Příspěvků: 58, poslední: 14.8.2019 17:18:3367165.Cizí (tj. ne JAWA a ČZ) motorky
Holka si koupila CB360, rok výroby 1974. Tak počítám, že do jara to zprovozníme. Hezkej, malej dvouválec, cca 25kW, šest kvaltů.
Člověka tak napadá, co v tý době vyráběla Jawa, policajtskej pětikvalt? :) :)
Pár fotek:
http://www.jawamania.info/tree/images.aspx?rootid=273627&nodeid=273628
Zahradník - jsi nějak popletl ty války, ne? Po DRUHÝ světový na tom JAWA (a další český továrny) byly snad nejlíp z Evropy- za války se modernizovaly za německý státní půjčky, který už nebylo komu splácet, ztráty na obyvatelstvu byly zlomek proti okolním zemím.
Škody bombardováním a přechodem fronty taky mizivý proti Německu,Polsku nebo SSSR.
A okolní státy zplundrovaný,potřebný čehokoliv, a k tomu Marshalův plán....
[monty]
(14.8.2019 17:18:33)
Ano, jednou otázkou je, zda by Jawa zaujala na poválečném trhu významné a stabilní místo. Vzhledem k přípravám na první léta po válce (strategie vedení a entuziasmus konstruktérů a prototypáků), tak tam jistá šance byla. Druhou otázkou je, zda by zůstala ve vlastnictví českých majitelů. Naše republika po válce trpěla obecným nedostatkem kapitálu. Firma by se potřebovala modernizovat už v době prodejů péráků. Vlastního okamžitého kapitálu měla nedostatek a banky by měly problém firmu dostatečně zafinancovat za únosných podmínek. Firma by se tedy nejspíš musela získat injekci zvenčí. Vzhledem k nedostatku kapitálu u nás, by se asi jednalo o kapitál zahraniční. V západních zemích, které nebyly pohlceny Německem, bylo nemálo firem, které značně vydělaly na válečných zakázkách. (Poznámka: Německý průmysl sice zůstal po válce bez kapitálu ale před a za války se rapidně modernizoval technologicky i vědomostně a rozrostl se kvůli válečné výrobě. My zdaleka ne.) Jawa by se dostala do zahraničních rukou se všemi důsledky (odliv zisků ven z republiky). Podívejme se na případ gigantu Škody Plzeň. Před první válkou se tak zadlužila u České eskomptní banky a Rakouského úvěrního ústavu, že se musela r.1899 přetransformovat na a.s. Nadpoloviční většinu sice držel Škoda, ale správní radu tvořili čtyři zástupci bank a jen tři zástupci Škody. Emil v r.1900 umírá a r 1906 generální ředitel Georg Günther přesunul generální ředitelství do Vídně. Po první válce, vzniku republiky a tím dané ztrátě zákazníků, zachrání škodu francouzský zbrojařský gigant Schneider. Laurin s Klementem nutně potřebují modernizaci, ale nemají kapitál. Cítí blížící se krach a prodají se. Škoda r. 1925 koupí automobilku Laurin a Klement, která by bez její finanční injekce padla a převálcovala by ji konkurence. Schneider ještě před válkou prodá výborně fungující mamut Škodu, jako rizikový majetek. Asi už ví, jak to později dopadne. Lze tedy na základě těchto informací předpokládat, jak by to asi bylo s Jawou
[Zahradník]
(14.8.2019 10:01:03)
ano, o tom mluvím. Za války vyvinuto, po válce vyráběno, pérovalo to, chod bez vibrací (podle tehdejších měřítek čtyřtaktních jedno- a dvouválců), a bylo to primárně konstruováno jako levné. Jméno podle protektorátního komiksového hrdiny. A modří již vědí.... Pérák! :-) mimochodem, před válkou se prodeje držely hlavně díky vysokým clům na cizí stroje, a hlavní artikl byl co? JAWA 175 lidový model. Licenční půllitr neprorazil a čtyřtaktní 350 taky spíš nic než moc, aspoň po stránce prodejů.
[Kosťa]
(14.8.2019 7:55:52)
jestli měla JAWA v motocyklovým světě nějaký jméno,tak až PO VÁLCE.
Před válkou nikam moc nevozili, a pochybuju, že by si třeba v Anglii někdo koupil před válkou českou motorku (taky technicky tehdy nebyli na urovni Anglie)
[monty]
(13.8.2019 20:57:38)
Krizoni, ty máš křišťálovou kouli? Jawa za války vyvinula super motorku, middle class. Lidi měli přístup k německé technologii, dokázali se koukat, měli čas na vývoj a zkoušení. Pokud by chtěli udělat co říkáš, znamenalo by to změnu ligy. Možná by to zvládli, já jsem český konstruktér a věřím tomu že zvládli, ale těch "kdyby" je tam tolik, že tvrdit to fakt nemůžu. Jawa měla jméno v levných motorkách (kam se to do 60. let posunulo), museli by si udělat jméno v jiné kategorii. To není úplně lehké; FIAT to zkusil Stilem, dostat se na úroveň Golfa, a tvrdě neuspěl. Takových případů je moc. Nechme spekulace spát. Jawy byly špička v levné až střední kategorii, co by bylo kdyby bylo je blbost řešit.
[Kosťa]
(13.8.2019 19:41:02)
Jen detail k OHC - přestalo se vyrábět,protože potřebovali výrobní kapacity v Libni na výrobu daleko ziskovějších Švédů na export za tvrdý. To musel bejt tehdy kšeft snů,prodat tisíce motorek za dolary .
[MONTY]
(13.8.2019 15:58:16)
Kosta: O tom ale nikdo nepolemizuje, ze zastavit vyvoj 500OHC v roce 57 byl pro jawu rozumny krok. Jak jsem psal nize, na vychod se to vozit nedalo, na zapade to ve stavajicim stavu bylo neprodejne. V te dobe uz meli anglicani moderni ramy s kyvkou, a dvouvalce motory s vykonem pres 40 koni.
