Příspěvků: 47, poslední: 1.5.2017 21:17:2064386.Informace
Pro ty, kdož chtějí znát závěry:
https://www.scribd.com/document/326269549/Pad-do-v%C3%BDvrtky-Zenair-CH-601XL-OK-OUL-046
zbytek nechť prosím mlčí...děkuju
PS: na letecké experty si tu hrát nebudeme...
jsem pilot UA (snímkovací letadlo bezpilotní), klasické zkoušky na UCL. Kdykoliv je letadlo ve vzduchu, hlavně při přistání tak to opravdu není příjemné (zodpovědnost). A to v tom nesedím !
[dejvV]
(1.5.2017 21:17:20)
krf:
Nojo, on totiž tyhle dokumenty musí psát obvykle dosti znalý odborník, nikoli kdejakej hejhula.
[Venca_n]
(30.4.2017 20:24:02)
ten dokument, alespoň jeho začátek je jako kdyby to psal sám :-D ty jeho sáhodlouhý texty
[krf]
(30.4.2017 10:38:08)
To je slusny, Jstefajnovi flames ... I z druhy strany.
[Havlis]
(30.4.2017 9:07:59)
Mais: je vlastne jedno jaka profese nebo odvetvi. Pokud zijes dostatecne dlouho, umrou vsichni odkudkoliv.
[Havlis]
(30.4.2017 9:04:43)
Slovy klasika: "Lítej nízko a do zatáček přibrzdi." Stát se může leccos, ale je jedna věc, pokud má člověk nouzák a musí se snažit sednout, řešit krizovku, a druhá věc je, když se průseru vychází příliš vstříc právě lítáním na hraně a za hranou. S bráchou taky lítáme (já teda jen jako kopilot), ale neriskujeme. Ve dvou to éro lítá hezky, ale na blbnutí to není. Když do toho sedne známý konstruktér, tak s tím dělá kdeco, ale ten to má skutečně v ruce a taky nedělá nic na malé rychlosti v malé výšce. Na těchhle letadlech nalítal mraky hodin. Člověk ví, že vždy hrozí riziko, že se něco stane, ale to by člověk skutečně nemohl dělat nic. Proto jezděme, lítejme a cokoli dělejme co nejrozumněji. Přílišná "namachrovanost" s adrenalinem pokopě není dobrá kombinace.
[longr]
(29.4.2017 9:59:53)
Kosťa: na to je krásná věta klasika: "život se dá prožit, ale ještě ho nikdo nepřežil,"
[mais]
(28.4.2017 21:47:17)
trochu filozoficky: chci umřít s hlavou plnou vzpomínek a ne s hlavou plnou plánů. A když umřu při tom co miluju, spadnu z motorky a bude to rychlý, tak budu raději než celý život ležet na gauči a žrát vitamíny a salát, podle hesla "žijte zdravě do 100 let". Akorát bych sebou mohl smrtelně plácnout tak někdy v 99 letech... smajlíka nedávám.
[Kosťa]
(28.4.2017 21:35:18)
chlup: fajn v mém okolí se zabili muzikant, motorkář, turista, letec (ne jstefajn), cyklista, lyžař - myslím, že je fuk, co si vybereš za koníček, všechno má nějaká rizika a když nebudeš dělat nic a budeš sedět na zadku, tak tě zabije nicnedělání...
pravdou je, že když jsem jezdil na VZLÚ před lety měřit a ptal jsem se jich mimo jiné na SLZ, tak řekli, že se dělí na dvě kategorie a to: ty co spadly a ty, co to čeká, že ten faktor lidského kutilství při stavbě a úpravy motorů je peklo..ostatně i u F3 si to v ČSSR uvědomili a pak vznikla formule Škoda a díky tomu i výroba formulí MTX (zjednodušená interpretace, ovšem úmrtnost v F3 byla neobyčejně vysoká)
[mais]
(28.4.2017 18:34:01)
Chlup: zrovna nedávno jsem četl rozhovor s nějakým leteckým expertem, který tam vysvětloval jak jsou UL nebezpečné, kvůli nedostatku rezervního výkonu , samostavbě atd.
[Sukin]
(28.4.2017 13:53:55)
chlup> stejne jako motorkari ;)
[Davy_]
(28.4.2017 12:59:30)
Když to tady tak čtu, tak jsem si uvědomil, že možná každej z nás zná někoho, kdo se v těchto ultralajtech zabil. Znal jsem skvělýho kluka, sportovce, prof. hasiče a potápěče, kterej se pro to taky ve 30 ti nadchnul a po pár letech se v tom taky zabil. Hrůza, tihle ultranadšenci by si neměli pořizovat rodiny.
