Příspěvků: 25, poslední: 14.10.2019 13:43:4867275.Automobily a jiné vehikly
Zdravím,
potřeboval bych se poradit s dedukcí ohledně dobíjení na feldě. Mám doma dva alternátory Bosch na feldu a potřeboval bych poskládat jeden funkční.
První altík, co byl v autě původně, byl vyndán z důvodu občasného skokového nedobíjení a projev byl následující: Dobíjel dobře, ale zcela náhodně přestal - auto pohaslo, napětí spadlo na 11V a jak náhodně přestal, tak taky dobíjet začal (za doprovodu zahvízdání řemenu) - co takhle zlobil, tak kontrolka dobíjení nikdy nesvítila. Tzn. nebylo buzení, zkusil jsem tehdy vyměnit regulátor a nepomohlo to. Z principu alternátoru musí bejt teda chyba buďto v regulátoru nebo rotoru?
Druhý altík, náhrada. Za studena nastartuju, zapnu světla a vyjedu (napětí 14,3V), ujedu 10 km a napětí padá někam k 13,6V, ujedu 100km a napětí padá k 13,0V. Když jsem o víkendu musel zapnout stěrače, napětí spadlo na 12,8V a mžourala na mne kontrolka dobíjení (opět, záměna regulátoru nepomohla). Chápu dobře, že tedy u tohohle altíku je buzení OK, ale nedává dost proudu? Tzn. diodovej blok nebo poškozené vinutí statoru?
Závada na autě vyloučena - spoje od altíku do pojistkové skříně studený, bez oxidace.
Co jsem pochytil, proměření statoru/rotoru multimetrem je prý pouze orientační, lze to udělat v domácích podmínkách i jinak? Kdysi dávno sem četl návod ohledně žárovky a napětí ze sítě - tzn. měření zkratu na kostru nebo se tím dá odhalit i mezizávitovej zkrat?
Můj román snad ospravedlňuje pouze to, že nový altík má větší hodnotu jak celé auto. Diky za odpovědi.
Google a tak nějak se všichni shodli na provozní teplotu 80 - 100°C, takže sem ho zahřál na 70°C a zkoušel. Nahřejval sem ho horkovzudškou a "dopekl" v troubě.
Zatím mám v autě altík č. 1 a v "provozu" dává se světly a vozejkem 13,5V, když sepne sahara, tak minimálně 13,2V. Při dlouhé cestě z kopce vyleze napětí na 13,7V a při úplně studeném startu dává hned po nastartování 14,2V. Ještě zkusím jak je na tom uchycení držáku altíku k motoru, propojím natvrdo kostru altíku s - na baterce a kašlu na to.
[Borderer]
(14.10.2019 13:43:48)
Borderer: Jak píše El Fag níže, tak je vidět, že se zkrat na kostru může projevit až po zahřátí altíku. U toho mýho tomu tak taky nejspíš je:-( Jak jsi ohříval altík na provozní teplotu? Ty víš, jaká je provozní teplota altíku?
[Ota]
(14.10.2019 9:08:20)
krf: Jenže podle multimetru nemá a nemá. :))) Měl sem to celý rozebraný, proměřený a na nic sem v podstatě nepřišel. A přerušený vinutí tak, že za studena funguje 100% se mi taky moc nezdá. Dokonce jsem alternátory ohřejval na "provozní" teplotu a znova měřil.
Klouzec: Původní kostření jsem čistil, ale zkusím to ještě spojit napřímo.
[Borderer]
(14.10.2019 8:16:08)
máš multimetr? :-) použij ho... jeden alt má uklepanej drát rotoru, druhej alt má v háji diody :-))) zkrat fáze na kostru je nejméně pravděpodobné
[krf]
(12.10.2019 9:13:38)
Pokud bych směl dát tip, tak bych se taky podíval na ukostření a přívodní kabel, todle mi kdysi dělala š105, musel jsem tam dát silnej kabel s krokodýlem na mínus pól a pak to kostřilo a dobíjelo jako bejk..
[Klouzec]
(5.10.2019 18:57:45)
Tak sem dneska rozhodil i ten druhej altik. Je originál bosch, střeva a vůbec všecko. Vinutí je na tom dobře, odpor na kostru nekonečno, vinutí samotné má odpor v řádu jednotek ohmů. Co mne ale překvapilo bylo to, že vývody statoru byly k diodovymu mustku jen lisovany a některé vývody šly vypíchnout malým šroubovákem. Diody jsou v parádní kondici. Zkoušel jsem to měřit za studena i za tepla. Všechny kontakty jsem očistil, odmastil, diodovej můstek připájel, tak jsem zvědav, jestli se něco změní.
