Autor:
Nepřihlášený uživatel
Příspěvek:
0/2000
Příspěvků: 12, poslední: 29.10.2015 8:53:3261525.Barvy a lakování
Zdravím,
chystám se dát nádrž do komaxitu. Problém je v tom, že ji mám vylitou epoxidovou pryskyřicí. Nemáte někdo zkušenost jak pryskyřice zareaguje s chemickým stahovačem nátěrů a následnou pecí?

No a zároveň ještě jeden dotaz k samotnému komaxitu. Chci z nádrže sundat původní lak chemickou cestou, protože se bojím, že při pískování by mohlo dojít k vytvoření důlků, které by pak byly pod barvou vidět. Jsou moje obavy oprávněné, nebo budou tyto důlky malé a barva je následně zakryje?
[Angeliczek] > co si mam predstavit jako "bocni kapsy"?
Jak sem uz psal, mam v prasku jednu prakticky celou motorku, je to kejvacka. A specifika jsou nasledujici (nadrz uz jsem psal dole, takze ted ostatni veci):
- podsedlove plechy jsou trochu problem, diky vyhrati dojde k povoleni napeti v nich a pri montazi na motorku je potreba je pritahnout vic, nez bezne lakovane. Nicmene komax je pruznej, takze pokud to uz namontujes, neni s tim problem
- u kastliku je potreba resit, jestli udelat jen vnitrky, nebo cely kastliky. Vnitrky doporucuju urcite, u vnejsih vik je problem podobny jako u nadrze, hodne "trci" z motorky do stran a snadno se poskrabou (treba pri startovani, kdyz sjede noha ze startpaky). Pokud budes delat jen vnitrky, je potreba zaridit, aby se ti nedostala barva do pantu ... takze zastrcit tycku, ale zaroven mit vymysleno, jak ji pak vyndat :-D
- drobnejsi plechove dily (kryty tlumicu perovani atd ... naprosto bez problemu. Jediny zadrhel byl u krytu zadniho svetla (slza), kde diky tloustce barvy bude moc tlustej plisek pro zasunuti do drzaku svetla. Ja si to uvedomil az pozde, takze jsem to pak musel ubrousit
- drobne frezovane dily a odlitky ... v podstate bez problemu, jen je nutne zase pocitat s tloustkou barvy. Takze treba distancni trubicky/podlozky na osu kola je nutne zevnitr zacpat, jinak je nutny to zase pretocit na puvodni prumer
- ostatni velka plecharina (blatniky, zelva svetla atd.) bez problemu, trochu zase povoli pnuti, ale vetsinou to nema zadny nasledky. Takze paradoxne nejvetsi pruser je, ze je potreba v ramci elektriky tahnout i kostru, bo komax nevede. A tim padem je prakticky nemozny (nebo aspon obtizny) dostat do puvodniho tunelu v blatniku o drat vic
- ramy, konstrukce, drzaky, nosice ... na tohle je komax idealni, ale i zde to ma sva uskali - typicky ruzny objimky na ram k drzeni cehokoliv (treba indukcka pod nadrzi) jsou haklivy na tloustku barvy, takze je vhodne si predem vyzkouset, zda pri podlozeni cca 0,5mm bude jeste vyhovovat tvar a delka objimky. U objimek na kulatinu staci dat delsi srouby, objimky na jekl casto potrebuji trosku "doladit" tvar ... a to je vzdy lepsi delat pred lakem, nez po nem.
