Sťahovák

 

Sťahovák dvojitého primárneho kolesa.Nedávno som potreboval vymeniť primárnu reťaz na mojej 640 a nastala potreba zhodiť ozubené koleso primáru. Trojramenný sťahovák neposlúžil a použitím dvojramenného som zistil, že tento bol vyrobený asi z blata ako každá Čína. Neostávalo mi nič iné, iba si sťahovák vyrobiť. Ako vzor mi poslúžil náčrtok sťahováka S-85 v Dočkalovi.


Materiál:

Základom je podložka hrúbky 5 mm, vnútorný otvor je 30 mm a vonkajší priemer 58 mm. Treba navštíviť predajňu so spojovacím materiálom .Hrúbka podložky je dôležitá ostatné rozmery sa dajú jednoducho upraviť. Ja som použil to, čo bolo práve po ruke a to podložku z regála. Hrúbka sedela a zvyšok som upravil na sústruhu.
Ak nemáte
k dispozícii vhodnú podložku je možné použiť štvorcový plech hr.5 mm, do ktorého vyvŕtate otvor priemeru 30 mm. Potom nasleduje vypílenie časti širokej tiež 30 mm. Hotovú podložku treba vyskúšať, či sa dá nasunúť do zárezu kolesa. Nesmie ísť veľmi voľne.
Druhú časť tvorí kúrenárska rúrka 6/4" o priemere 42 mm a dĺžke 70 mm. Tento rozmer je najvhodnejší. Do rúrky je potrebné vypilovať otvor podľa obrázka. Šírka otvoru má byť asi o 1 mm širšia ako je vrch osadenia pre sťahovák.
Po vyrobení týchto dielov je p
otrebné ich zvariť z vonkajšej strany a dodržať súososť. Potom nasleduje odskúšanie, či sa dá sťahovák nasúvať na koleso. Pri zváraní môže dôjsť k malému zmršteniu a tu pomôže pilník.

Image6.gif (150248 bytes)    Image5.gif (164358 bytes)  

Image8.gif (138527 bytes)    Image7.gif (123836 bytes)

 

Ak je všetko správne, môžeme pristúpiť k výrobe vrchnej časti so závitom pre napínaciu skrutku. Tu je mnoho riešení. Všetko záleží na tom , čo nájdeme v garáži. Dôležitá je matica a skrutka najlepšie s jemným závitom, no stačí aj obyčajná aspoň M 16. Maticu je možné privariť na hrubšiu pásovinu s otvorom o niečo väčším alebo použiť vhodné hrubšie viečko. Kto má sústruh, ten si uzáver vytočí. Do uzáveru vyvŕtame otvor priemeru 16,5-17 mm a navaríme maticu so skrutkou . Nemusíme potom prerezávať závit. Závit môžeme narezať aj priamo do viečka.

               Image11.jpg (65616 bytes)       Image10.jpg (88851 bytes)            Image9.jpg (94698 bytes)

Ja som nakoniec na sústruhu vytočil prírubu s osadením, do ktorej som urobil otvor. Do spodnej strany som privaril maticu M 16 , no môže byť umiestnená aj z vonkajšej strany. Komu sa ako bude páčiť. Prírubu som privaril z vnútra. Tým bol sťahovák kompletný. Nasledovalo už len začistenie a povrchová úprava základnou farbou .


        Image12.gif (172546 bytes)
    Img_9001.jpg (173514 bytes)

Image14.gif (108137 bytes)     Image13.gif (168048 bytes)


Na výrobu sťahováka stačí vŕtačka, zváračka, pílka a pilník. Kto má sústruh použije aj ten.
Materiál sa nájde v každej garáži alebo kovošrote. Dá sa použiť aj sťahovák na guľové čapy z ktorého využijeme vrchnú časť so závitom a skrutkou a k nemu privaríme zvy
šok.
Kto má Jawu , nemá problém si takýto sťahovák vyrobiť.Funkcia:

Sťahovák nasadíme na koleso a skrutku dotiahneme až sa oprie o hriadeľ kľuky. Potom skrutku dotiahneme aby sme vytvorili protitlak. Ak sa koleso neuvoľní je potrebné mierne klepnutie
na skrutku sťahováka, prípadne ďalšie dotiahnutie skrutky. V žiadnom prípade nepoužívať násilie alebo údery kladivom, nakoľko dôjde k poškodeniu kľukového mechanizmu - posunutiu zotrvačníkov a zničenia ojnice.Nákres:

 Nájdete ich v prílohe ako nákres 1-4.