To o cem tahle diskuze byla puvodne je zda by se Jawa udrzela mezi svetovymi vyrobci v pripade ze by nebyla nucenou soucasti vychodniho bloku, a mela moznost penize z prodeje peraku investovat do vyvoje podle sveho uvazeni, a vozit 650OHC na zapad.
A trvam na svem tvrzeni ze v 60 letech by byla byla konkurenceschopna.
[Krizoň IV.]
(13.8.2019 14:17:42)
no hurá. takže zpět k jawě - high-end "půllitr" nebyl to pravé ořechové, firma se rozhodla ho opustit, aby mohla využít kapacity k výrobě výdělečného a za daných okolností perspektivního mid class a low end. Jak moc se to rozhodli sami a jak k tomu přispěli rudí bratři nevím, ale není to až tak moc důležité, že... on se v té době socialistický trh zas až tak dramaticky neměnil. Ona totiž byla součástí východní ekonomiky, nikoli západní. Proto pro ni nemělo smysl bojovat s levnými auty tím, že by přešla na luxusní stroje. Bylo výhodnější (a politicky potřebné) dělat levné stroje, pod cenovou úrovní škodovky, trabanta a velorexu. V daných socialistických poměrech by si totiž jen blázen koupil drahou motorku místo ojetýho embéčka...
[Kosťa]
(13.8.2019 13:52:25)
Kdyz rikas ze middle class vyrobky jsou skvely zpusob jak dotovat hiend, a trh si veli mit hiend ... Tak v tom pripade dela neco firma spatne. Bud jeji hiend neni dost high aby ho prodala za odpovidajici cenu, nebo ten hiend vyrabi moc draze. Na kazdem trhu se najde leader ktery vydela i na tom hiendu. Ostatni firmy bud naskok leadera nejakym zpusobem dozenou (a zacnou na hiendu vydelavat) nebo to vzdaji a z hiend trhu odejdou.
[Krizoň IV.]
(13.8.2019 13:40:12)
Kosta: Firma specializovana na jeden uzky segment trhu, navic s tim ze vyrabi ve velkem, je ohromne zranitelna nahlou zmenou trhu. Behem par let se trh zmeni k nepoznani, a firma je v hajzlu, to v cem byla dobra je najednou neprodejne, a firma nema co nabizet. A problem je ze tuhle zmenu trhu vpodstate nejses schopen predikovat X let dopredu a podle toho si naplanovat vyvoj.
Prikladu najdes v historri spoustu ... koho dneska zajimaji karburatory ? A koho budou za dalsich 15 let zajimat systemy vstrikovani paliva ? Naramkove mechanicke hodinky ? A ostatne i digialni hodinky ? CD prehravace ? atd atd ... veci ktere doslova behem par let naprosto zmizely z trhu.
Pokud ti nejaky manazer nebo majitel firmy vypravi pohadky o tom jak je nesmysl vyrabet a prodavat hiend, tak to znamena ze jeho firma na to proste nema - at uz penize, znalosti, lidi, nebo schopny management s tahem na branku.
Kdyz se jeste vratim k tomu prikladu Jawy .. kdyby byla jawa soucasti zapadniho trhu, a soustredila se na masovou vyrobu lacinych kvalitnich motorek (250ky kejvacky) tak zkrachovala v 60 letech. Behem par let se trh s lacinyma motorkama propadl na zlomek objemuu, vsichni kupovali razem dostupna auta (ano, brouky a kachny). Prezili akoarat vyrobci motorek co nabizeli podle tebe luxusni, drahy hi-end.
[Krizoň IV.]
(13.8.2019 13:36:30)
jenom tedy ještě jedna, poslední: naše masově vyáběné mid-class výrobky jsou skvělým zdrojem peněz pro dotace high-end výrobu s nulovou marží, jehož technologie nepotřebujeme a nevyužíváme. Ale, jak velí trh, musíme ho mít. Dneska. Před dvaceti lety tomu bylo jinak a mít jsme ho nemuseli.
[Kosťa]
(13.8.2019 13:05:18)
no, to je dnešní přístup, požadavek trhu, aby každý vyráběl všechno. Čemu nerozumím je tvůj názor, že firma specializovaná na jeden dva segmenty trhu by měla být špatná, a s tímto názorem nesouhlasím.
Chrobák VW na konci způsobil problémy, stejně jako Ford T, ale za dobu své výroby jim vydělal tolik, že klidně mohli zavřít fabriky a vyvinout nástupníka. Bohužel tohle jawě chybělo, když zisky odvedla straně a vládě.
tady to asi nedořešíme. já ti tvůj světonázor neberu, ale stále tvrdím, že jawa se v rámci situace - politické i ekonomické - chovala správně a racionálně. Což dokazuje fakt, že přežila, na rozdíl od mnoha podniků zavřených i v socialistické ekonomice. A to bez ohledu na to, že neudělala Africa Twina ani Square Four. Stejně jako Škodovka nakonec nevyrobila Ferat...
[Kosťa]
(13.8.2019 12:15:14)
Kosta: Jenze VW chrobak je presne auto ktere nakonec dovedlo VW na pokraj krachu. Tak dlouho prodavali brouky jako housky na krame, az se trh zmenil, brouci se prestali prodavat, a VW byl v prdeli.
Pro upresneni. Ja nerikam ze firma ma prodavat pouze luxusni stroje, v zadnem pripade. To je druhy extrem. Zdrava firma s vyvojem, co ma ambice aspirovat na svetoveho leadera, prodava jak luxusni spickove vyrobky s vysokou marzi, tak masove vyrabene "normalni" vyrobky.
Luxusni spickove vyrobky, pokud jsou skutecne technicky na urovni, proda za vyssi cenu s vysokou marzi, tak aby se ji zaplatil vyvoj. A pak uz muze vyvinutou technologii a postupy pustit do nizsich rad vyrobku, pokud je to potreba. Firma co hiend radu nema tuhle moznost v pripade zmeny trhu nema, a je v prdeli. Presne jako VW.