- dily z hliniku a slitin ... tady je to trochu loterie. Me osobne se u dilu na motorku nikdy nestalo, ze by to vypenilo, naopak mam pocit, ze na hliniku to drzi jeste lepe, nez na oceli. Ale nekterym kolegum se stalo, ze bubny, vika motoru a podobne dily vypenily. A me kdysi taky vypenilo par dilu, ale to se netykalo motorek. Takze tady bych byl opatrnej, ja to risknul (no, spis jsem o tom riziku v te dobe nevedel :-D) a vyslo to. Ale nemusi to tak byt vzdy
[Sim] (29.10.2015 8:53:32)
mám komaxit na držácích na kufry atd a v pohodě, mám v komaxitu i jednu kejvačkovou nádrž, je to tak od nějakého roku 1998 a drží to v pohodě, nicméně dělal jsem to jako študný chudent, který měl celou motorku s papírama za převratných pár stováků, nová baterka stála takřka půlku motorky a nádrž byla totálně odchromovaná, tak jsem to chtěl mít trochu hezký...tenkrát se ještě na patinovky nehrálo a ta motorka stejně měla x tej lak.. [mais] (28.10.2015 15:30:42)
Děkuji všem za názory a důležité informace.
Řeknu vám co mě přivedlo k tomu komaxu. Jednou jsem přišel do práškové lakovny a měli tam nakomaxovaný plechy na pincka. Vypadalo to krásně, tak se mě to celkem drží od té doby.
Ještě to tedy promyslím s tou nádrží. A co myslíte o bočních kapsách? Taky lak nebo komax? Už jsem je dvakrát lakoval a vždycky je odřely při zavírání sedla.
[Angeliczek] (28.10.2015 10:26:46)
Praskova barva je dobra na ram motorky, podvozky atd. Je to presne jak pise Sim a taky proto se nikde nepouziva praskova barva tam kde to ma aspon trochu vypadat ...treba auta apod. Dalsi vec je antikorozni ochrana, kdyz neni povrch dokonale odrezeny a zakladova vrstva nezvladne zabrzdit pocinajici korozi, praskovy lak proste podrezne a odloupne se ve velkych lupenech. To klasicky laky nedelaj a na rozdil od prasku jdou bezvadne napojovat a opravovat. Momentalne me ceka na Daytone piskovani a a oprava laku skoro na vsech drobnejsich soucastkach, protoze Triumph tehdy pouzil praskovou barvu a ta se tedka loupe skoro vsade - drzaky kapotaze, chladicu, stupacek apod. [Hruši] (27.10.2015 20:40:08)
Ja v praskovy barve nadrz mam ... teda nejenom nadrz, celou motorku. Nicmene, i kdyz nesouhlasim uplne s tvrzenim Zdenka, ze resit komaxitem velky veci je prasarna, zrovna na nadrzi to ma sva urcita specifika, se kterejma je nutny pocitat:
- praskova barva neboli komaxit neni v podstate nic jinyho, nez granule plastu, ktery se ve v peci specou a slejou do rovnomernyho povrchu. Zjednodusene receno, je to zaliti "cehokoliv" do plastu. A ten plast se nema prilis v lasce s benzinem, pri kontaktu s nim ma tendenci nabobtnat. Soucasny ekosracky, co se do benzinu pridavaj, to jen zhorsujou. Takze pobryndani nadrze pri tankovani je docela problem
- komax je dobra funkcni zalezitost, je to mechanicky odolna povrchova uprava. A muze to byt i hezka povrchova uprava. Ale bohuzel ne najednou - vysoka odolnost je dana silnou vrstvou naneseneho plastu (ve srovnani se strikanim barvou), takze se projevi az ve chvili, kdy to odres. A v tu chvili uz to neni pekny a prakticky to nejde opravit. Provozem se nadrz odrbe bud v mistech kontaktu s tankvakem, s kolenama pilota, zipu bundy pilota, pripadne pri nedobrovolnem odlozeni motorky na zem ... neni to otazka kdy, ale za jak dlouho se v komaxitu objevi drobne oderky, ktere nepujdou rozlestit
