Příspěvků: 25, poslední: 20.8.2019 15:03:3067180.všechno ostatní
Zdar panové, je mezi vámi tady nějaký vodař? Věc se má tak, potřebuji se na baráku napojit na obecní vodovod, přívod obecní vody mám v garáži, v garáži mám taky ze zdi vyvedenou trubku s pitnou vodou, kotel, obojzivelny bojler atd, vodař přišel s myšlenkou, že stávající přívod ze studny za čerpadlem ventilem zastaví a na ten vývod vody co je v garáži napojí obecní vodovod a bude to tlačit tím vývodem do okruhu, s tím že se vlastně nemusí nic složite napojovat a je to jednoduché, jenomže to samozřejmě nejde a on teď spekuluje že to je nějak blbě udělané a že se mu to dělat nechce atd, proč to Teda takhle nejde? Netuší někdo proč tím nejde ten okruh napojit?
Podle doporučení OK ale nevhodná pro kojence? proč je nevhodná pro kojence? Nech si někým vysvětlit rozbor (mi to vysvětlili přímo tam, kde jsem vodu nechal testovat). A dále, voda obecní nemusí být samospásná a také nemusí být vhodná pro kojence. Být tebou bych nechal funkční obě varianty, ono někdy může být mít vlastní vodu a někdy obecní.
[martyzostravska]
(20.8.2019 15:03:30)
Dosavadní voda podle rozboru ok ale doporučení bylo že je nevhodná pro kojence. Jelikož čekám přírůstek tak bude třeba zapojit obecní vodovod, desinfekce byla spíše preventivní. Nicméně vodar se od té doby neozval takže po neděli jdu na úřad zjistit co teda bude. Zatím díky pánové
[Elfik]
(16.8.2019 19:25:31)
Nepomuzu ti vyresit sfusovanou praci vodare. Nicmene, na vesnici samozrejme rozumny lidi maji moznost prepinat obecni vodu a studnicni. Nesmi se to, ale vsichni to tak maji. Duvodu je nekolik, vetsinou prachy.
Dokonce i dobre hospodyne trvaji na tom, ze si vodu na vareni natoci treba v garazi z obecniho vodovodu a barak jede na studnicni. Kdyz neni voda ve studni, prepinaji na obecni. Vyhodne je to zejmena tam, kde se stocne plati podle vodomeru.
Takze "zpátky do studia" jak by rek Jeremy Clarkson, zamysli se a udelej to znovu a lepe.
[Rem]
(15.8.2019 11:24:18)
Borderer: ,,Plast je specifický v tom, že je daný vnější rozměr "d" a liší se DN dle tloušťky stěny.,, Chtěl jsi asi říct, že s měnící se PN se mění tloušťka stěny - čím větší PN, tlaková řada, tak se zvyšuje i tl. stěny. U vnějšího rozměru je to u plastu jednodušší, to ano, kdy DN=vnější rozměr. Jinak k dalším tématům: Žádná zpětná klapka není uzavírací prvek a nikdy nezaručí stoprocentní těsnost, od toho tu máme ventily, šoupata a kulový ventily. Jakou vodu má ve studni Elfik, by měl vědět z rozboru on sám. Kor, jestli vodu pil, ale pokud píše, že desinfikoval, tak byla voda asi nepitelná, kontaminovaná. Můžou tam pak být opravdu problémy, že se voda dostane někam, kam nemá (opravdu zbytečný problémy) a v případě špatného připojení obec. vody hrozí naopak vytopení studny (to by musel být ten jeho vodák ale hodně velký pako...)Máme málo informací, ale evidentně je jeho vodákovi všechno jedno a chce mít další barák rychle hotový (česká klasika). Jinak já bych si hlavní přívod ob. vody rozhodně přes nějaký fýfo v garáži nenechal udělat...zdar sam559
[sam559]
(13.8.2019 15:04:14)
Zahradnik - do ucha
[nunici]
(13.8.2019 14:42:19)
Elfik: Myslím, že lze pod pojmem -připojení na obecní vodovod- vyžadovat, ve tvém případě, odpojení dosavadního zdroje (domácí vodárny) a v tom místě připojení nového zdroje (obecní vodovod). Nějaké připojování přes slepou větev, nebo nedejbože přes kohoutek studené vody v garáži, je nemyslitelné a musel bys s tím sám souhlasit. Mimohodem, připojovat vodovod na nějakej slepej čouhel v garáži mi přijde jako cpát koni seno do prdele :-)
[Zahradník]
(13.8.2019 14:27:51)
Ota: Moc jsem tohle nechtěl komentovat, ale není to schýza. Viděl bych to na klasickou modelovou situaci. V okolí někdo "sračkuje" pole, vlivem klimatických podmínek se stane, že koliformní bakterie spláchne voda a dostanou se až do zmíněné studny. Majitel se z vody posere, tak jde a přepne na vodovod. Všechno je v tu chvíli v pořádku, tlak nedovolí kontaminované vodě natéct do vodovodu, ale pouze do té doby, než se voda v trubkách zastaví. Jakmile se voda zastaví, bakterie se mohou šířit, usazovat a je zaděláno na luxusní průšvih a divil bych se, kdyby na to nebyl paragraf. Chlorace vody není všespásná.