[Krizoň IV.]
(13.8.2019 10:49:40)
chceš říct, že baťa nepatřil mezi světovou špičku? A co vyráběl, luxusní boty? Prdlajs, levný kecky. henry Ford vyráběl levný téčka, a vytřel si zadek se všema luxusníma autama. Jaké je nejprodávanější a nejvýdělečnější vozidlo historie? Rolls? nebo Mercedes? Nikoli, VW chrobák...
neber marži jako absolutní číslo, ale jako procento, a třeba ti to doklapne. 100 000 x 1000 bude vždy více než 5000 x 2000.
[Kosťa]
(13.8.2019 10:39:07)
zjednodušeně řečeno :jestliže panelka stála 6000 a fabrika z ní měla 1000 marži (nikoli zisk), tak z půllitra za 12000 měla (možná) 2000; kolik jich udělala... vynásob si to.
poznámka editora: čísla uvedená ve výše zmíněném výpočtu jsou vymyšlená a jejich eventuální shoda s nějakými reálnými čísly je zcela náhodná :-)
[Kosťa]
(13.8.2019 10:35:29)
Kosta: To znamena ze firma nema ambice patrit mezi svetovou spicku. Je pravda ze vysoka cena neznamena automaticky vysokou marzi, ale muze to tak byt. Co je ale podstatnejsi, nizka cena znamena ze NIKDY vysoka marze nebude. Coz vede presne k tomu co delate vy, jakztakz vydelavate na rozsahu vyroby.
"u velkého objemu výroby se méně projeví výkyvy trhů" - s timhle nesouhlasim. Naopak, zmena trhu muze byt pro velkovyrobu fatalni, trva o dost dele reagovat na zmenu poptavky, mezitim se na sklade nahromadi neprodejne zbozi.
V 2020 je logistika jina, ale v pulce minuleho stoleti to tak fungovalo. Naprosta zmena trhu v 70 letech byla duvod proc kompletne vsichni anglicani skoncili, proste nebyli schopni rychle reagovat.
[Krizoň IV.]
(13.8.2019 10:32:09)
ty jsi konstruktér, viď? Koukni na to technologicky. Vysoká SFC (výrobní cena) se nerovná vysoká marže. Nevím jak ji na tohle přišel. Výrobní cena je dána výrobou a prodejní cena - následně marže - je dána tím, kolik za to zákazník je ochoten dát. Náklady na vývoj, industrializaci, finanční limity pro měkké/tvrdé zapřípravkování.... my jsme luxusní třídu opustili, protože vyděláváme na jednom intercity víc než kolegové na luxusním autě, a navíc jich děláme 20x víc. Taky proto, že se náklady rozpustí mezi víc výrobků, že můžeme dělat drahé přípravky a následně díky tomu levné díly, kupujeme levněji materiál.... to pochopil už Henry Ford a Baťa.
Pak do toho vstupuje fakt, že u velkého objemu výroby se méně projeví výkyvy trhů (krize, změny směrů, finanční výkyvy....)
[Kosťa]
(13.8.2019 9:21:52)
Kosta: pises "Líp prodávat 100 000 levných motocyklů, než 5000 drahých"
To je absolutne, ale absolutne spatne. Bud nechapes naprosto zakladni ekonomiku fungovani firmy s vyvojem, nebo si ze me delas srandu.
Aby byla firma uspesna, MUSI prodavat drahy produkty, s velkou marzi, na kterych vyvine techologie a postupy, rozpusti naklady na vyvoj, a casem ziskane technologie postupne pusti do nizsich a levnejsich produktu.
Firma ktera se soustredi jenom na lacine produkty pujde do kopru. Bud se z ni stane obycejna montovna bez jakehokoli vyvoje (a 100% zavisla na svych odberatelich) nebo skonci
[Krizoň IV.]
(13.8.2019 9:07:45)
Ota: Ram z kejvacky stoji za prd, ten praskal sam o sobe, a stacil fakt tak sbidou na 12 konovy kejvacky, ale ani nahodou na pulitrovou OHCu. Castecne by se to dalo dohnat zesilenim kyvky podle vzoru Libenaka, ale porad to bylo malo. Ram konstruovanej na devitikonovej perackej motor bez kyvky by proste potreboval naprosto zasadni zmenu.
Podivej se jak vypadal Norton Featherbed frame, ktery vzniknul v roce 49 - to byl v te dobe nejlepsi ram na trhu, ktery 650ccm motory zvladal s prehledem.
A nebo se mrkni jenom na ramy "slabejch" motorek - BSA C15 nebo BSA B33. To jsou ramy z pulky 50 let, kdy anglicani predstavili ramy od zacatku konstruovany na pouziti s kyvnou vidlici. Tenkrat to vubec nebyla sranda vymyslet kvalitni dvojitej ram, ty zkusenosti nebyly, navrhnul se ram, a pak se musel rok testovat v provozu, jak se bude chovat po desitkach tisic mil. Presne to spocitat umelo sakra malo konstrukteru. Kdyz jsi ram udelal moc masivni, byla motorka tezka a spatne jela, kdyz jsi ho poddimenzoval, praskal (jako se to stavalo jawe)
[Krizoň IV.]
(13.8.2019 9:01:51)
Monty, plán pětiletky plnili všichni. ÚV KSČ ho možná schválilo, ale dělal ho někdo z fabriky a zásadní požadavek bezpochyby byl, aby se o kousek zvýšila výroba, snížily náklady a nějaký politický kecy, jako co děláme pro lidi a kolik půjde lidí do prvomájového průvodu. ÚV nemohlo studovat detaily všech fabrik. Jak toho dosáhli soudruzi z Jawy, že poslechli požadavky rusáků na zaměnitelnost dílů a zajištění provozuschopnosti na směs benzinu a jawy, to je pro nás smutné, ale z pohledu ředitele logické. Rusko byl největší zákazník, on potřeboval splnit plán (který spočítal nějaký jeho náměstek). Kdyby udělali drahý supersport, rusák přestane odebírat a čechy a angličani to nevytrhnou. Jestli myslíš že je to dneska ve velký fabrice jinak, tak se pleteš. My ztrácíme na východních trzích, protože polovinu našich výrobků bere Francie a francouzský zákazník holt chce věci, které rusák a často ani čech nezaplatí. Jawa holt - v dobových souvislostech - zvolila opačnou cestu.