[chlup]
(28.4.2017 11:33:06)
Endy, ono se tu nediskutuje o te nehode. Vysledek vysetrovani je jasnej. Ta diskuze je ciste technicka o obecnym zpusobu popisu padovejch vlastnosti letadla. O nehode se tu kecalo kdyz to bylo cerstvy.
Myslim ze mu to nepral nikdo. On se pro ty ultralajty hodne nadchnul a holt za to zaplatil nejvyssi cenu. Mam tu este od nej zpravu kdyz mel prvni nouzak nekde v Chorvatsku tusim. Zlomil vrtuli a nez dostopoval domu a zpatky s novou, tak mu ero nekdo ukrad. Nasli ho rozebrany v nejaky stodole. Smontoval a odletel. Zajimavej clovek. Trochu divnej, ale rozhodne umel jit za tim co chtel.
[Davy_]
(28.4.2017 11:05:11)
Aniž bych přiléval oheň, tak je zajímavé číst, jak jeden prosazuje vliv aerodynamiky, druhý vliv vyšší hmotnosti a třetí malou rychlost...celé se to jmenuje dynamika a ta zahrnuje všechno...
[Jer250]
(28.4.2017 10:40:48)
Tahle diskuze je zbytečná. Jestli si pamatuju, existovalo i video. Prostě to ve stoupání přetáhl. Jestli frajeřil, nebo neodhadl nárůst váhy s pasažérem, nebo mu foukl vítr, je už celkem jedno. U létání je vyšší riziko než na motorce, stejně jako na motorce je vyšší riziko než v autě, a stejně jezdíme. Tohle jsem mu nepřál, ať byl jakejkoliv. A mnohem horší to bylo určitě pro rodinu, o pasažérovi ani nemluvím...
[Endy]
(28.4.2017 9:54:51)
Davy_ Asi máš pravdu ... Rozjelo se to v jeho duchu a možná i s jeho duchem. Ale o mrtvých je dobře.
[jawa.velorex]
(28.4.2017 9:48:31)
Aniž bych měl nějaký větší, než zcela základní znalosti o mechanice letu, tak z tý zprávy pro mě vyplývá jednoznačně, že pilot po vzletu před diváky s letadlem machroval (měl to očividně v povaze, machroval i zde na jawamanii) a bohužel mu to nevyšlo. S velkou pravděpodobností za to může to, že si neuvědomil, že má přetížený letadlo, který se bude chovat jinak, než kdyby v něm letěl sám. Pokud by v něm letěl sám, tak mu ten manévr pravděpodobně i vyšel a třeba to tak měl i natrénovaný.
Budiž mu země lehká...
[Ota]
(28.4.2017 8:33:26)
Deadman, jawa.velorex> V cem je problem? Jstefajn tu s oblibou troloval. Ze vyvola diskuzi i po smrti je docela slusnej vykon, ne? Myslim ze se to tu rozjelo zcela v jeho duchu.
[Davy_]
(28.4.2017 8:18:47)
Mejcine, kridlo s nekonecnym rozpetim se posuzuje jako profil. Kdyz mluvim o kridle, tak mam na mysli kridlo s konecnym rozpetim. Na zacatku jsi mluvil o uhlu nabehu pri kterym dojde k odtrzeni proudnic. To je ciste aerodynamicka zalezitost a hmotnost s tim nema nic spolecnyho. Je to aerodynamicka vlastnost kridla. Ty tvrdis ze neni zavislej na rychlosti, coz se da s uspechem pouzit v praxi, ale neni to uplne pravda, zavisi na Reynoldsove cisle. Hmostnost ti do toho vstupuju az v okamziku kdy uvazujes na urovni mechaniky letu a co se tyce padu po ztrate vztlaku, tak tam hmotnost figuruje ve forme setrvacnosti. Proto tvrdim ze michas dohromady aerodynamiku a mechaniku letu. Funguje to nasledujicim zpusobem: Letadlo (s beznou konfiguraci, ne kachna) leti vyrovnanym letem v horizontu. Pilot pritahne, vznikne, resp. zvysi se, zapornej vztlak na VOP. Letadlo zacne rotovat podel osy y (sour. soustava ISO), zvysuje se pitch. Vlivem setrvacnosti se ale letadlo pohybuje porad v puvodnim smeru, tzn. vektor rychlosti ma zapornej uhel vuci ose x letadlovy soustavy. Tim nam roste uhel nabehu kridla. U nekterejch letadel typicky s nizkou zasobou stability (akrobati, stihacky ...) je mozny i na vysoky rychlosti timhle zpusobem