Autor:
Nepřihlášený uživatel
Příspěvek:
0/2000
Příspěvků: 31, poslední: 26.9.2015 7:37:0961342.Automobily a jiné vehikly
Zdar, vím, že mě za tuto kacířskou myšlenku nejspíše ukamenujete, ale stejně mi to nedá. Jelikož na netu o tom moc není, zkouším tady. O co teda jde: Felicie 1,3MPI(před cca rokem na STK brzdy bez připomínek, přední po repasi), brzdový systém, měl bych měnit brzdovou kapalinu(v rámci pravidelné údržby co dva roky), vepředu by to ještě šlo a odvzdušňováky bych asi povolil, vzadu je to už trochu divočejší a nejsem si jistý, jestli by mi nezůstaly v ruce.

Jelikož brzdová kapalina se "mísí" napadlo mě odsát objem nádržky a tento nahradit novou brzd. kapalinou. Co si od toho slibuju-zvýšení bodu varu.
Otázka-má to smysl nebo radši počkat a na jaře brzdový systém komplet zrepasovat(brzdí to dobře, potrubí je v pořádku) nebo vyměnit jen to, co se rozpadne-asi zadní "nosné plechy" prasátka(s případně zalomeným odvzdušňovákem).
Díky
čím je víc ojetá lamela tím víc musíš zplácnout talířovku padálem než se odchlípne řečeno zjednodušeně [krf] (26.9.2015 7:37:09)
A já to zase vidím jako krf:-) Je to zřejmé z mechanismu ovládání přítlačného kotouče. Než to složitě popisovat, víc napoví obrázek např. zde: http://kds.vsb.cz/mhd/konstrukce-spojky.htm v kapitole "Kotoučová třecí spojka s talířovou pružinou". [Jad] (25.9.2015 18:43:05)
No já to právě vidím jako Sim, tak jak to teda je? :-) [jaw250] (25.9.2015 15:14:06)
[krf] > zkusenost s tim nemam, ale to co pises mi nedava smysl. Pokud si pripustime, ze nova spojka ma silnejsi oblozeni, ojeta spojka slabsi a spojka po smrti v podstate zadne, dal je potreba se shodnout na tom, ze stisknuti pedalu spojky znamena oddaleni pritlacneho kotouce od oblozeni ... potom v situaci, kdy mezi pedalem a ovladacim tahlem spojky neni nejaky samostelovaci mechanismus, musi nova spojka zabirat uplne dole (protoze temer cela draha pedalu je mrtvy chod) a postupne spolu s opotrebenim se bude pozice, kde zabira, posouvat smerem nahoru. Az v konecnem dusledku bude oblozeni tak tenke, ze spojka zustane castecne vystavena i v pripade, ze neni pedal zmacknuty vubec a zacne prokluzovat. [Sim] (25.9.2015 10:00:37)
jaw250: ojetá spojka zabira u podlahy. pokud netrhá, neklouže a nepíská není duvodu [krf] (25.9.2015 6:39:17)
tak takový problémy bych chtěl mít. Nejlepší potom je, že přesně tento typ lidí, co musí mít všecko akurátní pak brečí, že nemá na nic čas. Bodeť by měl, když dělá zbytečný píčoviny. Auto je obyčejná spotřební věc - koupit, olítat, prodat/sešrotovat.
Já tomuhle přístupu říkám hnidopišství.

Olej v předovodce nám vydržel celou životnost auta. Motorovej olej vydržel 86tkm, brzdová kapalina vydržela do tý doby, než se dávali nový kotouče a pakny. A bylo to auto, který za čtvrt milionu nezůstalo ani jednou někde viset.
[1234567890] (24.9.2015 21:13:42)
Ad ty žárovky-to je samozřejmě pravda, taky to tak dělám. Stěrače mám ale nachystané v garáži, dokud staré fungují, tak je neměním, v momentě kdy začnou blbě stírat, tak si je vyměním za minutu i v neděli večer.