[Borderer]
(13.8.2019 14:00:06)
jasně , ty víš kde a co máš pustit.Ale přestane téct voda,manželka si nebude vědět rady tak pustí včecko.A je průser. Zpětným klapkám nevěř, zažil jsem 100 kubíků obecní vody do studny přes 2 klapky
[nunici]
(13.8.2019 13:51:55)
Je mi jasný, že se vodárny bojí kontaminace vody ve veřejným vodovodu, ale dezinfekce vnitřního vodovodu před napojením na veřejný vodovod a nemožnost oficiálního propojení se studniční vodou mi přijde jako schýza. Samozřejmě je jasný, že nemohou být puštěný současně přívod ze studny a z vodovodu, ale vždy jen jeden z nich. Ke kontaminaci veřejného vodovodu by tak podle mě mohlo dojít jedině při odstávce, protože kvůli tlaku v rozvodu ke kontaminaci - zpětnému průniku vody do vodovodu ani dojít nemůže. I když chápu, že pokud je takovej předpis, je vyžadováno jeho plnění, i když to nemá příliš velké opodstatnění...
[Ota]
(13.8.2019 13:43:47)
Elfik: Přípojka byla pod tlakem? Přípojky mívaj ventil u zaslepení a pak ještě šoupě někde na ulici, u připojení k vodovodnímu řadu.
[Borderer]
(13.8.2019 13:41:45)
Může být někde zpětná klapa v rozvodech , nebo i v trubce - stalo se nám při víčkování trubky přímo svářečkou,když se to pak střihlo hodně nakrátko zůstal vevnitř kus natavené trubky
[nunici]
(13.8.2019 13:33:34)
Šachta udělaná je, celkově vedení desinfikovane a teď už je prostě jen to, že vodař, kterého na to obec má s tím chtěl vydrit a napojit to tak jak jsem psal, jenomže po zapojení voda z kohoutku v domě netekla, takže teď řeším proč, on se komu staví tak že je někde problém a že to musí téct. Ja na něj potřebuji mít paku aby to zapojil jinak, obci se platí paušálu cena za připojení.
[Elfik]
(13.8.2019 13:29:50)
sam559: Bavíme se každej o něčem trochu jiným. Já popisuju to, co je před vodoměrem. Tam standardně dáváme (Severočeská voda) PE-HD 32x3,0mm (PN 16). Plast je specifický v tom, že je daný vnější rozměr "d" a liší se DN dle tloušťky stěny. U ostatních materiálů je to naopak (neptej se mne proč).
