:54:35)
a já furt žiju v dojmu, že samotná kyvka se až tak moc nehejbá a že nejvíc napiču na celý týhle habaďuře je uložení kyvky v rámu na těch debilních metaloplastech... No nic, imho předělání na bronzový futra udělá větší pozitivní změnu než tužší vidlice v původním uložení... [No_-_name] (8.11.2015 17:45:49)
Vomi: jsi první člověk v tomhle vláknu co pochopil o co mi jde, víc asi přes vzkazy :)
monty: jestli nemáš nic jiného k mému dotazu, kromě uštěpačných poznámek a rýpavých rádoby otázek, tak už mi sem prosím nic nepiš, nejsem ti na to zvědavej!
[Jer250] (8.11.2015 14:26:38)
Vyrobit takovou kyvku samozřejmě jde, ale bude to opravdu hodně práce udělat jí pořádně. Za prvé je třeba počítat s tím, že při svařování hliníku vznikají mnohem větší deformace, než při svařování oceli. Bez precizního přípravku, který bude deformacím bránit se to zkroutí a bude to nepoužitelné. Pak je potřeba svařovat správným postupem, aby se minimalizovaly deformace svařováním jako takovým (kvalitní svářeč by měl vědět, ale pozor, každý svářeč nepochybuje o svých schopnostech, ale opravdu kvalitní výsledek dokáže málokdo - většinou ne zadarmo). Jako svařovací metodu nemohu doporučit nic jiného než metodu TIG s odpovídajícím přídavným materiálem. Jako základní materiál bych použil precipitačně vytvrditelnou slitinu hliníku a k tomu přídavný materiál, který je také vytvrditelný. Po svaření a vyrovnání je pak možnost materiál zpracovat rozpouštěcím žíháním (cca 550°C) a pak chladnutím na vzduchu a následným přirozeným vytvrzením (děje se automaticky a trvá asi týden) se získají pevnostní vlastnosti podobné běžné oceli. Zde však musím upozornit na jednu důležitou věc. Slitiny hliníku se sice dokážou přiblížit běžné oceli co se týče pevnosti, ale tuhost mají přibližně 3x menší! Takže zatížím-li takovou kdyvku stejnou silou, pružná deformace bude 3x větší než u ocelové stejných rozměrů. Takže pokud má kyvka vypadat stejne, jen být vyrobena z hliníku, její tuhost bude podstatně menší. Proto jsou všechny hliníkové kyvky masivnější, aby dohnaly deficit tuhosti materiálu svým tvarem (tvarová tuhost). Takže bys musel použít trubky většího průměru a případně dodělat nějaký prvky pro zvýšení tuhosti. Pak to ale už nebude vycházet o tolik lehčí a navíc to nebude vypadat stejně. Dle mě když už hliníkovou kyvku, tak jí udělat úplně jinak. Ale osobně bych do toho nešel. Když už dělat kyvku novou, tak bych to řešil kvalitnějším materiálem (např. ocelové CrMo trubky), kterého by tam pak mohlo být méně a tím by se taky nějaká hmotnost ušetřila. Toť nestranný názor člověka z oboru svařování a materiálových věd. [Vomi] (8.11.2015 11:48:30)
jen dva detaily- jak budeš ty trubky duralový(trubky to musí být, když má vypadat jako originál) ohýbat? A jak uděláš ty placatý konce(když to má vypadat jako originál, musí tam být zplácnutý konce)

A snese kvalitní pevnej dural to zploštění na konci bez prasknutí? Nebo použiješ měkkej hliník? Nebo to budeš ještě tepelně zpracovávat?

A poslední - co nejsložitějšího jsi skutečně vyrobil z duralu/hliníku ,kromě plánů?
[monty] (8.11.2015 10:07:54)
Všechno jde záleží jaky máš možnosti, znalosti a vybavení. Ale neni dural jako dural a pochybuju že se ti někdo zaručí za pevnost sváru. Tohle bych si do motorky nedal. [Bastlič Bady] (8.11.2015 8:41:37)
Nenapsal jsem že je to střežené, promiň že tě chytám za slovo, jen prostě je málo lidí, který to tu čtou a umí, a když umí tak je to pro ně ztráta času to sepsat když mají na práci dost důležitějších věcí, né nadarmo se říká, kdo umí, ten umí, protože kdo neumí, ten učí, a i když to možná platí na základce, a né tady na Jawamania.info těch co umí, je málo, to je jak chtít po uživateli klikař, popsat jak dělá kliky od A do Z (to byl příklad) a aby to tu napsal a Odeslal, když už skoro rok mlčí, žejo, Pucfol..
Příjde mi dost nebezpečný, si svařit vlastní kyvnou vidlici, podle toho, co by mi zde nějakej konstruktérskej bůh nabulíkoval. A ještě nebezpečnější se s tím vydat do provozu, chtěl jsem napsat, že jsi zešílel, ale je tu dost lidí, který se bojí provozovat cokoli od záměny kol, motoru, dokladů apod. kvůli dopravní nehodě, protože kdyby na to někdo přišel, hned jsou vini, jako, jestli ono není na kriminál, sem vlastně cokoliv někdy napsat a poradit.
A poradit ti, to by se dalo kvalifikovat jako navádění na trestnej čin, a to je taky trestný :D
takže to tady je jen o tom, aby jsi někomu poradil(a to snad nekoliduje se slovem jak na to, snad to není jeho ekvivalent, ale) radit neberu jako popsat, protože rada znamená jednotný číslo, zato popsat postup (jak na to) už je množný číslo, a to se s raděním teda kurva neslučuje...
[ondrak] (7.11.2015 22:50:11)
Já si jí vzít nenechám :) Nesmíš se nechat odradit ani nesmíš čekat, že to udělaš přes zimu. Je toho totiž hrozně moc, co můžeš udělat jinak-lépe a na první pohled to nikdo nepozná, o což mi jde. [Jer250] (7.11.2015 22:18:52)
No vychazel jsem z milankova odhlecovani, kde upravil vetsinu dilu a na ramu usetril asi 12kg...neni to malo. Ale rozdil je asi jak mezi prazdnou a plnou nadrzi, a ten vetsinou nejak dramaticky neregistruju. Tu motorku dela tezkopadnou podle me predevsim motor, tezka klika, spatna prevodovka... Nechci brat chut do odlehcovani, taky jsem nad tim uvazoval a pak to zavrhl :) Tak hodne zdaru! [mickael] (7.11.2015 22:09:36)
mickael: jo stojí :) Já jsem si udělal seznam věcí, a je dost dlouhý, které z té motorky dělají těžký ingot. To máš půl kila tady, půl kila támhle, kilo tady, ale když to všechno posčítáš...
Tak například držáky blinkrů s matkama, člověk by řekl naprosto nepodstatná píčovina - všechny čtyři váží skoro půl kila. Duralové (včetně matek) váží sotva třetinu.