Když už jsme tady u té prevence - ví někdo jak poznat spojku limitně se blížící opotřebení a tudíž výměně? :-) Spojka neklouže, je seřízena(s pedálem brzdy v rovině), ale zabírá skoro až nahoře-je to nezvratný signál, že za chvíli bude po ní? Do prokluzu spojky stačí sešlápnout pedál o cca 0,5-1cm

mais-nemyslím si, že by odborníci dělali test tlumičů a další úkony preventivně, přeci jen, vše něco stojí. Asi tě upozorní na něco, co očividně bije do očí, ale že by hledali další závadu...to možná tak 1ze100
[jaw250] (24.9.2015 13:23:15)
mais-nechápu tvůj příspěvek.Jeníka se zastávat nemusíš, nic proti němu nemám, dokonce jsem ho za jeho pečlivý přístup pochválil. U nás v hospodě nevím co podávají neb do hospody nechodím. A jaká nevědomost nebo čemu nerozumím ... Jen jsem slyšel poprvé, že někdo preventivně mění žárovky, aby minimalizoval její případné prasknutí. Stěrače jsou potřeba celoročně a nemusím tomu rozumět, abych poznal, že špatně stírají, abych je vyměnil, ale pokud je vše ok nemám důvod.V tom je opravdu mezi mnou a Jeníkem zcela evidentní rozdíl.A Ty nebuď takový morous, když si jiný udělá z něčeho "prču". Vždyť jde přece jen o h... ať třeba šalamounovo :). [Jirka N.] (24.9.2015 11:21:42)
Jirka N.: rozdíl mezi Tebou a Jeníkem je zcela evidentní - Ty aneb nevědomost je sladká a českým hospodským systémem si děláš prču ze všeho, čemu nerozumíš, ale u vás v hospodě místo utopenců podávají šalamounovo h... Jeník odborník z oboru, který si (jako každý odborník přenáší trochu práci i domů = prostě tím chca nechca žije), ze všech hledisek má Jeník pravdu a dělá to tak, jak by se to dělat mělo..že se většina z nás k tomu nedokope (byť víme, jak by to být mělo) je už naše blbost [mais] (24.9.2015 10:23:21)
Wiku- z výměnou žárovek jsem na tom podobně jako z477. A co se týče osvětlení přístrojovky a střed. panelu, mám to ztlumeno na cca 50%. Na plno to je dost nepříjemně intenzivní, tak mám alespoň rezervu. Asi záleží jak který auto to má vyřešený. [Jirka N.] (24.9.2015 9:00:33)
No, jsem svým přístupem asi někde nezi Jeníkem a "nejeníky", neb gumičky stěračů měním zpravidla před každou zimou, nebo pokud málo jezdím, tak před každou druhou zimou. Není totiž nic lepšího, než když stěrače fungují jako rozmazávače rozsolené břečky. Žárovky blinkrů když se začne loupat jejich oranžová barva. Jinak souhlasím, že žárovka před koncem své životnosti (mám na mysli výkonnější žárovky jako H4, H7) svítí znatelně míň, leč zatím jsem nedospěl k tomu, že bych je měnil preventivně..sdtačí mi vědět, že vozím náhradní a výměna je otázkou tří minut. [z477] (24.9.2015 8:31:49)
Jirka N. : Děláš si z toho prdelky, ale vymontuj libobolnou žárovku kterou v autě provozuješ déle než rok a rozdviť vedle ní novou (kvalitní, nikoli čínu). Hned poznáš o čem Jeník mluví. Z žárovek v blikačích navíc věkem slézá oranžová barva a pak blikáš bíle.
Po koupi jsem u obou ojetých aut vyházel komplet všechny žárovky a nahradil novými. Najednou při couvání vidím slušně dozadu, světélko v zavazadlovém prostoru i v motoru opět funguje jako osvětlení, nikoli jako pozička a šeru vidím všchny podsvícené prvky na přístrojovce i na středovém panelu. Na těch malých žárovkách je nárust svítivosti vidět nejvíc. Na 21W či 55W žárovce to okem při pohledu na svítící vlákno člověk asi nepozná, ale v noci je ten rozdíl poznat.
[Wiku] (24.9.2015 8:13:54)
Jeník-tak legrace není nikdy dost.A opravdu mě to pobavilo, díky. Jen představa jak každý podzim odstavíš auto, vyházíš všechny žárovky i když svítí a dáš nový, škoda, že jsi to upřesnil jen na dvě. Vyměníš stěrače i když stírají, možná i klakson, který troubí .. https://www.youtube.com/watch?v=n3dXWFyGVZg Vypustíš všechny provozní kapaliny, mezitím nástřik spodku a dutin...Super. A jestli mi řekneš, že při dofukování pneu nejdřív vypustíš starý vzduch, aby jsi ho nahradil čerstvým ... no nic ve zlým. Jsi extra pečlivka a asi je radost koupit po tobě auto. [Jirka N.] (24.9.2015 8:01:45)
Pánové, tahle diskuse mě dokopala se podívat do servisky našeho hupcuka, kdy jsem to měnil naposled olej (prošvihl jsem O:o), ale co jsem tam zajímavého vyčetl (ještě to není elektronická serviska), brzdová kapalina měnit po 4 letech!!! - velké překvapení, stejně tak jako rozvody, kde je 90 tis km nebo 4 roky, co bude dřív (4roční interval prošvihávám, 90tisíctý km najedu tak za další tři roky..)
K Jeníkovo příspěvku - Jeník jakožto známá pečlivka (myšleno v dobrém) to samozřejmě řeší tak, jak by to mělo být optimálně (a jak je to i odborníky doporučováno, koneckonců i v PR časopisech jako SM, Auto7 atd je to taktéž doporučováno), při jeho nájezdech je to správně, pro menší nájezdy je možno k tomu ještě dopočítat jakýsi časový faktor, který nájezdy zohlední. Výměna oleje v převodovce je také nutná, jinak je to opravdu náplň celoživotní = vydrží do fatální poruchy, náchylnější jsou na to (jak jinak) automaty a robotizované převodovky.
Jirka N.: no pokud platíš drahej značkovej servis, tak si můžeš být jistej, že neudělají ani o ťuk víc, než mají napsáno v servisce, takže ti klidně vrátí auto s poškozeným termostatem, netěsnící hadicí chlazení (i když jsou kolem napojení už krápníky) atd., pokud servisuješ sám, je to všechno na tobě, co si zkontroluješ, pokud servisuješ u nezávislých odborníků (skutečných, ne odporníků), tak potom se budeš divit, ale přeměření bodu varu brzdovky, očekování baterky a kontrola tlumičů je u nich často základní prohlídka vozu - důvod jednoduchý...jsou zodpovědní za svojí pověst a aby se jim lidi vraceli..
[mais] (24.9.2015 7:53:29)
Jirka N: Ty jsi ale vtipalek - napred chces hazet kameny a kdyz se teda ozvu, tak me hned zenes pro nove auto? Nicmene pravda je, ze kdybych jen doplatil rozdil jako za nove sterace a zarovky, tak bych o tom dost vazne uvazoval - kde ze se da takto vyhodne nakoupit?
Nicmene, muze to vypadat ponekud absurdne - ovsem toto mam pri nasem druhu provozu vyzkousene. Samozrejme zalezi na druhu provozu i garazovani a pod.
Zarovky potkavacich svetlometu jsou po cca roce slusne vysvicene a na hranici zivotnosti, vcasnou vymenou si zajistime lepsi osvetleni v zimnim obdobi, kdy jezdime prakticky vyhradne za tmy a minimalizujeme moznost prasknuti zarovky, dle zakona schvalnosti, kdyz je to nejmene vhod. Naklady? 50 Kc krate 2 ks. V rocnim provozu auta, rekl bych, zanedbatelny vydaj.
Sterace? Stejna pisnicka, po roce provozu mmizerne stiraji, vrzou, trhaji se gumicky. Vymena? 3 ks po 25 Kc. Casova narocnost? Celkem 15-20 minut i s tema zarovkama...
Ale rozumim, zrovna u Megana neni vymena zarovek snadny servisni ukon. Mozna (skutecne to tak je? a nebo se jen tak tvari?) zase (tolik) nerezne.
Rovnez tak nevidim nic diskutabilniho na vymene oleje v prevodovce po x letech a y najetych kilometrech. Vymenit olej v motoru - to snad uz nikomu divne neprijde a ani radoby "celozivotnostni" napln prevodovky neni na celou zivotnost vozu. Tedy pokud to nebereme tak, jak by si prali vyrobci, tj. 100.000 km, ze ;-)