[Borderer]
(13.8.2019 13:23:25)
Zdarec, dělám s trubkama už nějakej rok a DN26 určitě není...Abych to tady nevypisoval, tak tady stručně: https://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/16-ocelove-trubky-zavitove-bezne-a-bezesve Jen dodám, že jsou různý normy DIN, ČSN EN atd. a někdy je myšleno DN 15 a trubka je s vnějškem 21,3 a jindy 22,0 a není to o tom, zda je svařovaná nebo bezešvá. K tématu: Kámošovi z malý vesnice dělali obecní vodu a má to napojený tak, že si kuláčema pouští vždy tu nebo tu vodu. Nejvíc používá ale vodu vlastní, má jí v dobrý kvalitě. Vlastní voda ze studny se mu nikdy do řádu dostat nemůže, protože vypínací tlak na čerpadle má 2bar a obecní dává přesně dvojnásobek, 4bar, takže tuhle vodu používá na mytí auta a zvířatům. Nevím, jestli je to podle všech norem, ale funguje to bezpečně pro všechny a bez nějakýho cvičení s přepojováním hadic. zdar sam559
[sam559]
(13.8.2019 13:13:42)
nunici: Je v tom bordel a pramení to z toho, že u plastových trubek se všude znační vnější průměr d + tloušťka stěny, u litiny je to zase DN + tloušťka stěny. Ve výsledku tak cpeš PE-HD 63x3,8 na litinu DN50.
Do baráku tak táhneš 32mm trubku, aby tam byl pak 1" závit. A to ta trubka může mít stěnu v rozmezí 2,0 - 4,4mm, přitom je to všecko značený " 32mm/1" ".
Nicméně sem dole udělal botu, mělo tam být DN 26mm (1"), 3/4" se běžně používá pro průměry potrubí d25mm.
[Borderer]
(13.8.2019 11:34:16)
Nejde asi ani tak o technický problém. A nepropojovat okruh "obecní" a jiná voda!!! Asdi je záměrem získat "pitnou vodu". Před napojením tvého rozvodu po odpojení studny na "obecní" určitě udělat sanitaci= proplach stávajícího rozvodu vč bojlerů,kotlů atd přídavkem Sava (třeba před tím do studny)- přechlorování tak, až chlor ucítíš z kohoutku a tak aby nachlorovaná voda stála v bojleru/zásobníku kotle a projela VŠECHNY trubky až za kohoutky. Kontaminace veřejné vody přetlačením "soukromé" závadné vody je častá, dá se dnes zjistit celkem rychle a případné náhrady třeba když se někde "pokadí" ulice atd. jdou za kontaminátorem. To si vodárny sakra hlídaj. Pokud máš dost vody ve studni, tak bych: udělal jen rozvod na WC, zahradu- možná praní (chlor viz.dále není ideální),rozbor a podle výsledku pak třeba jen bakterku 1x za rok,chloroval dle návodu Savem cca 1/3týdny. Pokud máš zákal , tak 2 prací mikrofiltry (cca 20 a 15-5mikro) za čerpadlo. Pitnou novým rozvodem kuchyň,koupelna. Mám zkušenost z první ruky zásobování vodou cca 1 mil.obyv. Dodavatel vody musí zveřejňovat informace o kvalitě vody (dívej se na tvrdost= třeba Slánsko apod.=úmrtnost praček, myček, baterií do 5-ti let). Při napojení na veřejný vodovod stejně budeš muset budovat vodoměrnou šachtu podle požadavku dodavatele, takže tě investice neminou.V každém případě musíš mít na přívodu zpětnou klapku.
[dadajan]
(13.8.2019 11:29:22)
Borderer - DN 26 je 3/4" ? Když 1" je 25,4 mm ? Chápu že výrobci v tom dělají binec dík tlakovým řadám ale takhle to pak dopadá...a chudák ten co pak řeší tyhle paskvily v napojení
[nunici]
(13.8.2019 11:18:45)
Řekl ti důvod, proč to nejde? Jakej tam máš průměr trubky? Když pustíš jen horkou vodu z dvou/tří kohoutků, jak klesne tlak vody? Pokud by ta trubka byla schopná bez výraznějšího poklesu tlaku napájet bojler i to umyvadlo, mělo by to podle mne fungovat.
Domovníma rozvodama se sice úplně nezabejvam, ale dneska jsou běžný (pro 1 RD) vodovodní přípojky z materiálu 32x3mm, což je DN 26mm (3/4"), funguje na to celej barák a lidi běžně tahaj tuhle dimenzi až k bojleru, právě kvůli potencionální ztrátě tlaku. Pak ještě taky záleží na tlaku ve vodovodu jako takovým.