- v "moji" praskove lakovne se me vzdy ptali, jestli chci komax na viditelne, nebo neviditelne plochy. Na ty, co nejsou videt to nechali tak jak to vyjelo z pece. Na opticky dulezite plochy pak jeste nanaseli jednu vrstvu klasickeho bezbarveho laku, ktery zvysi lesk, prozari barvy a funguje jako UV filtr pro pomalejsi vyblednuti barev. Bohuzel, tento bezbarvy lak byl na stejne bazi, jako barva, se kterou jsem "vylejval" prolis na nadrzi s logem, takze ve vysledku nejsou prechody barev ostre a jsou jakoby upatlane. Zaroven se tento lak poskrabe snadneji nez vlastni komaxit, takze jeste vice zvyrazni rozdily mezi vylestenou a poskrabanou casti povrchu
- pod komax nejde tmelit, takze pripadny dulky v nadrzi (typicky od riditek po padu) bud budou videt, nebo je potreba je "vytmelit" letovanim
- praskova barva je v podstate uprava nevratna, diky piskovanemu podkladu dobre drzi a na jeji sundani lze pouzit bud chemickou cestu, nebo z mechanicke prichazi v uvahu zase jen tryskani povrchu. Takze jednou das dil do praskovy barvy a tim ho v podstate odsoudis k tomu, ze uz nikdy nepujde nachromovat (aspon ne v zrcadlovem lesku)
[Sim] (27.10.2015 16:18:51)
Nechapu proc porad trvas na tom komaxitu, ale je treba pochopit, ze pod komaxit je NUTNE opiskovat. To je technoligicky postup, na cokoliv jineho komaxit nechytne dostatecne dobre. To ze je povrch po opiskovani hruhy, je prave spravne, po nahrati v peci se prasek do nerovnosti zalije a zceli povrch. A jen prave tak drzi spravne, tak jak komaxit ma.
Na nadrz ti ho fakt nedoporucuji, na jawu se hodi tak maximalne na ram, stupacky a takove veci. Komaxitovat "velke" veci je s prominutim prasarna.
[Zdeněk] (27.10.2015 14:21:49)
Ad1, epoxid se v některých chemických stahovačkách rozpouští, v jiných jen nabobtná. pokud chceš chemicky stáhnout venek, napusť dovnitř vodu, uzavři šroubem výpusť a dej staré víčko s mikrotenem.

Ad2, při vypalování prášku na 15 - 20 minut při 180 - 200°C vnitřní epoxidová vrstva zkřehne a popraská, takže tudy cesta nevede.

doporučoval bych jemně opískovat v korundové drti, ne brokovat ocelovou drtí!!! a potom normálně stříknout rozpustidlovou barvou.
[holdas] (26.10.2015 20:37:40)
pískování + klasický základ+ barva, co pořád máš s tím komaxitem [monty] (26.10.2015 20:23:51)
Flexa+dráťák - odrbat to od starý barvy a pak fouknout něčím normálním, komaxit fujky [Clousec] (26.10.2015 20:19:04)
Tak tedy otázka do pléna. Jak zachovat nádrž a přitom komaxitovat?

Pískování - komaxit - opětovné vylití epoxidem?
[Angeliczek] (26.10.2015 20:11:17)
Nezbude ti nic jiného, než normální lak, protože při vypalování komaxitu by ten epoxid šel do háje a zničil by jsi si celou nádrž! [Uďa] (26.10.2015 17:34:01)
pokud to chces komaxitovat, piskovani pod komaxit je vpodstate jedina volba. Komaxiti pec sice nema az tak vysokou teplotu (180 az 200 stupnu), ale zkusenost je takova, ze ti vytvrdly epoxid popraska. Pokud vazne trvas na komaxitu, sezen jinou nadrz, opiskovat - pod komaxitem to spolehlive nepujde videt a teprve potom vylit nadrz. epoxid je podle me prezity, spis bych doporucil kaucuk. [Zdeněk] (26.10.2015 15:04:39)
Kompletní statistiky SQL spojení: 1 (6), 0,125 s v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 29.11.2024 10:30:19