dosahnout prekroceni kritickyho uhlu nabehu a to je pak to cemu se rika pad na vysoky rychlosti. Ostatni letadla reagujou tak, ze vektor rychlosti se zacne zvedat a jakoby se spozdenim nasleduje podelnou osu x a uhel nabehu se ustali na nejaky konstantni hodnote. Dosahnout utrzeni proudnic timhle zpusobem pak nelze. No a ta setrvacna sila, kterou jsem zminil je zamozrejme funkci hmotnosti. Kritickej uhel nabehu s tim nema nic spolecnyho, ten je furt stejnej. Takze pokud chces debatovat o vlivu hmotnosti na padovy vlastnosti, tak je potreba problem zjednodusit na stanoveni padovy rychlosti a pad na vysoky rychlosti neuvazovat. Howg. :)
[Davy_]
(28.4.2017 8:16:32)
Nebo nedočetli Maisův příspěvek až do konce . To co píše za "PS:"... :(
[jawa.velorex]
(28.4.2017 8:04:56)
Někdo si tu honí ego, kolik nastudoval teorie. Už chybí jen rozbor proudění vzduchu za šokovou vlnou, co vzniká na vrchu křídla ultralightu při dosažení rychlosti zvuku. :-)
[Deadman]
(27.4.2017 23:11:55)
Davy_, to je právě problém aerodynamiky, profil je jen dvourozměrný a křídlo zase má nekonečné rozpětí. No, v kolika asi hangárech po světě takové eroplány najdeme? A pro piloty všech letadel je hmotnost zcela zásadní! U ultralightů taky. Mají jen 450kg max vzletovku. U továrního brusu s výbavou jak pro IFR mašinu budeš tak na 300kg prázdné váhy a teď nalož dva "docenty" a natankuj plnou nádrž (proč bych bral třeba jen čtvrtinu, že ano...). A jsi daleko za max vzletovkou. A protože tyhle eroplány jsou spočítaný právě jen na 450kg (neuvažuji záchranný systém, to je už zcela mimo realitu a jen teoreticky legální), tak když mají o 25% víc, tak to ten pořád stejný motor a pořád stejně velké křídlo musí zvládnout při mnohem větším úhlu náběhu. No a v zatáčce pak najednou není už jak zvýšit vztlak a stará dobrá gravitace zase zvítězí :( k tomu letní teploty a jasné o čem bude bulvár psát
[Mejcin]
(27.4.2017 22:31:31)
Mejcine, já mluvim o charakteristikách profilu a křídla, ne o rychlostní poláře letounu.
Teď spíš jsi v rozporu s REN 250, ne se mnou, ohledně toho vlivu hmotnosti. Já nejsem pilot, tohle neposoudim. Je jasný že hmotnost na pádový vlastnosti má vliv, ale jak v reálu velkej netušim.
[Davy_]
(27.4.2017 22:03:58)
Já říkal, že to vzbudí emoce :-D aspoň člověk vidí, že se tu pohybují přemýšliví lidé se znalostmi z úplně všech možných oborů. Asi jsme to ale vážně už posunuli zcela mimo původní myšlenku příspěvku...
[Mejcin]
(27.4.2017 21:54:11)
Samozřejmě, že to souvisí s mechanikou letu, kterou ale vysvětluje právě aerodynamika. Navíc nejde letět v reálu bez mechaniky letu, že ano, aerodynamika jako klasický samostatný obor je v podatatě laboratorní záležitost, mnohdy už skoro jen teoretická. Prostě je to jakýsi jazyk mechaniky letu. No a k té hmotnosti, ano, na poláře ani na vztlakové čáře není hmotnost. Ta je totiž brána jako konstantní pro tu danou křivku. Proto se ale celá polára pro jinou hmotnost posouvá (viz větroně s vodními nádržemi). Trvám na tom, že letoun lehčí o řekněme 30% na konci dlouhého letu bude mít poláru v jiném místě souřadného systému a tudíž i jiné pádové vlastnosti. Plochu křídla, hustotu vzduchu i tah motoru má pořád stejné. Takže pro let stejnou rychlostí mu stačí menší úhel náběhu. A analogicky pro let nízkou rychlostí blízko pádové má tedy "rezervu" úhlu náběhu (celá polára je teď posunutá nahoru a doleva směrem k počátku souřadnic). Zvládne teda pomalejší let na větším úhlu.