[Kosťa]
(13.8.2019 8:11:10)
Krizoň IV.: Nechápu ale, proč OHC nenacpali do rámu z kejvačky. Vzniklo pár prototypů, jeden z nich měl Franta Šťastnej na ostrově Man jako tréningový stroj pro seznámení se s tratí a v jedné ze svých knih si ho dost pochvaloval. Vymyslet časem např. dvojitej rám by nebyl zas takovej problém. Ten důvod pro ukončení půllitru musel bejt jinej. Nejspíš za to mohlo přerozdělení výrobních kapacit v rámci RVHP, kdy každej mohl vyrábět jenom něco, a my jsme mohli vyrábět jen malé motocykly, když silnější se již vyráběly v SSSR.
[Ota]
(13.8.2019 7:56:05)
Kosta - jen detail- vedení JAWY tehdy PLNILO PLÁN PĚTILETKY,
nějaký rozhodování co vyrábět,a jak investovat ,to bylo naprosto mimo továrnu. o tom rozhodoval ÚV KSČ .
[monty]
(13.8.2019 7:28:53)
Krizoni, nevím jestli nerozumíš, nebo rozumět nechceš. Ano, komunisti okradli v 50. letech lidi. Na období, o kterém mluvíme - konec šedesátek, sedmdesátky - měnová reforma už neměla vliv; to už můj děda zase jezdil na půllitru a Felicií. V té době neměli peníze spíš proto, že výkon hospodářství vypadal jak vypadal; zase, z větší části díky komunistickému vedení podniků. Ale jeden trh o velikosti 10-15 milionů obyvatel reálně nemohl takovou fabriku uživit; Škodovka vyvážela 60% embéček, Jawa ještě víc. Takže komunisti v okolních zemích, co pomohli zchudnout rusům, polákům, maďarům jawě pomohli a být já ve vedení jawy tehdy, asi bych vyhodnotil situaci podobně. Líp prodávat 100 000 levných motocyklů, než 5000 drahých; z mnoha důvodů. A protože i lidé, kteří jawě přidělovali peníze na rozvoj, potřebovali levně dostat lidi do práce, rozhodnutí bylo jasné. Víš, kolik projektů dneska ukončíme, protože výrobní cena neslíbí dostatečnou marži, popřípadě stabilitu prodejů?
[Kosťa]
(13.8.2019 6:32:47)
Kosta: To je jeden uhel pohledu, ze by lidi na slusny motorky stejne nemeli, a proto bylo potreba vyrabet akorat laciny dvoutakty.
Ano, nemeli penize, protoze je komunisti v 50 letech o vschno okradli, a ty schopny radsi rovnou zavreli.
Srovnavat OHC s rollsem je krapet zcestny. 500OHC bylo cenove na urovni tehdejsich pulitrovych anglicanu, a kdyz se prodavali anglicani, proc by se neprodavalo OHC ? Duvod proc skoncilo skutecne nebyl v tom ze by OHC bylo moc drahe, ale protoze krute zastaral cely ram s podvozkem. On teda stal za hovno od zacatku, ale zatimco anglicani v 50 letech vyvijeli, Jawa na OHC dost kaslala.
Anglicani skoncili, ale prestali proto lidi na zapade kupovat slusny motorky ? Neprestali, lidi proste zacali kupovat Japonce kteri za lepsi cenu nez anglicani nabidli vyssi vykon a vetsi spolehlivost.
[Krizoň IV.]
(12.8.2019 16:37:13)
To je nedorozumeni. Ja si nemyslim, ze komunisti primo v jawe neco posrali (i kdyz je nemam rad). Anglicanum nikdo nic nediktoval a skoncili, zatimco jawa vyrabela. Levne dopravni prostredky, nikoli supersporty. Glorifikujeme 500 ohc, ale kdo na nej mel? Jake by asi byly prodeje? Proc si vsichni nekoupime rolls royce?
[Kosťa]
(12.8.2019 15:29:17)
Longr & Kosta: Tahle diskuze ale neni o tom co vsechno komunisti posrali, a proc nemela Jawa a potazmo cely vychodni blok sanci konkurovat zapadu, ale o tom zda by Jawa mela sanci za predpokladu ze by neprisel unor 48, CSR zustala v zapadnim bloku, zucastnila se Marshallova programu, lidi tady by meli penize (protoze by je komunisti neokradli znarodnovanim a menovou reformou), Jawa by normalne vyvazela na Zapad a prachy z vyvozu by mohla investovat do technologii a vyvoje.
A zda by dneska Jawa byla svetova znacka, nebo zda by zmizela v propadlisti dejin spolu s myriadou evropskych vyrobcu o kterych dneska prakticky nikdo nevi.
[Krizoň IV.]
(12.8.2019 11:46:21)
Politici východního bloku dobře věděli, že továrny musí vyrábět pouze levná a jednoduchá vozidla, bez složitých komponentů a drahých náhradních dílů, nedejbože dílů, které bychom museli nakupovat za valuty ze západu. Proto v Jawě posléze zastavili vývoj OHC a pro těc pár nadšenců se "dovážely" (při troše štěstí daly sehnat) Nortony, případně pak Matchlessy apod. Proto se ve Škodovce až po stodvácu cpal motor dozadu, ikdyž to bylo v té době překonané, ale nakupovat drahé homokineťáky prostě nešlo. Takže i slavná a krásná Š720 neklapla. Byla by ve výsledku drahá a náročná na výrobu. Když už si papaláši uvědomili, že je potřeba se hnout, začal se se zpožděním rodit favorit. A to si ještě Češi i designérovi diktovali, co a jak má vypadat (třeba nedokázali vyrobit navržená světla), topení, zalitý tlustý volant apod. Protože nemohli koupit technologie. Jenže v Jawě nebylo ani nic takového. V Jawě jim doba utekla hrozně rychle. I kdyby přišli s něčím novým, asi by to nepomohlo. takže stále ještě dožívají z třiapůly a rozvojových zemí, kde ale prodeje také klesají díky levným mašinám z Asie...
