Základy webu

Tento dokument popisuje nejdůležitejší informace o tom, jak úspěšně využívat možnosti webu jako uživatel i správce.

Nepřihlášený uživatel

Možnosti nepřihlášených uživatelů se průběžně odvíjí od jejich chování na webu, pokud se budou chovat slušně, budou se jim možnosti průběžně rozšiřovat, pokud tomu bude naopak, budou jim nemilosrdně jejich nežádoucí vstupy cenzurovány nebo v případě potřeby úplně zatrženy. Vzhledem k tomu, že nepřihlášený uživatel není tak oblíbený jako štamgast, i kdyby se choval jako andílek, bude mít vždycky horší podmínky než uživatel přihlášený, byť s minimálními právy. Toto je z důvodů technických(protože nepřihlášený uživatel se zkrátka nedá identifikovat a proto není možné mu trvale přivlastnit nějaký objekt, který by případně mohl editovat), ale i z důvodů morálních, protože kdo se zaregistruje, je holt oblíbenější. Nepřihlášený uživatel je limitován počtem svých vstupů do jednotlivých sekcí, tento limit je stanoven na den.

Přihlášený uživatel

Pokud se zaregistrujete, stáváte se na tomto webu plnohodnotným hráčem se všemi výhodami i nevýhodami, které s tím souvisí. Registraci můžete provést kliknutím na odkaz v horní liště a vyplněním základního formuláře, položky zvýrazněné tučně jsou povinné. Poté co se zaregistrujete, musíte z bezpečnostních důvodů(aby bylo jisté, že jste to opravdu vy a byli jste identifikovatelní v případě prohřešků) registraci povrdit. Po registraci vám přijde e-mail s odkazem. Když tento odkaz otevřete v prohlížeči, vaše konto se aktivuje a můžete se přihlásit. Příchod e-mailu může trvat až nekolik hodin v závislosti na konkrétních podmínkách, proto buďte trpěliví. Pokud vám ani pak potvrzovací e-mail nepřijde, najděte se v seznamu uživatelů(neaktivovaná konta jsou zobrazena pouze v detailech) a zkontrolujte svoji e-mailovou adresu, pokud tato bude správná zkuste se přihlásit, e-mail vám bude přeposlán. Pokud ani toto nepomůže, kontaktujte administrátora.

Jako přihlášený uživatel máte oproti anonymním výhodu především v tom, že se můžete na webu vyjadřovat neomezeně, tj. nejste limitováni počtem vstupů do jednotlivých sekcí. Zároveň jste jednoznačně identifikovatelní, tj. nesete za svoje vyjadřování plnou zodpovědnost a v případě nevhodných vstupů můžete být omezeni snížením práv nebo dokonce zrušením nebo zabanováním vašeho konta. Jednoznačnou výhodou identifikovatelnosti je to, že vaše vstupy jsou opravdu "vaše" a tudíž nad nimi v mnoha případech máte poměrně slušnou kontrolu, viz. níže.

Režimy uživatele

Pro minimalizaci "otravování" uživatele zbytečnými ovládacími prvky a dalšími věcmi, které při běžném brouzdání nepotřebuje,a zároveň kvůli snížení množství přenášených dat při broudzdání je činnost uživatele rozdělena do dvou základních stavů Uživatel a Správce mezi těmito režimy lze přepínat v horní liště v rozbalovacím seznamu (ovšem pouze pokud jste přihlášeni). Základní mód Uživatel je určený pro běžné brouzdání po stránce a stránky jsou v něm zároveň optimalizované na co nejlepší rychlost a co nejmenší objem dat. Pokud máte práva na nějakou administraci sekcí webu, v tomto základním nastavení vidíte web stejně jako ostatní uživatelé (tj. ti bez práv). Mód správce jak název napovídá slouží ke správě webu, a obecně vámi vytvořených nebo vlastněných objektů. V tomto režimu se vám kromě(nebo místo) zobrazení příslušných prvků na stránce zobrazí i prvky editační, pokud na danou činnost ovšem máte práva. Jako základní registrovaný uživatel máte práva "pouze" na editaci svého profilu uživatele, na kterém si i můžete vyzkoušet, jak to s módem správce chodí, a místy i na další drobnosti (např. mazání svých inzerátů v burze). Někdy je nutné po přepnutí se do jiného módu příslušnou stránku nechat znovu nahrát, aby se zobrazila korektně, pokud se tedy po přepnutí nezobrazí požadované prvky, proveďte refresh stránky.

Nově je v provozu (zavádí se do všech částí webu) také takzvaná "lokální editace", ta má výhodu jednak v tom, že umožňuje na požadavek (kliknutí na tlačítko) editovat pouze vybranou část webu, a tím šetří jednak množství přenesených dat, jednak zlepšuje orientaci v editaci (je intuitivnější), a v neposlední řadě také umožňuje spoustu věcí editovat bez přepínání se do režimu správce. pokud má uživatel práva na editaci, zobrazí se mu příslušná tlačítka pro přepnutí do editačního režimu tam, kde tato práva má. Pokud zjistíte, že někde, kde byste uvítali systém lokální editaci se musíte přepínat do režimu správce, dejte mi vědět a nejspíš to v rámci následujícího updatu upravím, pravděpodobně se jedná o sekci, na kterou se zapomnělo, nebo zatím nedostalo.

Práva

Práva na administraci se dávají výhradně za zásluhy nebo dlouhodobou osvědčenost uživatele a to na odůvodněnou žádost, např. v případě, že budete mít nějaké důležité materiály, které bude potřeba na web nahrát. Nežádejte o práva bezdůvodně, pokud toto budete dělat, může se vám v budoucnu stát, že je ani v případě že na ně budete mít nárok nedostanete. Základní pravidlo říká - pokud dva lidi na stejné oblíbenostní a spolehlivostní úrovni požádají o práva na něco, a toto právo se rozhodnu dát pouze jednomu z nich, bude to ten, který přispěl větší částkou na provoz webu. Pokud někdo některé z práv zpronevěří, bude mu toto odebráno, v případě vážného přestupku mu budou odebrána i práva další.

(c)HejtmaMa