[Borderer]
(3.10.2019 22:02:32)
Hlade: Už sem to srovnal, dneska to prohodím a snad zítra nebudeme volat o pomoc. :-D
[Borderer]
(3.10.2019 13:55:30)
El Fag: nemyslím si, že by se 12V alternátory vinuly s méně elektricky pevnou izolací než běžné 230/400V točivé stroje...
[JZ]
(3.10.2019 10:15:28)
Já bych první zkontroloval ten podezřelej přívod do regleru...
[Hlade]
(3.10.2019 9:51:42)
Borderer - to by mělo byt OK, vadny diody byvaji většinou prorazeny, nameril bys na nich skoro zkrat v obou smerech.
[El Fag]
(2.10.2019 19:33:45)
To Ota - no bohužel,nemel jsem disposici rampu tak jsem to resil improvizaci z prken abych se k tomu dostal, odpojeni hadic z vyvevy -opravdu lahůdka.Nejdrive mi odesla dioda -blby na tom je ze na pomocnym usmernovaci i baterii je sice mensi napeti, ale stejne takze kontrolka nesviti,poznal jsem to az v zime kdyzauto zacalo hur chytat, takze vymena usmernovace ale ten po nejake době opet odesel tak jsem rozebrany stator zacal podrobne zkoumat a objevil jsem přes jednu hranu vyhraty drat,bohuzel multimetrem to zmerit neslo, zkrat vinuti proti kostre ukazal az MEGMET se zkusebnim napeti 2000V(nutno merit jen samotne vinuti od vseho odpojene, hrozi prorazeni diod).Bez toho, ze byl videt ten vyhraty drat bych to zvyseny napeti nepouzil a i tak si nejsem jisty zda je to u zarizeni na male napeti koser, kontroluji se jim zarizeni na 230V.
[El Fag]
(2.10.2019 19:28:51)
Tak altík č.1: Jednotlivé diody jsou OK s na chlup stejnou hodnotou 0,569V. I ty na buzení jsou OK. Zkontroloval jsem kontakty, jsou OK, celý to složil a jdu to prohodit, vyzkoušet. Takže vylučovací metodou zbývají stator/rotor.
[Borderer]
(2.10.2019 17:30:13)
El Fag: Tak to jsi mě nepotěšil. Prohazuju v autě na střídačku dva atlíky, který mi vždycky repasuje George B - vždy odešly diody v usměrňovači. Už jsem to měl porouchaný snad třikrát. Přístup k altíku je opravdu tragickej, díky tomu, že je na něm připevněná vakuová pumpa pro posilovač brzd. Výměna je tak záležitost na několik hodin... Žádnej kryt pod tím altíkem nemám a nikdy jsem ho tam neměl.
[Ota]
(2.10.2019 7:32:19)
El Fag: Dohromady do několika aut. Vždy fungovaly v průměru 1 rok.Jinak tedy takhle jsem schopnej reálně proměřit můstek, aniž bych ho rozebíral, když tam jsou diody 2x3 a 3 nabuzení?
Jinak jsem si ještě večer nakonec všiml divně tvarovaného plíšku na můstku, který má za úkol (asi tedy) napájet regulátor. Byl zkroucenej do vrtule a kontakt tam sice fyzicky nějakej byl, ale netroufám si odhadovat, jestli to mohlo "stačit".
[Borderer]
(2.10.2019 6:51:37)
Jestli ti odeslo na tomtéž aute 5 altu, i když z vrakace, hledal bych chybu jinde.Alt je pripojen k baterce, zkrat na vystupu pokud nejde přes pojistku znamena prepaleni dratu.Zahvizdani remenu se kona i v pripade ze je hodne vybita baterka.Buzeni ridi regulator, ten je ale napajeny z mustku a pomocného usmernovace.Od mustku muzes odletovat draty vinuti a jednotlive vyvody merit proti +vyvodu a kostre, každý vyvod ma v jednom smeru proti + cca 0,5V a v druhem nekonecno, proti kostre je to stejne jen v opacnem smeru, pak tam jsou schovany 3 maly diody který vedou od vyvodu vinuti k regulatoru, ty by mely mit taky tech 0,5V.
