Autor:
Nepřihlášený uživatel
Příspěvek:
0/2000
MR7V-N panelka [gepr](4.4.2016 22:06:35)
Příspěvků: 23, poslední: 27.7.2016 20:54:4462437.Elektro
Zdravím,

po neustálých starostech s dobíjením jsem namontoval el. regulátor MR7V-N.

V návodu jsem podle schématu zjistil, že mám odpojit odpor(cívku) na dynamu a nechat ho nezapojený. Pokud ho odpojím tak regulátor přestane dobíjet baterku. Pokud zůstane zapojený tak to dobíjí.... při vysokých otáčkách i 7.2V což je vlastně v pořádku. Mohl by mi to někdo trochu objasnit? Je moc fajn, že to dobíjí, ale nemohu něco časem odpálit?
Dobrý den, vyměnil jsem na Jawě 250 typ 353starý regulátor nabíjení za elektronický MR7V a motorka nedobíjí. Nastartuju světla svítí ale ampermetr na nádrži ukazuje zápornou výchylku.Mám ukostřený kladný pol a regulátor je udajně na + pol na kostře. Nevíte někdo jak to výrobce značí? Na sáčku bylo MR7V +P ale na regulátoru MR7V-P. Prodejce mi řekl, že se mám řídit tím co je na sáčku. Děkuji [Honza] (27.7.2016 20:54:44)
Nakonec to byla úplná pitomost. Hodně krát jsem dával dolu masku s tachometrem. A jednou, navečer, venku už byla tma mi vypadaly žárovky z tacho. Skoro poslepu jsem je tam nandal a nevědomky jsem prohodil žárovku kontrolky dobíjení a jednu, ze dvou co tacho osvětlují. Po vrácení do správného stavu to funguje, jak má. :-) Po nahlédnutí do schéma elektriky mi došlo co se stalo. Po zapnutí klíčku mi přes kontrolu dobíjení šel proud na svorku 58, přes kostru tachometru a proto svítili i ty LEDky. :-) [gepr] (10.4.2016 19:49:25)
Tak tak, je to hodně zle zapojené a chce to komplet revizi. Možná by stálo za uvážení koupit elektriku komplet novou, když už se s tím člověk dělá, stojí okolo pěti set. Opačně nabuzeného dynama bych se nebál, to by buďto regulátor nedobíjel nebo shořel (případně by si regulátor stator správně přebudil, ale nemyslím že by to bylo až tak pěkně navržené). [karlos] (9.4.2016 19:37:16)
Víme, co s tím. Musíš provést kompletní revizi elektroinstalace. Máš to špatně zapojený, když ti světla svítí v poloze klíčku, kdy svítit nemají. Máš v motorce baterku? Pokud ano a je nabitá, tak bych nechápal, proč zadní světlo nesvítí hned. Zkrátka máš chybně zapojenou spínačku, kontrolku dobíjení nepochybně taky a kdoví, co ještě. Všechno musíš zkontrolovat dřív, než třeba díky tomu chybnýmu zapojení to elektronický relátko odpálíš. No a u těch blinkrů, pokud máš mechanický přerušovač, je normální, že mění frekcenci blikání s otáčkami. Čím jsou otáčky vyšší, tím je vyšší napětí a blinkry blikají rychleji. Pokud nesvítí, to bývá spíš v nízkých otáčkách při vybité baterce. Nemáš náhodou dynamo nabuzené na opačnou polaritu, než je baterie? Ale to by to elektronické relátko nejspíš už dávno shořelo. [Ota] (8.4.2016 13:17:30)
Dnes jsem se na to opět konečně dostal.

Zjistil jsem, že možná nebude v pořádku ještě jedna věc. Po sepnutí klíčku(bez zapnutí světel) mi diody svítí(jsou zapojeny místo parkovacího světla).... to možná nemá být?! Dnes jsem diody v předním i zadním světle odpojil a místo nich zapojil původní 6V žárovky. A když jsem měl sundaný kryt zadního světla, tak jsem si všiml, že vlákno žárovky koncového světla po sepnutí klíčku(i když jsou světla vypnutá) mírně žhaví, přes červený kryt světla to není vůbec vidět. Má to tak být? No každopádně to vysvětluje to proč svítily, už jen při zapnutém klíčku ty LEDky.