[Mejcin]
(27.4.2017 21:46:10)
Ren 250>Já vim že má pravdu, neřek jsem že nemá ;) Jen řikám že to všeobecně platí čistě pro křídlo. Pro letadlo jen v některejch případech a v týhle diskuzi je to zbytečně matoucí.
[Davy_]
(27.4.2017 21:43:51)
Davy>Mejcin má v podstatě pravdu, to co popisuje je tzv. pád na vysoké rychlosti v důsledku odtržení proudnic při prudkém zvýšení úhlu náběhu, do vývrtky lze (některé) letadlo dostat i při vyšších rychlostech, je to pořád jenom autorotační figura, stejně jako třeba kopaný výkrut. Nicméně to je trochu vyšší dívčí a asi to úplně nepatří do obsahu tohoto fóra. Vliv hmotnosti na pádovou rychlost je u sportovních letadel skutečně zanedbatelný.
[REN 250]
(27.4.2017 21:38:01)
Čéče, tak simulátor bych do toho netahal. Na jednom jsem dělal diplomku a řekněme že některé věci se nesimulujou úplně věrně. Učebnic aerodynamiky mam poměrně dost, na vysoký to byl muj nejoblíbenější předmět. Ty motáš dohromady mechaniku letu a aerodynamiku. Na poláře, ani na vztlakový křivce profilu, ani skutečnýho křídla nikde žádnou hmotnost nenajdeš.
[Davy_]
(27.4.2017 21:20:59)
Ešte doplním: tím "na hraně" je myšleno to že vztlaková křivka profilu má jako parametr Reynoldsovo číslo, takže ten kritickej úhel náběhu neni tak úplně nezávislej na rychlosti.
[Davy_]
(27.4.2017 21:14:17)
Davy_, ja si tu teorii nevymyslel, to je prostě fakt a najdeš to v každé moderní učebnici aerodynamiky (pozor, ne v učebnici pilota...). Osobně mám vyzkoušeno na simulátorech (nikoli na pc), že se proudnice utrhnou jak na přímém, tak i na šípovém křídle a to při rychlostech řekněme 500km/h, i když by měla být pádovka v horizontu nějakých 170-210km/h. Navíc internet je plný videí z leteckých show, kdy se při nebo těsně po průletu nad dráhou eroplán rozplácne o zem a to má po klesavém letu opravdu velkou zásobu rychlosti. Prostě to pilot pustil ještě kousek níž než minule a doufal nebo věřil, že bude stačit jen razantněji tahat za knypl. Druhá věc je ta hmotnost, ta se samozřejmě během letu snižuje (neplatí pro elektrolety) a pilot si tak může po přeletu Pacifiku dovolit utaženější zatáčku než hned po vzletu (chápu, že to zas tolik neplatí v UL kategoriích). No a jako perlička nakonec je tu problém pádu při rychlostech blízkých rychlosti zvuku na dostupu letounu (tvz coffin corner)-ubereš plyn a spadneš, ale kámo přidáš plyn a taky spadneš :D proč, to ať si zvědavci najdou.
[Mejcin]
(27.4.2017 21:14:16)
Mejcine, to je sice pravda, ale taková dost na hraně a pro neznalé značně matoucí. Teoreticky to pro křídlo samo o sobě samozřejmě platí, až na tu hmotnost, pokud se bavíme o odtržení proudnic. Ale pro letadlo s běžnou konfigurací (kladná zásoba stability) nikoliv, protože od určité rychlosti už zásahem do řízení nelze odtržení proudnic dosáhnout. Pouze prudkýho stoupání s následkem ztráty rychlosti. Pak teprv po poklesu rychlosti může dojít k přetažení. Tzn. jinak řečeno pokud má rychlost, tak to prostě do vývrtky neurve, musí ji nejdřív vytratit.
[Davy_]
(27.4.2017 20:40:39)
Dovolím si s níže uvedenými informacemi nesouhlasit, i když vím, že to vzbudí patřičné emoce. Pád letounu nezávisí na jeho rychlosti, ale pouze na okamžitém úhlu náběhu. Překročí-li okamžitý úhel náběhu křídla kritický úhel náběhu pro danou konfiguraci a hmotnost letounu, tak vám nepomůže ani to, že letíte maximální povolenou rychlostí.