Tesim se tedy na zpravu, kde vymenuji dvouleta auta za nova s petistovkou doplatku ;-).
No nic, omlouvam se jawovi za pleveleni dotazu a jsem rad, ze jsem zdejsi osazenstvo pobavil.
[Jenik] (23.9.2015 21:44:27)
zadek brzdi prd kor u feliny, jestli mas novej předek a tak na zadek příjde čas, až budou chcat prasata a ukroutíš trubku... pokud to na bubnech nehází hausnumera, vůbec bych to neřešil. nějaké odsátí kapaliny je házení hrách na zed a profukovatu soustsvu vzduchem taky, to se tam nakondenzuje voda a je to ještě horší, když už tak výplach lihem a protlačit novou brzdovkou [krf] (23.9.2015 20:22:01)
Jeník - dutiny a podvozek podle auta, resp. stáří. To jsem dělal u MBčka, u F.Sierry, i když že by to pak vůbec nerezlo ... Ale co jsem měl Clio II a teď Megana II nevidím, že by to mělo snahu nějak a někde reznout a to mu je 11 let. Výměna oleje v převodovce je dost diskutabilní, ale určitě bych neměnil u malého nájezdu km nebo pak v nějakých krátkých intrvalech. A preventivně stěrače a žárovky každý rok před zimou???? Jeníku, že ty si ze mě děláš legraci. Nebo máš moc peněz nazbyt, potom se vykašli na všechny tvoje preventivní výměny,dutiny atd., kup si fungl nový auto,vždy za dva roky ho prodej a doplatíš ušetřený peníze za výměny a máš to bez práce :). [Jirka N.] (23.9.2015 19:10:10)
tak u motorky třeba brzdovku preventivně měním co dva roky, stejně jako olej ve vidlích; olej v převodovce jsem u Feldy měnil na jaře a ochranu podvozku opravoval před měsícem. Test tlumičů stojí pár korun, mám je nové rok, nechám je otestovat tak za další rok/dva...když už se teda ptáš :-)

