Krátká historie

  Tak v říjnu 2004 jsem se stal jejím právoplatným majitelem. Zajímavý byl její dovoz z Vratimova domů-cca 40km. Do té doby jsem na ničem silnějším než ČZ 125 nejel a když jsem sednul na J350ku tak to byl pro mě mazec teda, to zrychlení síla i rychlost, no prostě perfekt, byl jsem úplně unešen. Koupil jsem ji od pána motorkáře, který přesedlal na silnější, celá jejích rodinka byli motorkáři včetně batolat a dědečka :-). Věřil jsem tedy, že je v dobré kondici, což při bližším ohledání bylo patrné. Dostal jsem k tomu, několik náhradních dílů včetně celého výfuku, jelikož původní byl podřený a originál návod na obsluhu. Na motorce, byl dělaný výbrus, nová elektrika včetně altíku, jelikož mu kvůli staré baterce vyhořela. Domluvili jsme se na ceně 9000Kč a já si ji odvážel domů. Cesta teda byla velmi drsná a dobrodružná, jelikož se už rychle setmělo a začalo do toho pršet. Když sjem před Ostravou odbočoval k benzince abych načepoval, jsme před odbočkou lehce přibrzdil přední a to byla chyba, "mlask"  a už jsem se válel po zemi, naštěstí to bylo v rychlosti tak 10km/h, újmy žádné nebyly, ani na mě ani na moto. Na vině se později ukázala přední Barumka ještě z výroby a se vzorkem max. 1mm, tu brzy nahradila SAVA MC7. Další pád už se cestou domů nekonal, ale přijel jsem promočený a zmrzlý, ALE ŠŤASTNÝ !!!
 
  Těsně před Vánocema 2004 se stalo něco co jsme nečekal, cestou domů od kamaráda, najednou sek, zaseklo se zadní kolo, opět naštěstí když jsem jel cca 20km/h, takže spojka a vyřadit. Zjišťuju, že motor se ani nehne-kurnik co to může být ?!?! Najeto 29 350. No nic hodil jsem motorku ke kamarádovi domů a s jiným kamarádem, který pro mě přijel autem jsme se vydali domů. Druhý den vozík a šup pro motorku, odvezli jsme si domů, sundali hlavy a ejhle, jedna hlava a píst pobodaný od kousků železa, zjišťujeme, že je odešlo ojniční ložisko na levém válci. Takže následovala kompletní GO kliky, u toho se hned daly všechny nový ložiska v motoru, gufera , nový spojkový lamely a segment startování. Výbrus nebyl nutný, rýhy na pístu ani válci jsem žádný nepozoroval a navíc výbrus byl proveden při cca 23tis km předchozím majitelem. Ojnice jsem ještě nechal vyleštit, včetně vrchu pístů a hlav válců. Dál jsem si pohrál s částečným vyleštěním kanálků a srovnání nerovností na cestě směsi do a v motoru. Následovalo zkompletování motoru, nový těsnění, tmel, všechny šrouby vyměněny za imbusy. Nasazení motoru a jeho součástí zpátky na rám, nám s kamarádem činili určité potíže, ale nakonec vše dopadlo úspěšně, tak ještě napojení lanek, nová náplň do převodovky a je to. Tak zkoušíme to nastartovat, ale nic, ani neškytne, baterka nabitá, kontrolujem vše, zkoušíme roztlačovat, ale nic, začíná sněžit (březen 2005), necháváme to být a jdem pryč. Další den zkoušíme znova, 2x roztlačována v kopce, ale nic, ani neškytne, jsem naštvaný a nadávám na ten stroj, že má poslední šanci. Naposled tedy vytlačíme do kopce, už jsme úplně vyřízení, kamarád mě tlačí dolů a dole si anjednou párkrát blafne, ale dál nic, tak tedy ještě jednou do kopce a z kopce a najednou se pořádně chytla holka a fičel jsem šťasný, že se dílo podařilo :-), hurá !!! Moto dál odstavuju až do dubna, než začlo být konečně teplo.

   V roce 2005 jsem na ní najezdil cca 3tis. km. Vyskytovaly se mi na ní problémy se startováním, co jsem se ji nakopával a ona neposlouchala, pak začaly problémy s dobíjením při jízdě po městě, no nebyl jsem s ní příliš spokojený kvůli těmto nepříjemnostem, snažil jsem se to nějak seřídit, ale abych řekl pravdu, ještě jsem se v tom tolik nevyznal jako dnes a říkal jsem si, že je to Jawa a s ní jsou spojený tyto různý neduhy. Nicméně i přes tyto různý nepříjemnostmi, hlavně ty starty špatný, byla sezona příjemná, motosrazy na novém motu byly hned o něčem jiným, konečně jsem stačil silnějším moto a rychlost kolem 100km/h nebyl problém. Nejzajímavější a nejdobrodružnější cestu co jsme podniknul bylo do Valtic-220km tam a 200km zpět a to za jeden den, no ještě dnes mě trochu zabolí zadek, když si vzpomenu :-D. Z dnešního pohledu se divím, že jsem tu cestu podniknul, předtím jsem jezdil trasy do 60km a teď 420km a navíc stav moto nebyl takový jako dneska.
  Zimu 05/06 strávila v novém bydlišti, v garáži v paneláku. V roce 2006 jsem na ní najel snad jen 1000km, neměl jsem na ni vůbec chuť, kvůli problémům, neměl jsem v ní příliš důvěru, abych někde nezůstal viset. A druhý důvod byl, že jsem si koupil auto a opájel se autem.
  Naštěstí jsem se z toho vzpamatoval a v zimě 2006/07, jsem se opět vrátil k moto. Hlavně za to musím poděkovat JAWAMANII, jelikož jsem ji objevil. Díky ní jsem přišel na veškerý příčiny mých problémů a vyřešil jsem je, na vině byly hlavně rozhádaný válce, špatně seřízený karbec, roztavený drátky v urměrňovači a špatný regulátor dobíjení a taky už dosluhující baterie. Vše jsem díky JM vyřešil, včetně spousty dalších nedostatků a dostal se k různým vylepšením a taky odškrcení motoru.

  Opravy které jsem provedl letos 2007:
výměna primáru, oleje převodovky, motorák 10W40 do tlumičů+gufera, oprava laku, nové obložení brzd, svíčky, fajfky, VN vodiče, kondíky Tesla, namazání kyvky, dekarbonizace výfuků+nové klingerity, nová lanka.

  Pár údajů co mohou někoho zajímat:
  - max. rychlost dle DIGI tacho 125km/h při otáčkách 5100
  - spotřeba 4,56 l/100km
  - výkon po odškrcení cca 22koní
  - max. otáčky na 2.rychlostní stupeň 5600

Tímto  děkuji, všem kteří se podílejí na fungování JAWAMANIE i lidem kteří zde ostatním ochotně radí.
                                   DĚKUJI SRDEČNĚ