[longr]
(12.8.2019 9:34:56)
Lepší ségra v bordelu, než brácha na rejži. Kolegové ti už určitě vysvětlili, jak to v historii chodí; nemám čas to celý číst, viditelně to bylo velký. Jawa se svým sortimentem přežila značky jako AJS, Norton, Matchless, ... a to že sortiment nemířil mezi drahé výrobky, ale naopak mezi levné, pro které měla odbyt, je prostě fakt. Kdyby se pustily do série čtyřtaktní prototypy, kolik lidí by si je u nás mohlo koupit? Kolik lidí u nás, nebo na jiném trhu Jawy, by dalo dohromady peníze na cébéčko? Proč mají dnes větší prodeje a výdělky opovrhované "číny", než Ducati a BMW? Motorka hezká, jen porovnáváš hrušky a jablka. Tak pozdravuj v klubu Honda, taky mají diskuzní fórum.
[Kosťa]
(12.8.2019 7:07:54)
jo, fuze mně nenapadla- VW taky sežral NSU, DKW a kdoví co ještě.......
[monty]
(8.8.2019 17:36:13)
Monty: Scifi pekna, ale ... v tomhle svete neleni ani konkurence. Skoda, Praga, Tatra, Aero, ti vsichni vyrabi a exportuji auta. A zejmena Tatra a Skoda s tim maji preci jenom vic zkusenosti.
Ve finale by se pak chleba lamal nekdy v 70 letech, kdy by na Jawu stejne jako na ostatni evropske automobilky prisla krize, a tady by zalezelo hlavne na managementu ktery by v te dobe Jawa mela, jak zvladnou prechod na japonsky Kaizen.
Ale plne souhlasim s tim ze za Freie by Jawa v 50 letech zacala auta delat, diky tomu by asi bez vetsich problemu prezila prvni krizi motocykloveho odbytu v 60 letech. Pak bych spis cekal ze by doslo k nejake fuzi se skodou / pragou / tatrou, a za predpokladu ze by materska automobilka vyrobu motorek podrzela, mohly tu byt dodnes.
[Krizoň IV.]
(8.8.2019 8:49:10)
A když jsme u toho SCI-FI.
JAWU ("Zbrojovka ing.Fr.Janeček ,národní podnik" se to jmenovalo) vedl asi fakt schopný manager Jaroslav Frei.
Co kdyby v roce 1950 použil peníze za motorky prodaný v USA,a rozjel program AUTO- už něco novýho,další vývoj Minora,třeba čtyřtakt a o 20% větší ? Minor byl ideální na poválečnou bídu,ale v roce 1950 už svět chtěl něco lepšího.Stejně tak 1950 už mohla být v serii Kývačka, s hliníkovým motorem a dynamostarterem.
1955 si představím komplet fungující velkoseriovou výrobu v Týnci (něco jako bylo za bolševika v roce 1968?) A evropský trhy, už vzpamatovaný z války by sály levný a kvalitní motorky JAWA jako houba.
A postupně se zvětšující podíl aut na celkovým obratu koncernu, stavba automobilky (v Kvasinách na vlastních pozemcích? ) a někdy kolem roku 1970 mohla mít JAWA postavení ve světě jako dnes VW(nebo třeba BMW,tam dělají motorky i auta....)
[monty]
(7.8.2019 17:34:33)
Abychom vnesli trochu světla do toho, kde jsme byli. Do první světové byla severozápadní část rakouska uherska průmyslově se rozvíjející. Na rozumy a na zkušenou se chodilo studovat k vyspělejším do německa, anglie, spojených států a pod. Valnou část prosperujících firem vlastili občané německé národnosti. V uvozovkách český gigant škodovy závody byly již od roku 1899 akciovou společností kvůli potřebě navýšit kapitál. Tatru - založil čech Ignác Šustala. Od roku 1890 akciová společnost. Majitelem se stává baron Hanuš Ringhoffer. Později se přihlásil k německé národnosti a dodává pro německou armádu. Po první světové a rozpadu rakouskouherska mnohým firmám v československu ubyla velká část trhu a podepsalo se to na jejich hospodářských výsledcích. Firmy němců i čechů. Průmyslový gigant škodovy závody po roce 1918 zachránil před krachem až vstup francouzského kapitálu zbrojařské firmy schneider. Převážně v pohraničí obývaném občany s německou národností bylo potřeba nastolit klid umístěním vojenských jednotek. Mnozí němci v těchto částech československa projevovali nesouhlas se zařazením tohoto ůzemí po r 1918 do čsr. V roce 1935 vyhrála volby sudetoněmecká strana masaryk však nejmenoval jejího předsedu sestavením vlády. To k té poznámce o demokracii před třicátým devátým. V československu žilo cca 3miliony občanů německé národnosti což představovalo asi 30% obyvatelstva čech a moravy. V postupimi v r. 1945 bylo dohodnuto, že německá menšina bude z čsr. přesídlena. To znamenalo, že rázem průmysl a zemědělství vlastněný do té doby německou menšinou byl nejen bez majitelů a vedení, ale nezřídka i bez zaměstnanců. S majiteli odešly i zkušenosti a talent pro strategické rozhodování. O potravinové soběstačnosti v té chvíli můžeme stěží hovořit stejně tak o nějaké poválečné síle průmyslu. Např Novojičínsko, velké podniky tam byly německé. Tatra, Hückel dnes tonak klobouky, Peschl - textilka. Czeike - cihelna. Jakýpak český průmysl.