Jeník-preventivní výměnu stěračů a žárovek? To slyším poprvé :-)
Wiku-zajímavé, tuto teorii jsem už sice slyšel, ale zatím mi to nikdo osobně nepotvrdil, a to byly třeba auta, kde se brzdovka měnila po 5-6ti letech.
[jaw250] (23.9.2015 15:48:12)
Jirka N.: tak za me si na seznam krom nize zmineneho jeste na seznam pravidelne udrzby pripis olej v prevodovce, nastrik dutin a podvozku, preventivni vymeny steracu a zarovek pred zimou atd.
BTW mrazuvzdornost je samozrejma, ale nikoliv jedina funkce chl. kapaliny.
[Jeník] (23.9.2015 15:29:50)
OK tři malý kamínky za brzdovku, ale tlumiče až když se auto nedá udržet na silnici :) Musím se přiznat, že přesný časový intervaly na výměnu brzd. kap. nedodržuji jako např. každý 2 roky. Nechávám si občas změřit bod varu a až potom to řeším. Zatím jsem nezaznamenal nějakou časovou úměrnost mezi najetými km a degradací brzd. kapaliny. Jinak s postupem výměny jak popisuje Wiku se v servisu asi těžko setkám. A co se týče chladící kapaliny nikdy jsem ji nevyměňoval, pouze měřil "mrazuvzdornost". [Jirka N.] (23.9.2015 15:02:13)
Než se brzdovka mění, tak se její parametry měří...měnily jenom hydroskopický humusy a hlavně, když měníš brzdovku, tak za stejnej level, v případě, že chceš měnit typ brzdovky, tak napřed zjisti, zda se s budoucím typem brzdovky všechny díly brzdového systému snáší [mais] (23.9.2015 14:57:30)
Jirka N.: chytas?
Menit brzdovku mi prijde stejne samozrejmy jako olej nebo chladici kapalinu (jo, tu taky spousta lidi neresi a pak koukaji jako suvy na prorezly mrazovky)
[Jeník] (23.9.2015 14:31:53)
Jirka N.: tak chytej :), neb brzdovku nechávám měnit co dva roky jak v autě tak na rejži v rámci jiného rozsáhlejšího servisu, neb to nestojí majlant, předejdu tím korozi brzdné soustavy (bod varu kapaliny je u mě asi irelevantní - v Alpách jsem s naloženým autem zatím nebyl a při mém obvyklém stylu jízdy v naší kotlince bych neuvařil možná ani vodu) a tato mi pravděpodobně bude fungovat bez problémů roky (vlastně funguje - rejže má 13 let, auto 12). [z477] (23.9.2015 14:20:05)
Jirka N.: Tak chytej... :-) Já měním kapalinu co dva roky, nebo dříve.

