Sprinterka EVO-1 - EVO-2

Jawa sprinterka 


Nápad vytvořit si další variaci jawky tentokrát ve stylu „super sport“ ve mne hlodala už několik let. 350ka GSo od začátku stavěná jako bytelný cesťák i se sebelepším motorem, už nemůže mít nikdy parametry vylehčené hbité třindy postavené jen pro svižnou jízdu a samotnou radost z ní.

Jak už to bývá když je idea osud zařídí aby se splnila a tak v srpnu 2008 se mi dostala do rukou jedna z prvních 640tek v mírně omšelém stavu.
Její výrobní číslo je menší než 1600 takže se ještě trochu liší od sériově vyráběného standartu. jako hlavní odchylka jsou prototypové montované litá kola s ocelovým ráfkem kterých opravdu jezdí minimum a kvůli kterým jsem ji vlastně hlavně koupil.
Další zjištěná odchylka jsou ručně vařené komory výfuku ještě bez prolisu a z tenčího plechu pravděpodobně z ověřovací série. Jako základ pro dobastlení ideální.

stav pri koupi

V garáži mi stojí motorka je na čase sám sobě říct co po ní budu chtít cíl je jasný,: musí to co nejvíc ject co nejlíp sedět udělat STK a vydržet aspoň 10000km. 

Etapa 1 – moto EVO -1 

 Byla blesková, měl jsem 3 týdny do závodů ve sprintu a motorka sotva jela ,
Odstrojil jsem polámanou kapotáž a blinkry z panelky které ji „zdobily“, zbytečné nosiče, padáky kryt řetězu a jiné nesmysly, odrezil a vylil epoxidovou barvou otřesně vyrezlou nádrž a kompletně zkontroloval a zrepasoval podvozek , přitom jsem zjistil že motorka i když omšelá má minimálně najeto, uložení kyvky, krku, vidle byli čisté bez náznaku opotřebení – to je dobře hlavně vidle jsou potřeba co nejméně ošoupané aby se nevlnily - můj odhad je cca 40000km.

Vyměnil jsem kliku (bídná středová ložiska), na motor nasadil svoje nejvýkonnější a nejoblíbenější válce a 30mm karburátor, vape sz 17 a obul kola do sav a vyrobil absorbční koncovky z hliníku místo obludně těžkých origo a vyndal budík jawa pseudotachometru a místo něj nabastlil digi.

Tím skončila první první etapa – do sprintu zbývali 4dny akorát na naladění motoru , během toho se mi na testovacím kopečku GP „od nás z práce k meteo stanici“ ? což je asi 0,5km 6% stoupáni a asi 1km mírného stoupání podařilo ukecat moto aby místo 126 digi u meteo stanice měl 137 už asi 0,5km před a měl sem naladěno.

Motor má odhadem 29koní v (porovnávám s motorem o kterém vím ze měl z brzdy 27), solidní dynamiku na 16z kolečko, jede kdykoliv 142 po rovině a má velmi solidní zrychlení, podvozek sedí na jawu velice slušně (řekl bych že klíčové je udržet hmotnost co nejníž).
Na sprintech druhým místem taky ostudu neudělala a tak v přiměřené spokojenosti motorka odjezdila podzim a cca 1300km.
Jako nejlepší zážitek podzimu byl dlouhej 12% stoupák kdy předjíždím při zrychlováni 130+ kámoše sedícího na mém „úžasném“ pegasu který ať točí heftem jak chce a hází tam jakej kvalt chce není schopnej mně udržet za sebou a pak ani dohnat :-). 

podzim 2008 - evo 1koncovky bez vaty složená koncovka

Evo 1 v praxi : http://www.youtube.com/watch?v=sWP2k90bxCk

Etapa 2 – EVO -2

Odmašlená třinda se svižným motorem postavená za 3 týdny samozřejmě nemůže být považována za plnohodnotnou sprinterku podle mých představ a proto přes zimu 2008/9 nastala radikální přestavba.

Váha
Motorku jsem rozebral na prvočinitele a pustil se do úprav , ty měly několik etap které se samozřejmě prolínají. Jedna z nejvýznamnějších byla redukce hmotnosti, kdy jsem zvážil KAŽDÝ jednotlivý díl a zkontroloval jeho konstrukcní možnosti vylepšení a odlehčení.

Výsledek ukazuje tabulka. http://www.jawamania.info/Files/users/4083/odlechcovat odlechcovat odlechcovat 2.xls

Podvozek
Pro zlepšení jízdních vlastností jsem udělal maximum a to i za cenu navýšení hmotnosti:-).
Zadní kyvka je z trampa uložená v bronzových pouzdrech.
Krk řízení je upraven na kuželíková ložiska které jsem nechal přebrousit do jawa nestandart průměru krku 

rozhodně doporučuju velice jednoduchá a efektní uprava doporučuju několik vybraných upravených dílů

PUVIDNE TO BYLA OBYC JAWA STUPACKAKUZELIKY S TOU SEM TO ASI TROCHU PREHNAL ALE DRZI :-)

Nechal sem si vypálit větší kotouč o průměru 320mm a hadici vyměnil za pancéřovou

kotouč´ů jsem udělal hned 8 takže to nebude až taková rarita :-) detail celek

Motor aneb kapitola sama pro sebe:
Stará verze s klasickým 4kanálem byla výborná troufnu si říct že výkonově se blíží reálně dosažitelnému maximu doma bez úprav vložek a bylo by barbarství s ním dělat pokusy, proto motor zůstal v celku do rezervy a tvořím úplně nový ostrý motor.