[El Fag]
(1.10.2019 22:59:03)
Tak dnes jsem stihl prohlédnout el. v autě. Tam chyba opravdu není. Baterka je pár let stará, napětí drží ale můžu zkusit prohodit.
Dále: Rozebral jsem alternátor č.1 a v podstatě jsem na nic nepřišel. Vinutí rotoru má odpor 0ohm, proti kostře ukazoval multimetr desítky MEGAohm. V podstatě to samé ukazoval stator. Sběrné kroužky jsou jako nové a dráty z rotoru jsou ke sběrným kroužkům dobře přiletované (opticky a dloubání hrotem multimetru nemělo na odpor vliv) .
Bohužel při pohledu na diodový můstek jsem zjistil, že je lisovaný, tzn. tady se žádný měření nekoná.
Další dedukce: Kdyby šel alternátor č.1 do zkratu skrze nějaký spotřebič, tak by se mu snad při jeho konci "ulevilo" a nekonalo by se zahvízdání řemenu, ne? Tohle mne spíš směřuje na skokové zatížení (plné nabuzení).
Jak je to vlastně s buzením? To řídí jen regulátor nebo i nějak ten diodovej můstek?
Klouzec: To už jsem udělal celkem 5x a každej fungoval chvilku. Nemám náladu se s tím zase prcat v zimě, ideálně v -15°C jako loni...
[Borderer]
(1.10.2019 22:35:32)
Já bych todle vůbec neřešil a šáhl po jiným altu z vrakáče za 300,-kčs
[Klouzec]
(1.10.2019 21:48:29)
To skodna - pokud by byla vadna jedna z pomocných diod, takna regulatoru je mensi napeti a budi naplno, napeti v siti je pak vyssi nez 14V a alternator i baterka hreji(osobní zkušenost na kolegove aute)
[El Fag]
(1.10.2019 19:48:34)
Ahoj, podle mých zkušeností bych to typoval v prvním případě na, jak již bylo zmíněno studený spoj, ale v alternátoru. Dost často to bývá studené u sběrného kroužku a nebo na můstku.
No a v druhém případě to lehké problikávání dělá jedna z dyod KY... . Není to ta velká proudová co je na chladiči, ale ten malý černý váleček co je vletován na můstek. Dá se to proměřit celkem jednoduše, ale musí se celý můstek rozletovat.
Pokud chceš poskládat ze dvou jeden, zační tím, že vymontuješ oba můstky a kompletně je rozletuješ a proměříž jednu diodu po druhé, jestli vedou jen v jednom směru a nejsou proražené. Stačí na to obyč ohmetr nebo multimetr s měřením diod. Pozor, jedny jsou PN a druhé NP tzn, že jednou vede od klobočku k drátku a druhá vede od drátku ke kloboučku.( anoda katoda)Diody jsou barevně začeny (červená/modrá nebo zelená)
Potom by měl být zkontrolován sběrný kroužek, jestli není moc vydřený a nebo prodřený a jestli je kvalitně propájen s dráty od kotvy.
No a nakonec očistit od případné oxidace všechny šroubové přípoje uvnitř obalu co vedou ven na připojení kabeláže. Relé jsi říkal že je nové, rak doufám že přežilo.
[skodna]
(1.10.2019 19:37:06)
Oto,alternator Hitachi na motoru ISUZU byl také muj zly sen.Problem byl u spatne provedeného odizolovani vinuti od statoru, po ohrati alternatoru se pracovni vinuti proslehlo na kostru a alt daval mensi napeti, diody které jsou spojene ke kostre zaroven pracovali do castecneho zkratu(nejvic ta které usměrňovala zkratovanou sekci vinuti).Tragicky na tom bylo, ze jeden alternator mi vymenili ještě v zarucni době, ten po nejake době také odesel, takze jsem do nej koupil nove vinuti a diody s reglerem mi dal zdejsi "fk" - diky(diky zkratu a mensimu vystupnimu napeti regler budil naplno a vyrazne ubyvaly uhluky).Na demontovanem statoru s vinutim byl videt vyhraty drat který sedotykal hrany stator plechu-vinuti v drazce bylo spatne izolovane. izolacniplast byl kratky a nekryl hranu drazky.Navíc ten alt není optimalne umisteny, pristup k nemu je otresny a sbira od země všechen bordel zvlast pokud pod nim neni kryci plast(me ho tam zrejme nedali ve znackovem servisu v Plzni - naposledy jsem tam byl před cca 6-ti lety a nedoporučuju).