U kyvky mi záleží spíše na metodě svařování a materiálu. Zase nějaká bezpečnost musí být.
ondrak: Nevím proč by to mělo být střežené know-how, to můžeme vydávat za know-how i půlení motoru a nebo rovnou v jakém poměru mazat...o čem to tu potom je?
[Jer250] (7.11.2015 22:02:43)
milánek: když mě také sere že je delší a má jinak úchyty na tlumiče a moto je potom výš.
Tím kopcem věcí jsem myslel tohle:

-příložky (pod matici a hlavu osy kola, též mezi kryt řetězu a pravé rameno),
-napínáky řetězu,
-čep rozety,
-osa kola,
-rozpěrka (mezi levé rameno a štít brzdy),
-lanko zadní brzdy (je delší),
-gumové nohavice krytu řetězu (jsou delší),
-vnější polovina krytu řetězu (není nezbytně nutné, je možné použít kryt stávající a vyrobit do něj středicí pouzdro),
-řetěz 133 článků (je možné prodloužit stávající, ovšem v každém případě je délku řetězu před montáží zkontrolovat),
-hlavní stojan (svařovaný),
-boční stojan (je možné pouze prodloužit stávající),
-2 ks šroubů M12x40 s podložkami a maticemi (pro uchycení tlumičů).
-4 ks matic M8 pro napínáky řetězu

A také nechci aby to byl na první pohled bastl. Tak proto vymýšlím...
[Jer250] (7.11.2015 21:53:40)
No kyvka z trampa je o pul kila tezsi. Kdyby se ti povedlo svarit stejny design jako ma ta puvodni, tak se dostanes nekde z 2,8kg dejme tomu na 1,5kg. Stoji to za to?
Nejvic me ohledne snizovani vahy pobavil jeden znamy, resil na japonci vymenu baterie, cimz usetril asi pul kila...To, ze samotny jezdez mel nadvahu asi tak 40kg uz byla zcela nepodstatna vec :D Nerikam ze to plati tady, jen jsem si na to vzpomenul :)
[mickael] (7.11.2015 21:50:35)
to si delas prdel ne ? :-) dyt je za 1750 ! http://www.fichtlkramek.cz/nahled/zd_kyvka_tramp.html
a na ten "kopec věci okolo" ti staci odpoledne na soustruhu pokud se ti to nechce dat - za to nekoupíš ani dily
[milánek] (7.11.2015 21:40:37)
Nemůžu se dopočítat těch "tisíc věcí co se vyměnit musí" Ani tu hromadu.. jestli cca 20 položek je teda nesmírně moc, budiž. Výroba přípravku, v kterým to budeš svařovat to prodraží a samotný " Know how " ti tu nikdo nenapíše, (třeba jo, třeba to, co jsem napsal někoho nasere, a napíše ti jak na to :D ale asi těžko) Jde ti o hmotnost? Tak tam dej motor z 638čky, ten je o 7kg lehčí než 634kovej. [ondrak] (7.11.2015 19:51:16)
Jde o postup výroby. Svařování mám zadarmo, takže na kolik vyjdou třeba duralové trubky? Navíc mi jde o hmotnost, takže to také hovoří proti ocelové kyvce z trampa. Nehledě na hromadu věcí, které musíš vyměnit zároveň s tou kyvkou, takže to je třeba připočítat k ceně samotné kyvky. [Jer250] (7.11.2015 18:20:37)
Kyvka z TRAMPA je drahá, tak si levněji vyrobíš vlastní hliníkovou? [monty] (7.11.2015 18:01:44)
Kompletní statistiky SQL spojení: 1 (6), 0,156 s v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 29.11.2024 0:48:17