Odpojil jsem v dynamu ten odpor, nastartoval a stále svítila kontrolka dobíjení. Po té jsem zapnul přepínačem světla, kontrolka dobíjení zhasla. Na baterii naměřím se světly podle otáček něco do málo do 7V, když vypnu světla, rozsvítí se opět kontrolka dobíjení a ve vyšších otáčkách je na baterce kolem 7.2V. Takže se zdá, že teď mi to konečně dobíjí i s tím odpojeným odporem v dynamu, jenom se tedy trochu zajímavě chová kontrolka. :-) Jinak jsem ještě zjistil, že na volnoběh mi svítí jen přední světlo a zadní koncové se rozsvítí, až když trochu přidám plyn. Dále za jízdy při vyšších otáčkách nejdou blinkry, se snižováním otáček se postupně rozsvítí a na malé otáčky i blikají. :-) Ví někdo co s těmito problémy? :-)
[gepr] (7.4.2016 21:42:25)
LEDky by neměly mít žádný vliv, pokud jsou připojené jako orig. žárovky, pomrkávání bych přisuzoval špatnému původnímu regulátoru. Kontrolka dobíjení je zapojena mezi kladný pól baterie a živý uhlík dynama. Pokud kontrolka svítí při stojícím motoru i při běžícím motoru a dobíjí vám to, tak ji nemáte připojenou na živém uhlíku, ale někde na kostře. Chtělo by to projít a proměřit všechny dráty ohmmetrem, jestli vedou kam mají. Dál vyhodit ten odpor, nemůže to bez něj nefungovat, chyba bude jinde. [karlos] (6.4.2016 16:59:17)
Pokud ty LEDky nejsou zapojený do zkratu, tak to nemůže mít žádnej vliv na funkci dynama či regulátoru. Máš to opravdu dobře zapojený? Mají všechny kontakty čistou styčnou plochu? Není nějaký drát pod izolací zlomený? Pokud kontrolka dobíjení při nízkým volnoběhu svítí a po přidání plynu zhasne, je vše v pořádku. [Ota] (6.4.2016 13:03:23)
Karlos: Díky za obrázky. Tak teď už tedy vím co je ten odpor. Ale bohužel mi to nevysvětluje proč mi to dobíjí jenom když je také zapojený.... ?! Kontrolka dobíjení mi s mech. regulátorem fungovala způsobem, že po nastartování svítila a po přidání plynu zhasla, ale na baterii bylo pořád něco slabě pod 6V. Jelikož se mi baterie rychle vybíjela při jízdě ze světly, tak jsem vyrobil do paraboly a do koncového světla ledky. Krátce jsem to zkoušel a dalo se jezdit i s vybitou baterií a svítilo to. Potom už jsem tam dával ten elektronický regulátor. Teď si ale vzpomínám, že během krátkého zkoušení jsem si všiml, že po namontování Ledek mi kontrolka dobíjení po přidání plynu nezhasne, ale pořád pomrkává( bylo to ještě se starým regulátorem) Potom jsem tam vlastně hned dával ten elektronický...., že by tam dělaly takovou neplechu ty ledky? Mám zapojených v zadním světle 5+2( každá s vlastním odporem), v parabole mám věnec kolem žárovky z 9 ledek paralelně ve třech skupinách na 3 odporech. No asi to budu muset vyndat a zkoušet s normálním žárovkama, myslel jsem, že to nebude mít vliv... [gepr] (6.4.2016 8:29:48)
Podařilo se mi najít pěkný obrázek dobíjení, kde je to hezky nakresleno http://jpeg.cz/images/2016/04/05/JhjiU.jpg , je to sice pro starší model, ale ta spodní část okolo dynama je stejná. Ten odpor vypadá takto http://www.jpeg.cz/images/2016/04/05/IZa7X.jpg . Kontrolka dobíjení bude špatně zapojená, fungovala když tam byl původní regulátor? [karlos] (5.4.2016 22:53:13)
Ta malá cívka je právě ten odpor, který je třeba odpojit. [Ota] (5.4.2016 21:46:26)
Jo ještě jsem zapomněl napsat, že mi to tedy dobíjí (na baterce je 7.2V), ale kontrolka dobíjení svítí pořád. Zkoušel jsem 2 i 4 W žárovku. [gepr] (5.4.2016 20:28:13)
Sundal jsem stator dynama, jeden z těch žlutých drátků co mám na obrázku níže zapojen na M kontakt na regulátoru vede na malou cívku, zřejmě to bude to budící vinutí statoru. ten druhý, který nám na obrázku také zapojen na M vede do cívky na statoru. Žádný odpor jsem nikde nenalezl. Není možné, že 50W dynamo na panelce 592 je prostě zapojeno jinak ? [gepr] (5.4.2016 20:24:19)
Při rozborce dynama pozor - nesmí se prohodit mezi sebou oba konce budícího vinutí statoru, jinak by dynamo nedobíjelo (resp. dobíjelo by jedině tehdy, pokud by se motor točil na druhou stranu)! [Ota] (5.4.2016 16:44:45)
Díky moc, večer na to kouknu. Dám vědět jak jsem dopadl. :-) [gepr] (5.4.2016 13:54:45)
Na vnitřním zapojení není co zobrazovat, je tam jen vinutí statoru, ten odpor a uhlíky, mělo by stačit to schéma co je k tomu regulátoru, originální schéma je v dočkalovi, ale je to stejné. Jeden uhlík dynama je ukostřen, druhý (živý) vede na svorku 61 a odtud na jeden konec vinutí statoru, na druhý konec vinutí statoru je připojen na svorku M regulátoru a originálně je tam i ten odpor který vede na kostru. Ty dráty jsou tam dost namačkaný, tak to působí chaoticky. [karlos] (5.4.2016 13:28:13)
Řekl bych, že mi to nedá a rozeberu to. :-) Akorát jsem nikde nenarazil na nějaké vhodné schéma, či zobrazení vnitřního zapojení dynama... nevěděl by jste? [gepr] (5.4.2016 13:07:17)
Tak to je zajímavé, z hlavy si bohužel nepamatuju jak tam ty dráty jsou a podle vašeho popisu také nevím. Jestli vám to stojí za to vyřešit nabíjení pořádně, tak by to chtělo sundat stator a desku zapalování, potom se kouknout co kam vede a zapojit to tak, jak to mysleli tvůrci toho elektronického regulátoru. Ta druhá horší možnost je nechat to tak aby to dobíjelo a doufat že nic neshoří. [karlos] (5.4.2016 12:41:52)
Přesně to si myslím také, zkoušel jsem střídavě odpojit jeden a i druhý. Ať je zapojen jeden nebo druhý samostatně - chová se to stejně. Při měření na baterii to nedobíjí. Když je nechám zapojené oba jako je to na foto, tak na baterii po přidání plynu naměřím až 7.2V, podle toho kolik plyn přidám.