[Zahradník]
(7.8.2019 15:26:41)
Benešovy dekrety se píšou s velkým B, ale nevadí. Znárodnění dekrety je něco úplně jiného, než krádeže majetku, které probíhaly ve velkém po nastolení vlády jedné strany...:-)
[sam559]
(7.8.2019 13:39:42)
sam559: Jenze Jawa byla znarodnena uz v roce 46 na zaklade benesovych dekretu ... (:
[Krizoň IV.]
(7.8.2019 11:50:16)
Krizoň: To už je slušný sci-fi:-) Jistý je jedno, kdyby nepřišel rok 48, tak by Jawa naopak nikdy znárodněna nebyla, protože to je možné jenom v bolševickém režimu. Zůstala by potomkům Janečka, kterej odešel v roce 41. Po válce by byla obnovena demokracie jako před 39 a protože Československo nebylo válkou - nálety prakticky poškozeno, až pár trapných omylů Američanů, tak bysme se velice rychle dostali na předválečnou úroveň. A ta byla špičková na světový úrovni, v průmyslu jsme vyráběli všechno a v zemědělství jsme byli plně soběstační. Stačí se podívat na sraz předválečných motorek, aut. To je značek, kolikrát malé rodinné firmy, otec se synem dělali takřka na koleně krásné skvosty, které technickým řešením udivují i dnes. Jen abych se nevzdálil od Jawy, tady je dobře popsána její předválečná historie - http://cafe-racer.flveknapoje.cz/index/zacatky-s-jawou/historie-jawy Janeček byl prostě geniální konstruktér a jistě by se po válce našel nástupce, kterej by v tom pokračoval. A není to případ jen Jawy, to se týká všech podniků po zestátnění. Všechno se nástupem komunistů změnilo, ale nejvíc se změnili lidi. Stačí si srovnat chování řidičů na silnici, Rakousko a u nás...Proč je tunelování český termín převzatý světem? Protože 40 let bylo všechno všech, kdo nekradl v práci, okrádal rodinu, nic nebylo, tak se šmelilo, podplácelo, atd. Tohle všechno je stále v lidech a proto jsme a budeme furt bráni západem jako druhá kategorie, východní Evropa. Stali jsme montovnou a skladovnou bez vývoje a ještě jásáme! Vždyť zisk z prodeje konečnýho výrobku, ta přidaná hodnota, jde do Německa, Francie, mezinárodnímu koncernu! A když máš peníze, máš moc, ovládáš zaměstnanost v zemi poddaných...Opět zpátky k Jawě a snění: Jawa roku 2019 by byla v rukách prapravnuka Jana Janečka a měla by zbrojovku, slévárnu hliníku, litiny a oceli, vyráběla by motorky všech typů, auta a lehký model letadla, všechny motory vlastní a prodávané v licenci! Proč by ne? :-) :-) :-)zdar zítra sam559
[sam559]
(7.8.2019 11:24:40)
Jenik: Centralne rizeny trh byl pruser, o tom se vubec nemusime bavit.
To o co v tomhle tematu jde jestli by se Jawa udrzela kdyby neprisel unor 48. A ja osobne o tom dost pochybuju.
Realne, co by se delo ... Fabrika byla tak jako tak znarodnena. Dejme tomu ze by mela slusny management, v ramci Marshallova planu by v ni pristaly nejake stoje z USA.
Ve fabrice by pristaly penize za vyvoz kvant peraku do zahranici, zelenou by dostal projekt OHC, k tomu motoru by se vyvinul slusny dvojity ram, v 50 letech by byl pristup k polovodicum, preslo by se na 12V alternatory.
Jednovalce dvoutakty by zustaly v nabidce jako nejlacinejsi motorky, pravdepodobne by prisel 350ccm 4 takt jednovalec. 500OHC by se casem prevrtala na 650 a nakonec na 750ccm. Dvouklice brzdy a slusne tlumice by prisly o dost driv, to same karburatory.Tohle by se delo v 60 letech.
Jenze tam by jawa skoncila stejne jako vsichni ostatni. Pres 750ccm s dvouvalcem bez vyvazovaci hridele by se nedostala, a jestli by Jawa vymyslela horizontalne deleny ctyrvalec, o tom pochybuju. Ten motor byl tenkrat sok naprosto pro vsechny.
Je samozrejme mozne ze by pak Jawu zachranil stat. Za penize statu by se postavila moderni fabrika, a najelo se na japonsky zpusob. Triumph v 80 letech dokazal ze tenkrat to jeste mozne bylo.
Ale to uz hodne spekuluju ....
[Krizoň IV.]
(7.8.2019 9:45:13)
... proti japoncum neudrzela.
[Krizoň IV.]
(7.8.2019 8:57:33)
To nijak nerozporuji - ty ceskoslovensky motorky byly na Zapade zajimavy hlavne kvuli cene.
Nicmene proste centralne rizene hospodarstvi nemelo na to, aby drzelo nejakou uroven ve vsech odvetvich, navic orientace prakticky na jediny trh.
[Jeník]
(7.8.2019 8:57:13)
Jenik: Jenze ono je taky potreba si pripustit C, a sice ze se motorky sice na zapad vyvazely, ale po 50 letech to uz takovy super artikl nebyl, a je velice pravdepodobne ze i kdyby Jawa dostala na ucet vsechny devizy ze zapadu, porad by se na spicce.
[Krizoň IV.]
(7.8.2019 8:48:35)
A když se taky řekne A, bylo by dobré říci B. Motorky byly slušný vývozní artikl, vydělávaly, ale peníze nešly zpět, nýbrž k jiným. Škodovka, Tatrovka...
