Jawa 500

Ako to začalo?

Bolo to už hodne dávno,čo brat kúpil Jawu 500 na papieroch.Vtedy dal za ňu nejakých 14000 Kčs.Chvíľku sa na nej povozil a začal premýšľať o jej prestavbe.Na trhu vtedy nebolo nič s podobným obsahom a hlavne 4 takt a tak sme sa pustili do toho.Najlepším riešením a hlavne dostupným, bolo demontovať motor a následne ho vložiť do rámu 634.Ten sme kúpili na burze aj s dokladom a väčšinu ostatných dielov sme kúpili v mototechne.

Úprava rámu: tu bolo potrebné zmeniť len predný úchyt motora.Tento sme vypílili a miesto neho sme privarili 2 uholníky do ktorých sa navŕtali nové otvory.Zadné úchyty zostali pôvodné.Bolo treba len vyrobiť dlhšie šróby a vložiť dištančné trubky nakoľko motor 634 má široké zadné uloženie.

Olejová nádrž: Z pôvodnej nádržky sme vypílili všetky prívody a viečko a vovarili do novej nádržky vyrobenej presne podľa airboxu.Na filtráciu vzduchu sme použili molitan upevnený priamo na karburátor.

Benzínová nádrž:Túto sme kúpili úplne novú,aby sme mohli bezpečne zvárať.Museli sme urobiť vybranie, aby nám nezavadzalo veko ventilov.

Ďalšie úpravy už nebolo treba. Celý zvyšok motorky bol kompletovaný ako 634 iba zadné koleso sme použili z J 500.Tu sa vyrobila nová šróba.Koleso sme nechali z dôvodu širokej reťaze .Nechceli sme meniť sekundárne koliesko.

Elektrika: Túto sme prerobili tak, aby mínus pól bol na kostre.Zároveň sme vymenili i dosku ramienok  a regler zo 634.

Jazdné vlastnosti: Po zabudovaní motora do rámu zo 634 zmizli úplne všetky vybrácie.Motorka mala lepšiu stabilitu v zákrutách a na ceste sa chovala ďaleko lepšie.Rýchlosť sa zvýšila zo 120 na 150.

Pre spokojnosť polície si brat požiadal z Jawy povolenie na zmenu rámu.Toto bolo úplne bez problémov a zmenu rámu dal zapísať aj na DI.

Motorka budila všade značný záujem a väčšina si myslela,že bola vyrobená priamo v Jawe.Je len škoda, že motor v Jawe neupravili podobne ako pri 634 a nepokračovali v jeho výrobe.

Prestavba bola uskutočnená niekedy pred 20 rokmi.Vtedy sa veterány posudzovali ináč ako v teraz.Teraz by nás možno umučili,že sme takto zničili originál. Veteranisti PREPÁČTE !