[Borderer]
(13.8.2019 10:49:44)
není to sice případ rodinného domku,ale čistili jsme 6 m3 bojler.Vypuštěný, teplá voda z celého okruhu taky,všechny ventily zastavené a přes cirkulačku přes všechny (nefunkční)zastavené ventily tekla studená voda z baráku
[nunici]
(13.8.2019 10:33:55)
Další už zmiňovaná věc je že studniční s obecní NESMÍ být propojena
[nunici]
(13.8.2019 10:22:41)
Technicky jde udělat skoro cokoli, někdy je problém v ceně, někdy třeba v logice provedení..Chce to posoudit na místě, a i tak je dobrým zvykem některých řemeslníků když někam přijdou všechno zkritizovat. Propojit to samozřejmě jde,ale budou dost problémy s tlakem, zvlášť u teplé vody protože 1. se sníží celkový průtok a 2. teplá voda má +- dvojnásobný odpor (délka potrubí,bojler…) takže při 2 a více současně provozovaných baterkách to dělá skotské střiky. A řekneš si - který vůl to dělal...
[nunici]
(13.8.2019 10:21:01)
Přepínat vodovodní a studniční vodu ventilama samozřejmě lze, ale takové zapojení nikdo nesmí vidět, protože se to nesmí. Pokud chcete mít vodoměr v garáži a splňujete proto technické podmínky provozovatele sítě - a to chcete, protože vodoměrná šachta dle jejich předpisů je často velmi drahý malý bunkr - tak to musíte mít zapojené tak, aby se to spojení nebylo nikde vidět.
Předpisově korektní zapojení by bylo mít dvoje šroubení a přehazovat propojovací trubku. Pochopitelně lze mít také zcela oddělené rozvody jak píše Janko.
[Deadman]
(13.8.2019 8:33:31)
Studniční voda by musela být fyzicky zcela odpojena. Zkrátka odpojené trubky. Nesmí být pouze uzavřena ventilem. Nesmí být ani teoretická možnost (třeba v případě netěsnosti), že by se studniční voda mohla dostat do vodovodního řadu. Pokud by chtěl člověk tentýž domovní rozvod libovolně napájet buď studniční, nebo městskou vodou, je asi možné udělat otevřený rezervoár a ten shora (jako kbelík z kohoutku)volně napouštět buď trubkou z městského vodovodu, nebo jinou trubkou ze studny. Napouštěcí trubky musí končit vysoko nad hladinou. Rezervoár musí mít dostatečně velký přepad dostatečně nízko pod napouštěcími trubkami, aby ani v případě napouštění z obou zdrojů současně nemohlo dojít k takovému zvýšení hladiny, že by se trubka městské vody dostala pod hladinu. Do trubky městského vodovodu nesmí dojít ke vniknutí studniční vody ani rozstřikem. Z rezervoáru pomocí další domácí vodárny, kvůli zvýšení tlaku, napájet domovní rozvod.
[Zahradník]
(13.8.2019 8:22:15)
a co tak mat dva okruhy?
pitna voda v kuchyni
studna koupelna wc topeni prani...?
[janko]
(13.8.2019 8:19:42)
Instalatér sice nejsem, ale často se dělají domovní rozvody z různých průměrů trubek, kdy hlavní větev má silnější trubky, než větve pobočné. V tom by mohl bejt problém, možná v kombinaci s tím, že ten kohoutek v garáži je napojenej na konci pobočný větve (slabší trubka, možná i částečně zarostlá či ucpaná, pokud se ten kohoutek málo používal). Proč to nepřipojíte na stávající přívod od vodárny? Pokud chceš mít možnost přepínat mezi obecním vodovodem a studnou, budeš tam muset udělat nějakej bypass kolem vodoměru s ventilama, kterej ale nebude moc viditelnej. Vodníci nemají moc rádi, pokud se do stejnýho potrubí pouští jak voda ze studny, tak voda z vodovodu. Snad by totiž mohlo dojít ke kontaminaci vody ve veřejným vodovodu.
[Ota]
(13.8.2019 8:04:23)
Kompletní statistiky
SQL spojení: 1 (5), 0,187 s
v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 24.11.2024 18:34:13