[Jeník]
(6.8.2019 21:01:23)
Nemá cenu uvažovat coby kdyby. Jedno je jasné. Před válkou jsme byli na technické úrovni naprosto srovnatelní s jinými vyspělými zeměmi. V něčem i lepší a v něčem horší. Nicméně je třeba brát v potaz nevýhodu naší velikostní a početní nevýznamnosti. Nevýhodu malé a ve světovém měřítku nevýznamné státní ekonomiky. To na světovém trhu, který se začínal rozvíjet hraje značnou roli. Neměli jsme ani kolonie, ze kterých by k nám proudily levné suroviny atd. Ani na svém území jsme neměli významné zdroje surovin, které bychom mohli vyvážet. Pravděpodobně bychom tak jako tak začali až na světlé výjimky obecně hrát druhé housle. Podívejme se na západ, jak a kdo dnes hraje ty první. A přitom byli všichni v západní sféře vlivu. Jak se udržely jiné země. Kolik jezdí po světě portugalských, norských, švýcarských, řeckých, holandských, belgických, dánských automobilů a motocyklů? Jak dopadl rakouský Sachs a Puch. Kde jsou dnes a kolik lidí před nimi sedá na zadek? Kolik by jezdilo španělských aut, kdyby tamní fabriku neovládl VW. Co je potřeba ovšem vypíchnout, je, že ve východní svéře vlivu, v oblasti kde nefunguje volný trh a přirozený vývoj, jsme si udrželi či vybudovali velmi solidní pozici a úroveň na to, jak málo nás je a jak malou máme zemi ve srovnání s jinými zeměmi východního bloku. Je ovšem potřeba vzít v úvahu, že tehdejší období izolace od nás odstřihlo konkurenci a jiné dravce a tygry a my se jaksi ocitli na špici v nově vzniklém východním světě. Něco jako když u přijímaček na maturitní obor se ten první pod čarou nakonec třeba stane premiantem na učňáku. A pak by si honil triko, jakou by udělal díru do světa, kdyby jej na tu střední vzali. Když je přece premiant. Tím se nechci nikoho dotknout.
[Zahradník]
(6.8.2019 15:17:17)
Jen bych doplnil- uspěchy ve sportu k špičkové továrně na motorky patří, protože to je reklama. A bez reklamy se dneska neprodá ani prášek na praní,ani motorka. Třeba v sedmedesátkách měly český motorky uspěch v terénu,ale nebyli jsem schopní to na západě využít a prodat něco seriovýho levnýho obyčejnýmu klukovi. Jakejsi pokus byla čz 482 TRAIl, která vypadala jako uspěšná motokrosová FALTOVKA, ale fungovala asi tak mizerně, že trh v USA tomu po roce nebo dvou dal stopku,prostě Japonci totehdy už uměli líp. Vyhrávat závody se speciálama, a lidem prodat "skoro stejnej " seriovej motocykl, kvalitní,spolehlivej a s dobrý servisem a dodávkama dílů.
[monty]
(6.8.2019 11:57:04)
sam559: Jenze to je jenom pulka problemu. Ano, meli jsme tu odborniky kteri dokazali nakreslit a navrhnout slusne auto nebo slusnou motorku. O tom se nehadam.
ALE !!! Uz potreti to pisu. Ono nejde jenom o to tu motorku navrhnout, ale, a to zejmena, ji dokazat za konkurenceschopnou cenu vyrabet. A tohle by jawa nedokazala, a AZNP nejspis taky ne. Dneska se rekne "komunisti na to nedali penize", ale realita je takova ze i kdyby jawa nebo AZNP byla komercni fabrika, je dost velka sance ze by ty prachy na moderni tovarnu japonskeho stylu proste nemela.
[Krizoň IV.]
(6.8.2019 11:38:45)
Když je technika kvalitní a spolehlivá a daj se třeba na tom motoru ještě dělat změny jako vylepšení emisí a zvýšení výkonu, tak proč ho nepoužít? Tenhle motor jezdil i ve Fabii 1 a to už diktovali Němci, co bude a co ne...Pro mě, co chce auto na 15 let je Fabia MPi z hlediska servisních n��kladů jasná volba. Ale když se vrátím k minulosti: pokud máš totalitní systém, kde o prodeji a výrobě nerozhoduje trh, ale strana, dopadne, jak to dopadlo. Vše je znásobeno socialistickým přístupem k vlastnictví. Jediným výsledkem je nízká úroveň života i výrobků, zastarávání, zhoršování přístupu. Když ten tlak před 68 slábl, náhle se ukázalo, že tu stále máme spousty odborníků, kteří chtějí a umějí - nakreslit, vyrobit a pak prodat -Škoda 720 (tam mělo bejt 6 nebo 7 karoserií a šestiválce), kombajn SM500, atd ale např. v Jawě spali dál a představili jen ,,nový,, motor 559, což je jen vylešený motor 353. Asi tam byl tlak strany mnohem vyšší, než v jiných podnicích a ten tlak šel i ze SSSR, protože mongolovi dát 4T dvouvál nemělo smysl...Závodní motorky, ať už terénní nebo silniční jsme měli do těch 70let slušný díky motorům. Problém byl ten, že závodní mašinu dělaj i jiný věci jako tlumiče, brzdy, lehký rámy, kapotáže u silniček. Nesocialistický země nechali už dávno drahý vývoje těnhle komponentů na specialisty a pak se každý model ladil a tyhle díly kupovali. U nás to nebylo možný, protože strana zakázala nákup těhle kapitalistických dílů a tak to každá fabrika pytlíkovala jak se dalo...A pak přišel 89 a najednou jsem viděli, jak jsme tady s průmyslem a životní úrovní v prdeli. No, ale zas to má dneska značnou výhodu v jedný věci: Migrace - nikdo k nám nechce! :-)Teda bydlet, zapíchat v poli a zachlastat jsem jezděj, to joooo...zdar sam559
[sam559]
(6.8.2019 11:26:34)
Sukin: Jenze zavodni motorky nejsou to co vydela penize, pokud nema fabrika co prodavat. A jak jsem psal nize, trh skutecne nezajima zda je fabrika schopna vyrobit za nejaky sileny penize pet zavodnich stroju, trh zajima co je schopna tovarna dodat na trh v seriove produkci, a za kolik.
A tohle Jawa nepochopila dodneska, vzhledem k tomu ze hodla s litrem konkurovat Diavelu ... (:
[Krizoň IV.]