Jinak na foto ještě není vidět modrý drát, který mám zapojen společně se žlutým ( bylo to tak na původním mech. relé) na kablík od regulátoru(61)
[gepr] (5.4.2016 10:39:10)
Přesně to si myslím také, zkoušel jsem střídavě odpojit jeden a i druhý. Ať je zapojen jeden nebo druhý samostatně - chová se to stejně. Při měření na baterii to nedobíjí. Když je nechám zapojené oba jako je to na foto, tak na baterii po přidání plynu naměřím až 7.2V, podle toho kolik plyn přidám.

Jinak na foto ještě není vidět modrý drát, který mám zapojen společně se žlutým ( bylo to tak na původním mech. relé) na kablík od regulátoru(61)
[gepr] (5.4.2016 10:32:38)
Na fotce vám jdou do svorky M u regulátoru dva dráty, teoreticky by jeden mohl být konec budicího vinutí a druhý by mohl vést na ten odpor. Který z nich odpojujete? [karlos] (5.4.2016 10:18:36)
Ještě jsem neměl zapalování nikdy rozebrané, tak se do toho budu asi muset pustit. Můžu nějak sundat jenom ten přední kryt, aniž bych musel sundávat celé dynamo?

Přidávám foto namontovaného regulátoru, třeba někdo pozná chybu v zapojení i podle foto.
http://gepr.rajce.idnes.cz/Jawa_250#zapalko.jpg
[gepr] (5.4.2016 8:42:00)
Podle mě to máš špatně zapojený nebo odpojuješ něco jinýho - viz karlos. [Ota] (5.4.2016 8:09:17)
Dobrý den, podle vašeho popisu se mi spíš zdá že neodpojujete odpor ale budící vinutí a odpor už je někde přerušený. Kdyby tam odpor byl, tak by regulátor nejspíš neudržel 7.2V, protože by se stator budil skrz ten odpor (jako u 1. stupně mech. regulátoru). Zároveň pak při odpojení toho odporu nemůže regulátor přestat fungovat, to mi hlava nebere. Stálo by za to pořádně projít ty dráty ve statoru a ujistit se co kam vede. [karlos] (5.4.2016 1:33:59)
Kompletní statistiky SQL spojení: 1 (6), 0,234 s v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 28.11.2024 13:32:17