Zde plně využívám spolupráce s Havlisem a hlavně s firesnekem a jeho neskutečnými teoretickými i praktickými znalostmi, během zimy jsem zjistil ze vlastně o 2T motoru vůbec nic nevím, ale po dvou mesících se to o trochu zlepšilo a nastal čas budovat. Výsledek bádání je klapkový 2 karburátorový 5kanál 374ccm, jehož podrobné fotky zatím neuveřejním ale časem asi jo - je to ale +- kombinace motoru 593 a RD :-))

Etap bylo mnoho od náročné výroby domků na klapky kdy jsem přivodil kamošovi na CNC nejednu bezesnou noc až po desítky hodin ruční práce

Spojka na jehlovém ložisku  polotovar na frééze :-)surový domek

nejasný pohled do tajemných útrob :-)holé domkysestava kompletní

Motor obsahuje :
Karburátory a klapky – yamaha RD350
Domek klapek – namodelován ve 3D a vyroben na CNC tak aby se dal snadno napasovat na jakékoliv standardní válce.
Upravené válce –takové malé umělecké dílko :-).
Upravené písty
Upravené a odlehčené kartery
Odlehčená víka
Spojku na jehlových ložiskách


Zbytek motorky je upraven přísně účelově, vzhled hrál až druhé housle , stejně jsem ale neodolal a dal jí aspoň nový lak , nádrž má dva kohouty , preventivně kuláčky s otvorem průměr 6mm aby se koně nažrali :-), palubka je digi , na moto šla lehčí elektrika s lehčí baterkou , menší blinkry a odlehčená rozeta.
V podstatě jsem si vyhrál s každým dílem zvlášť výsledek je, že i přes nejméně 4kg navíc (klapky,karby, kyvka, brzdy apod.) motorka zhubla o neuvěřitelných 12,5kg – její suchá váha je teď 127kg což je jen o 5kg víc než má 175ka číza :-). 

VÝSLEDEK:  

KOMPLET MOTO KOMPLET MOTO :-)KARBECY

komplet filtry pro zajetí

 

15.4.2009 - MOTOR JE V ZÁBĚHU   mám asi 200km čekám na větší trysky a musim celkově proniknout do seřízení těchle karburátorů ale jede to a pojede to! - motor přede jako kotě a jízdní vlastnosti jsou luxusní.

Děkuji FK za know-how a trpělivost do mně vloženou a všemu pracujícímu lidu za výrobní prostředky mnou zneužité  ke stavbě. Taky všem mým známym a přitelkyni za trpělivost se kterou se vyrovnali s mou naprostou neochotou opustit od ledna prostory dílny za jiným učelem než spánkem -po dlouhý době zas opravdu zajímavá práce :-)

 

8.8.2009 - EVO 2.1

Malý upgade - přidána kapotáž a nejake experimenty s maximálkou - casem pujde samozrejme do cerne

4.9.2009

Právě sem se vratil od TK moto z brzdy a sprinterka se za svuj nazev stydet nemusi :-)

 2.4.2010 - EVO 3 JAWA500-  Aneb zlatý hřeb

Můj dlouholety sen vyždímat z 350ky nejvic co se da se uz 3 roky postupne zhmotnoval - az se zhmotnil :-)

a vysledek?  JAWA 500 sprint

Ve strohych technickych datech to je :

5kanál , vrtání 70mm/zdvih 65 =  objem 500ccm , klapky + 2 karburatory, upravena klika, zrychleny primy prevod kvuli mensimu zatizeni prevodovky a spojky , prevarene kartery , naprosto predelane valce , vlozky ze skoda 100mb, pisty z cz 513 kros- upraveno prakticky vse :-) , v reci vybrusu se jedna o 48my vybrus :-)

Letos jsem musel dost pracovat na kseft abych prezil takze sem se nemazlil s lestenim apod. vsechno je jen ciste účelové - jestli ten motor bude mit nejakou zivotnost tak ho  i prelestim - dal je  skoda slov to chce se pokochat fotkama :-)

 

 

A klasicka otazka jak to jede ?:-)

Prvni den po 10km odjetych na neserizenych karbech muzu rict jen toto :

vybrace bezproblemu, chod tichy a spokojeny, ma to silu jako stado slonu- spojka breci i na zrychlenem prevodu :-), dost se to hreje , zatim jsem nezadrel - vzhledem k tomu ze to chytlo, slape, jede a nerozpada se je prvni den naprosty uspech - dal se uvidi 

A zaver ? - dat dohromady cely motor mi celkem trvalo 3 roky  :-) - zkusenosti ziskane s klapkami na evo 2 tomu pridali nejmin pet hustohribat :-) cely je to vyrobeny uz neskutecne na hrane , za par mesicu se ukaze jestli to nebyl slapanec vedle , momentalne jsem spokojenej jako decko s lizatkem.

Naklady nebyli az tak tragicke rekneme kolem 10000,- , ale pracnost z ty mně je zle ještě teď - napriklad vypilovat jednu tu hezkou vlozku trva pouhych 7h :-))

Tímto děkuji všem spolupracujicím šílencům co mi pomohli at už svou skvele odvedenou praci , zkušenostmi nebo radou za pomoc - jmenovitě:

Klikar , havlis, FK, a vsichni chlapi od nas z dílny !

20.9.2010 - neodolal jsem a motor 500ky dal konecne obrzdit - ma 3600km najeto s jednim prekrouzkovanim jinak drzi

500ka