Borderer -1)pokud kontrolka nesviti tak -pomocny usmernovac dava napeti,pak musí davat i hlavni a vada muze byt v propojeni alt-baterie.Nebo pom. usm nedava napeti ale proud přes kontrolku netece protože je prerusena cesta - vazne uhlik,,porusene vinuti rotoru nebo pripojeni ke krouzkum.
U druhého altu bych tipoval po zahrati zkrat část vinuti na kostru.
[El Fag]
(1.10.2019 19:36:47)
skontroloat stieracie kruzky a uhliky
[janko]
(1.10.2019 17:12:11)
Zahradník: Tvoje vysvětlení má sice logiku, ale druhý altík, kterej jsem měl v autě donedávna (než odešly diody v usměrňovacím bloku) držel napětí stabilněji - v rozmezí 13,8 - 14,2 V. I když je fakt, že ani elektroniku asi nenaladíš úplně stejně. Každopádně kvůli problémům s alternátorem jsem si namontoval palubní voltmetr, připojenej přímo na baterku, tak teď napětí za jízdy kontroluju a nepřidává mi to na klidu oproti dřívějšku, kdy jsem žil ve sladké nevědomosti:-)
[Ota]
(1.10.2019 15:36:15)
Doporučuju projít všechny kabelové spoje na trase plus baterky, plus alternátoru, ukostření motoru ke karoserii a připojení mínusu baterky ke karoserii. Pak bych se zaměřil na možné zkraty na kostru u spotřebičů, které nejsou připojeny přes pojistku a na spotřebiče s velkým příkonem. Vůbec nejdřív bych se ale mrknul na baterku, jestli už to nemá za sebou. Takový občasný šlus jednoho článku umí hezky zacvičit s palubním napětím a altík se pak chvilkově snaží jako blázen udržet napětí co mu síly stačí. V momentě, kdy šlus skončí, se altíku najednou uleví a tak pořád dokola. Je mi divné, že by dva altíky a třetí regulátor byly stejně špatné. To Ota: Měnící se napětí v závislosti na délce jízdy - potažmo teplotě může být cílená funkce. Pravděpodobně na základě teploty nějakého prvku v regulátoru a možná na základě teploty potažmo změny odporu vinutí rotoru, nebo prostě nějak, se řídí dobíjení. Během prvních několika kilometrů se do baterky rychle natluče, co se sežralo na start (čím chladnější, tím intenzivněji), pak je to tak nějak normální a po delší době se předpokládá, že je jednak baterie již zcela nabitá a navíc ohřátá. S rostoucí teplotou baterie je účelné snížit nabíjecí proud, čehož se dosáhne dalším snížením napětí. Vysokými teplotami baterie trpí. Tyhle hrátky s napětím jednak prodlužují životnost baterie a jednak šetří palivo. Poznámka, tepelná izolace nasazovaná na baterku v některých nových vozech je tam ne proto, aby baterka v zimě nemrzla. Do druhého dne stejně vystydne na teplotu, jaká je pod kapotou. Mínusové teploty zvládá nabitá baterka velmi slušně. Izolace je tam proto, aby se baterka tak rychle a hodně neohřála (přehřála). Když je venku 40° a jede se na vysoký výkon motoru, je teplota pod kapotou třeba 90° nebo i víc. Nebo auto stojí přes poledne na sluníčku. Na černé kapotě se v podstatě dají smažit vajíčka. Takové teploty jsou pro baterku celkem vražedné.
[Zahradník]
(1.10.2019 14:49:59)
U toho altíku, kterej chvíli dobíjí a chvíli ne, bych se zaměřil na nějakej studenej spoj nebo uvolněný kontakt, který když se rozpojí, altík přestane dobíjet.
U toho druhýho by mě příčina závady zajímala taky, protože obdobně se chová altík u mýho auta (alternátor Hitachi na motoru Isuzu u Opela Astra F), akorát, že napětí spadne max. na 13,5 V. Ještě jsem vypozoroval, že čím je chladnější počasí, tak napětí neklesá tolik, popř. klesá výrazně později, takže to má patrně nějakou souvislost s přehříváním altíku. U tohohle altíku taky bohužel dost často odcházejí diody v usměrňovacím bloku, který jsou taky očividně poddimenzovaný.
[Ota]
(1.10.2019 12:46:41)
Kompletní statistiky
SQL spojení: 1 (5), 0,172 s
v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 24.11.2024 18:34:13