(6.8.2019 10:46:34)
Krizoň: Beru to i z pohledu závodních motorek, ty v roce 1968,1969 ještě byli konkurenceschopné. S auty máš pravdu, motor z populara OHV recyklonavej dalších 30 let...
[Sukin]
(6.8.2019 10:35:44)
Sukin: do roku 70 ? Nenech se vysmat. Skutecne konkurenceschopna byla Jawa tak do nekdy do pulky 50 let.
Do te doby anglicani mastili predvalecne stroje, ale po pulce 50 let se u nich uz projevil vyvoj, a Jawe zmizeli v dalce.
Perak byl ze zacatku bomba, ale rychle zastaral podvozek, kejvacka byla super, ale uz byla na na svoji dobu uz slaba.
Jawa 500OHC mela ve srovnani s anglicany skutecne moderni a progresivni motor, ale zbytek motorky - ram a podvozek, stal za vyliz prdel.
Soudruzi si moc dobre uvedomovali proc to v roce 57 zarizli, na zapad se to vozit nedalo aniz by kolem motoru vyvinuli uplne novou motorku, a na vychod to bylo moc slozite.
Od 60 let byla jawa vnimana jako dneska cinsky skutr. Lacina motorka s uchazejici konstrukci, co svoji praci odvede, ale zazraky se od ni cekat nedaji a po 5 letech provozu pri prvni vetsi poruse se vubec nevyplati resit nejakou opravu, odstavi se do garaze nebo hodi na smetak, a tim to hasne.
Ono je vazne zajimave si procist nikoli komunistickou masaz se sveta motoru, ale dobove recenze ze zapadniho tisku.
Clovek se treba dozvi jak bylo sveho casu vnimano "revolucni MBcko z ktereho zapad padnul na prdel kvuli tlakovemu liti bloku motoru"
Ve skutecnosti to bylo maly laciny auto, srovnavalo se s tim nejmensim a nejlacinejsim co bylo, vyslo z toho tak jako ze "neni to uplne spatny, obzvlast s ohledem na cenu" a bloku motoru se venovaly dve radky jako technicke zajimavosti.
[Krizoň IV.]
(6.8.2019 10:17:00)
Jj jsou to jen legendy, konkurenceschopne byli tuzemske motorky tak do roku 70, pak uz je to o nicem.
[Sukin]
(6.8.2019 9:34:35)
pavel.paja:akú plejádu motokrosových motorov máš na mysli?
[jumbo]
(6.8.2019 8:57:05)
Na druhou stranu - jeli jsme s manželkou na nedělní odpolední vyjížďku na kývačce (když ještě byla vcelku) za goldwindkou se sajdou a přívěsem....Jo svezení by na tom bylo pěkný ale musel bych tomu v garáži udělat točnu a určitě bysme s tím nemohli jezdit našima oblíbenýma polňačkama …
( manželce je vcelku jedno na jaké motorce sedí, ale kývačka má pro ni prostě nejlepší posez...350 je vysoká a tvrdá,Bandit má tvrdé sedlo a blbě stupačky,na Shadow se jí blbě leze...)
[nunici]
(6.8.2019 6:58:44)
Krizoň: přesně stejný pocit mám, když lepím 471/79,472.4/79 a 472.5/82 a v březnu jsem koupil mladýmu CX500c r.v. 1980 v origo stavu. O jízdě ani nemluvím. A to jsem generace, která ty bludy o světové úrovni našich motorek (obecně) měla v přímém přenosu a 471.0 jsem si kupoval jako horkou novinku když mi bylo 18.
[dadajan]
(5.8.2019 22:04:43)
ED250: To je pohadka co si dneska lidi povidaji, aby jim nebylo smutno, a k tomu jednim dechem jeste dodavaji ze "I Honda od nas kopirovala"
Jenze realita je takova ze v evrope bylo v 50 letech vyrobcu motorek jak maku, a zkrachovali bez vyjimky vsichni. Neco malo italu zachranil stat, logo Anglicana koupil Anglican a rozjel za svoje penize na zelene louce tovarnu japonskeho stylu, a Nemce zachranila za tri vteriny dvanact materska automobilka, ktera zvladla prechod na japonsky zpusob vyroby a logistiky.
Trh tenkrat skutecne nebyl o tom vyrobit rucne par zavodnich nebo vyvojovych prototypu, ale o tom vyrabet masove motorky 1) rychle 2) spolehlive a 3) levne, a to vsechno najednou, nikoli zpusobem "vyberte si dve vlastnosti"
Japonci tohle zvladali, v evrope (a ani v americe) to neumel nikdo.
Dodneska jsem neslysel jediny rozumny argument proc se domnivat ze zrovna jawa by jako jedina evropska tovarna uspesne zvladla prechod z drahe seriove vyroby s obrovskym podilem rucni prace na japonsky zpusob.
[Krizoň IV.]
(5.8.2019 21:58:36)
Jo, pozdě. Jiný už to nebude. No nic.:-) To CB pěkný.Soused si teď koupil 750 rok 1993. Moc pěkný, původní stav a 40 000Km na tachu.
[ED250]
(5.8.2019 21:54:54)
Jj, na ty videa jsem koukal hned jaks to sem dal, líbilo se.
[70CB750]
(5.8.2019 21:47:55)
ED250: taky vždycky smutním, když vidím tu plejádu třeba motokrosových motorů, které měly obrovský potenciál a nic z toho se neposunulo dál...
[pavel.paja]
(5.8.2019 21:43:38)
Jo, presne tohle jsem si rikal pred 2 lety v anglii, kdyz jsem vedle sebe mel 634ku rok 76 a triumpha rok 78, a obe jsem je rozebiral a servisoval. A pak jsem si k tomu pridal ze to co je na triumfu oproti jawe ohromne progresivni byla ve skutecnosti technologie davno za zenitem, protoze v pulce 70ek uz japonci brity davno prevalcovali.
[Krizoň IV.]
(5.8.2019 16:11:56)
Kompletní statistiky
SQL spojení: 1 (5), 0,125 s
v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 24.11.2024 18:34:13