Seřízení ventilů

Motorka má najeto teprve 32000 km, nicméně protože za chvíli bude sezóna a navíc když je hodně studená (jezdím i teď v této mírné zimě) začíná klepat, rozhodl jsem se provést kontrolu a seřízení ventilů poněkud předčasně, abych ji připravil na nadcházející sezónu a nemusel to řešit v době kdy bude hezky a budu chtít aktivně jezdit. Vzhledem k tomu, že je to poprvé a také předpokládám, že by to mohlo některým dalším pomoct při jejich vlastním seznamováním se se servisem tohoto stroje, uvádím zde stručný popis toho jak takové seřízení ventilů podomácku provést. Možná si řeknete, že takováto věc by měla být svěřena spíš nějakému servisu, ovšem já osobně servisům příliš nevěřím, protože tam to většinou dělá někdo kdo nemá v vaší motorce žádný vztah a tak mu nedělá problém něco odfláknout. Navíc každý takový domácí servisní zásah přináší spoustu zkušeností užitečných pro delší cestování kdy servis nebo finance na něj nejsou zrovna k dispozici.

K proceduře byste měli mít k dispozici:

  • Nářadí - běžné klíče, nejlépe golu, šroubováky, kombinačky, imbusy
  • Momentový klíč - V rámci zachování kvality uložení vaček a závitů silně doporučuji všechna citlivá místa dotahovat předepsaným momentem
  • Přísavkový přípravek na vytahování misek ventilů - Lze to dělat i hadrem a tenkými prsty, ale přísavka je přísavka
  • Servisní manuál k motorce - Lze to provést i bez něj, nicméně to už musíte mít jisté zkušenosti, začátečníkům vřele doporučuji, dozvíte se v něm především co všechno musíte oddělat a v jakém pořadí, a informace o kontrole jednotlivých komponent, abyste mohli diagnostikovat případný problém
  • Konzultanta - Pro případ problémů je vhodné být v kontaktu se zkušenějším motorkářem, který vám dokáže poradit když nevíte co dál

Jak na to

Základní operací je dostat se vůbec do motorky tak, aby byly ventily přístupné. To provedeme nejlépe podle servisní příiručky, protože postup podle ní usnadní spoustu práce a prozradí přesné pořadí a množství komponent které je potřeba odmontovat. Typicky je nutné vyhodit pryč kapotáž, nádrž, airbox (pokud je pod nádrží), a u vodníka jako je TDM taky chladič, termostat a hadice kolem toho. Duležité je nejdřív vypustit chladící kapalinu, protoze jinak by stejne skončila na zemi, v horším případě v motoru v místech kam nepatří. Vypuštění chladící kapaliny je opět nejlepší provést podle příručky, protože jen tam je popsán ten nejlepší postup jak to provést. Olej vypouštět nemusíme, protože v hlavě válců při stojícím motoru jsou jen zbytky, a tak nemá prakticky co vytéct.

Máme-li všechno připravené a hlavu motoru obnaženou, můžeme se pomalu pustit do ventilů. Sundáme víko hlavy, pod kterým najdeme vačky. TDM a spousta dalších motorek má rozvod DOHC s miskami a podložkami pro seřizování vůlí ventilů. Dobré na tomto principu je že má dlouhé servisní intervaly a malou váhu komponent, špatné že výměna nebo zabrušování podložek je poměrně složitá záležitost oproti ostatním způsobům seřizování. Vůle mezi vačkou a ventilem se měří v poloze vačkových hřídelí kdy špičky vaček směřují od sebe směrem ven, a měří se měrkami na ventily. Vůle na sacích ventilech TDM by měla být v rozsahu 0.15-0.20 mm, na výfukových 0.23-0.28 mm, u jiných motorek jsou hodnoty podobné, ale vždycky je lepší poradit se s manuálem. Během provozu se ventil "zaklepává" do hlavy, a jeho vůle se tak pomaličku zmenšuje, proto je ideální nastavit nové vůle tak, aby byly blízko horní hranice požadovaného rozsahu, a správná vůle tak vydržela co nejdéle. Ideální je pak vytvořit si při měření mapu ventilů, změřit všechny vůle a vyhodnotit podložky které budou potřeba vyměnit. Protože už od výroby je motor takto nastaven, každá podložka bývá jiná, a tak se často dá přeházet podložky mezi ventily a dokoupit jich pouze pár zbývajících. Jelikož jedna originální podložka se pohybuje kolem 100 Kč, je to výhodné.

Rozkreslíme si tedy mapu vůlí, vyhodnotíme přeskládání podložek a zbývající dokoupíme (šikovnější s přístupem ke zdrojům je mohou nechat zbrousit nebo vyrobit). U TDM jsou podložky malé (9.5 mm), umístěné pod miskami, proto je pro jejich identifikaci nutné vyndat vačky a misky ventilů. Po seřízení vůlí doporučuji schovat si aktuální mapu podložek, která nám při příští servisní operaci ušetří sundání vačkových hřídelí pro jejich identifikaci při plánování výměny (přeskládání).
Když máme podložky připravené, můžeme se pustit do operace výměny. Aby šly vačkové hřídele sundat, musí se povolit rozvodový řetízek, to uděláme jednoduše vymontováním jeho napínáku. Dále shodíme podle manuálu uložení vaček, a tyto vyndáme ven. Důležité v této fázi je neotáčet motorem s povoleným rozvodovým řetízkem, dokud nebudou vačky a napínák zase zpátky. Dostat se na podložky je trošku kumšt, protože misky koukají ven jen kousíček, a tak jsou na to potřeba hbité prsty, hadr a spousta trpělivosti nebo specíální přípravek s malou přísavkou na vytahování misek ventilů. Podložka většinou vyleze společně s miskou, přilepená na ni jen olejem, a tak si dáváme pozor aby nevypadla někam kam nemá. Podložku vyměníme za odpovídající rozměr, založíme na ventil, a vrátíme misku.

Po výměně všech podložek vrátíme vačkové hřídele. Časování určíme podle původní polohy nebo podle manuálu. Po dotažení všeho (pozor na závity v hlavě, měly by se dotahovat pouze přibližně 10Nm, aby se nestrhaly) vrátíme i napínák rozvodového řetězu, a opatrně zkusíme klíčem otočit motorem. S motorem točíme vždycky po směru jeho běhu. Při náznaku jakékoliv nečekané protisíly nebo zaseknutí je třeba pečlivě zkontrolovat časování. Pokud se motor nechá otočit a ventily se otvírají jak mají, otočíme s ním ještě několikrát, aby si podložky sedly a rozvodový řetěz se napnul. Potom provedeme znovu měření vůlí. Postup je nutné opakovat dokud vůle nejsou v požadovaném rozsahu, mohlo se při měření a plánování stát že jsme se někde sekli a vůle je potřeba doladit.

 

Pokud jsou vůle v pořádku, projistotu ještě naposled zkontrolujeme časování a pokud je OK, smontujeme celou motorku zase zpátky. Víko hlavy sice má gumové těsnění, ale je vhodné jej namazat silikonem, aby bylo zajištěné že bude kvalitně těsnit. Všechno namontujeme zpátky, a necháme motorku alespoň 24h stát, aby silikon zaschnul. Druhý den napustíme do motoru vodu, a zkusíme jej nastartovat. Pokud motor běží a nevydává žádné podivné zvuky, operace se povedla. Během příštích cca. 500-1000 km si všechno na 100% sedne, a pokud i poté motor běží v pořádku, provedli jsme práci kvalitně a můžeme si pogratulovat.

 
A teď už zbývá jen ... Enjoy the ride !!!