Jaw250: Buďto to udělej pořádně, nebo vůbec. Tzn povol odvzdušňováky a vo půjde vyšlapat, to vyšlapej rovnoměrně z brzd na všech kolech. Pak denmontuj, rozeber a vyčišti válečky vpředu, zavdu i HBV. Při skládání mázni pístky breoxem. Před naplněním ještě profukuju všechny trubičky stlačeným vzduchem aby vylýtaly zbytky brzdovky. Nevím jak to jde dělat u auta s ABS, tam jsem to ještě nepraktikoval. Pokud jen vyšlapeš starou a naleješ novou brzdovku, stanou se dvě věci. 1) všechno co je níž než odvzdušňováky zůstane naplněné starou kapalinou. 2) Všechhen bordel ze systému se ti nahrne do válečků, sedne na dno. Tzn. pokud se brzdovka dlouho neměnila, do půl roka některé z prasátek prošlápneš, protože se gumička vydře tím bordelem na dně. Dělal jsem výměnu bez demntáže válečků na třech autech a všechny vytelky. Nejdéle vydržela fabia, kde zadní prase povolilo až po roce. Pokud to chceš odfláknout, pak je lepší na to nesahat vůbec, neboť to kromě sníženého bodu varu bude fungovat mnoho let, dokud ti voda z brzdovky nezkoroduje funkční plochy válečků.
[Wiku] (23.9.2015 13:52:45)
Odsát z nádržky starou kapalinu, nalít novou, vyšlapat zbytky staré kapaliny z trubek přes přední brzdy co ti šly odvzdušnit a hotovo. Hoďte kamenem, kdo preventivně vyměňuje brzdovou kapalinu nebo tlumiče pérování, které samozřejmě nechává pravidelně kontrolovat ... :) [Jirka N.] (23.9.2015 13:00:25)
Kam se chystáš? Do Alp? Já jen, že jsem na výměnu brzdovky za posledních 6 let nějak zapomněl... :-)A vůbec nic se nepřihodilo. Měnil jsem jí letos a světě div se odvzdušňováky jsem povolil hasákem a dal nové. [ED250] (23.9.2015 12:44:35)
Tím mísením jsem měl na mysli třeba vtlačení pístku do třmenu-tím by se část nové kapaliny nasála z nádobky a předpokládám, že k nějakému pohybu kapaliny dochází i v rámci trubek-hlavně teda při brždění.

Povolovat ořechem a utahovat na moment beru za samozřejmost, jenže kdysi u Favoritu jsem to dva týdny prolíval brzdovkou a stříkal uvolňovákem závitů abych pak zjistil, že se mi odvzdušňovák urve v polovině, protože byl tak vyrezlý.

OK, opouštím kacířskou myšlenku a budu to řešit jako člověk :-D
[jaw250] (23.9.2015 12:42:39)
výměna kapaliny jen v nádobce je nesmysl, v systému ti pořád zůstane stará. Odsátí z nádobky před výměnou ano, doplnit do nádobky novou a ze systému "vyšlapat" starou. Ideálně pokud bude mít novou brzdovka jinou barvu než stará - tak bezpečně poznáš, kdy je všechna kapalina vyměněná [Marlboro] (23.9.2015 12:07:30)
... a samozrejme (ackoliv to samozrejme neni, s orvanyma sestihranama jsem se setkal tez) odvzdusnovaky povolovat kvalitnim orechem, urcite ne plochym klicem nebo ockem s vicehranem a pod.
Osobne tyden-dva predem prostriknu odvzdusnovaky WDckem ci nejakym uvolnovacem a vzdy jsem uspel.
Utahovat tez s rozumem a citem, kuzel tesni perfektne a odvzdusnovaky mivaji jemny zavit.

Vymena kapaliny jen v nadobce je zcela zbytecna a nic neresi.
[Jeník] (23.9.2015 10:28:03)
Zdar opravdu to nemá smysl. Mám vyzkoušeno, že když mi nejdou povolit odvzdušňováky na brzdách, dám jim pár ran kladivem a není problém. Myslím přímo na hlavu toho šroubu. Pak jde povolit každý, ještě jsem nic neurval. [Anděl] (23.9.2015 10:04:38)
To nemá cenu, zvýšení bodu varu v nádržce nepomůže ničemu, to je potřeba přímo u brzd. Nedokážu si představit, že by se nová brzdovka z nádržky samovolně promísila se starou v celém systému. [Jad] (23.9.2015 9:48:37)
Kompletní statistiky SQL spojení: 1 (6), 0,172 s v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 29.11.2024 0:48:17