[Mejcin]
(27.4.2017 20:25:23)
Takže to v podstatě jenom potvrzuje to, co se tu psalo už tehdy - udělal kritickou chybu, což se může stát komukoli, ať už v letadle nebo na motorce...jenom u nás by to fízlům nezabralo ani půlku A4ky :-)
No nic jstefajne, v oblibě jsem tě neměl, ale ať ti to "tam" lítá.
[jaw250]
(27.4.2017 20:23:07)
A taky se zatáčka má točit pěkně "utaženě". Na to se správně přidá trochu plynu nebo malinko potlačí, aby se nabrala a udržela rychlost, pak se zatáčka utahuje součinností křidélek, výškovky a směrovky. Díky tomu se zajišťuje stabilita.
[longr]
(27.4.2017 11:36:40)
Havlis> všechny charakteristiky letadla vycházejí z indikované rychlosti vůči okolnímu prostředí tj. vzduchu (zjednodušeně řečeno). Rychlost vůči zemi je samozřejmě ovlivněna větrem, tzn. letím-li indikovanou rychlostí 100km/hod s větrem 10m/s do zad skutečná rychlost vůči zemi bude 136km/hod, s větrem 10m/s proti bude rychlost vůči zemi 64Km/hod. S tímto faktem je třeba počítat při navigačních výpočtech (čas letu,dolet s daným množstvím paliva). Základem každého létání letadel těžších vzduch je rychlost- u klasických letadel rychlost obtékání křídla, u vrtulníků otáčky rotoru - obtékání rotorových listů. Při pokusu o let pod min. rychlostí v rovném letu dojde k symetrickému odtržení proudnic z křídla, ztrátě vztlaku a letadlo se prosedne (tzv. spadne, ztráta výšky po vybrání cca. 30-50m), v zatáčce dochází k nesymetrickému odtržení proudnic, protože křídlo vně zatáčky se vůči vzduchu pohybuje vyšší rychlostí tj. s vyšší vztlakem a k odtržení proudnic dojde později než na křídle uvnitř zatáčky. Vnější část křídla tedy překlopí letoun do autorotace (vývrtky)ztráta výšky po vybrání cca 100-200m (pro sportovní letouny) Pádová rychlost v zatáčce se poměrně progresívně zvyšuje v závislosti na náklonu, vliv celkové hmotnosti letadla na pádovou rychlost je zpravidla minimální a obvykle se zanedbává. To znamená, chci-li udělat ostrou zatáčku s větším náklonem musím před započetím zatáčky patřičně zvýšit rychlost.
[Ren250]
(27.4.2017 11:14:18)
Havlis> Rychlost letadla vuci zemi ma vyznam pouze v okamziku startu a pristani a samozrejme pro navigaci. Jinak pilot na zem nekouka. Ridi se rychlomerem napojenym na pittotstatickej system, tzn. rychlosti vuci okolnimu vzduchu. Pretazeni vetsina letadel indikuje tim ze se rozvibruje rizeni, je to dany aerodynamicky. Nektery maj jeste stall warning elektronickej, ale UL a sportovni ne. V zatacce je to komplikovanejsi, tam dojde ke ztrate vztlaku nesoumerne a pomerne rychlymu padu do vyvrtky. Nizko nad zemi je to konecna.
[Davy_]
(27.4.2017 10:16:33)
Vubec tomu nerozumim, ale poprosil bych nekoho fundovaneho zda by mi prosim poradil. Dam nejaky fiktivni priklad nad kterym si lamu hlavu (hodnoty nebudu mit urcite spravne, ale jen pro fyzykalne/teoreticky pripad).
Mam letadlo, ktere vzlita smerem z vychodu na zapad. (proti vetru)
Od zapadu k vychodu jde vitr rychlosti 25km/h.
Predpokladam, ze vitr ma smer naprosto vodorovny se zemi a neuvazuju zadne rutbulence.
Minimalni rychlost letadla je 50km/h aby melo vztlak na kridle, pri rovnem letu (Stall speed). Takze letadlo to musi po runway rozjet na vic jak 50km/h v bez vetri, aby dokazalo unest samo sebe. Aby trosku stoupalo tak si ted tipnu treba 70km/h. S tim mim vetrem, teda letadlo teoreticky potrebuje mit rychlost 70-25 = 45km/h vuci zemi, aby diky vetru melo vztlak na kridle tech 70km/h.
So far so good, letadlo vzlitlo a ma nejakou visku, treba 100m. Pak se rozhodne ze zmeni smer letu na od zapadu k vychodu, po smeru vetru.
A ted tu vidim takovy logicky problem, ze letadlo leti teda tech 45 vuci zemi, ale rychlost vzduchu na tridle je ted uz jen 45 - 25 = 15km/h a to sakra nestaci na udrzeni letadla a musi zacit padat.
Takze psychycky je to celkem narocne, kdyz rychlost clovek pomeruje vuci zemi. Osobne bych si asi nejdriv myslel, ze to je dost divne, vzdyt letim 45 jako pred obratkou a vlastne padam.
Je v letadle nejaky tachometr, ktery meri rychlost mezi vzduchem a letadlem? Nebo jak se da odhalit neto use case dopredu?
Jeste jendnou se omlouvam, nerozumim tomu, ale zajimalo by me jestli to takhle opravdu funguje.
[Havlis]
(27.4.2017 9:59:18)
@Kuba z Neve: Napadlo mě to. Nechť je mu země lehká.
[Mustang]
(27.4.2017 0:29:21)
pilot potřebuje 3 atributy - rychlost, výšku a rozum. Když chybí jedna, ještě to jde. Když chybí dvě, tak se blíží něco nehezkého. Občas to ještě zachrání štěstí, ale na to se nejde a hlavně nesmí spoléhat.
[maspe]
(26.4.2017 23:47:17)
Mustang: jo jedná se o místního uživatele "jstefajn"
[Kuba z Neve]
(26.4.2017 23:22:39)
to byl někdo odsud, nebo proč se to tu probírá?
[Mustang]
(26.4.2017 22:38:10)
Borderer: neodhadl nárůst pádové rychlosti v utažené zatáčce s jinak zatíženým letadlem, než na co byl evidentně zvyklý, předtím si pravděpodovně pod dojmem okamžiku hrál na velkého letce...analogicky k motorkám - půjdeš na závody, budeš obdivovat jízdu na koleno, pojedeš domů, v adrenalinu si budeš chtít střihnout zatáčku, ale většínou jezdíš sám, tentokrát pojedeš se spolujezdcem a neodhadneš, kdy jít na brzdy
[mais]
(26.4.2017 18:22:40)
Borderer: Ve zkratce přesně tak.
[Hlade]
(26.4.2017 15:54:59)
Nechci se pouštět do velkých úvah, jak psal mais. Tyhle motory suzuki (myslím, že úprava byla od Drahoše) mají přes 100k. Letadla s nimi lítají hezky, až to svádí k občasným letům na hranici UL. Zenairy lítají dobře. Myslím, že se pilot chtěl rozloučit a chtěl udělat trošku ostřejší průlet. Bohužel za to moc "bral", tedy stoupal příliš ostře na malé rychlosti. Pak udělal průlet, ale opět za to příliš bral nahoru, po vystoupání ale nenabral rychlost a rovnou zatáčel. Jakékoli zatáčky, stoupání apod. je potřeba dělat na dostatečné rychlosti, jinak se ztratí vztlak a letadlo spadne do vývrtky. Na vybrání vývrtky je potřeba dost velká výška. Navíc měl vedle sebe skoro stokilovécho chlapa, to se zase jinak lítá, než v sóle, kdy letadlo snese víc.
Ať už ale byly okolnosti či důvody jakékoli, příčinou nehody bylo stoupání a zatáčka na nízké rychlosti s následnou ztrátou vztlaku a pádem do vývrtky.
Jak říkám, je to prostě blbá smůla a škoda dvou životů.
[longr]
(26.4.2017 15:11:39)
Pro nezasvěcené v letectví, co se vlastně teda stalo? Při manévru klesla rychlost natolik, že se letadlo neudrželo ve vzduchu?
[Borderer]
(26.4.2017 12:57:37)
Odlétal z akce a chtěl se rozloučit. Bohužel ho přemohl adrenalin a ovlivnil mu úsudek. Stává se to. V lepším případě to končí propoceným trikem, škrtátkem a ponaučením, ale někdy to holt končí špatně. Škoda každého života.
[longr]
(25.4.2017 17:56:36)
Už to tam visí několik měsíců.
Vzhledem k tomu, že stroj má dvojí řízení a že interní komunikace se nijak nezaznamenává, nemohla ani vyšetřovací komise určit, kdo v kritický okamžik řídil.
Chyba pilota je ovšem jasná.
[Venca_n]
(25.4.2017 15:42:11)
Kompletní statistiky
SQL spojení: 1 (5), 0,125 s
v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 27.11.2024 10:39:17