Autor:
Nepřihlášený uživatel
Příspěvek:
0/2000
Příspěvků: 22, poslední: 17.11.2021 11:25:3168853.Informace
Dobrý den. Již dlouhou dobu mi vrtá hlavou jedna věc a to jsou dva rozdílné druhy těsnění pod válce jawy 638 na trhu. Viz. fotky v přiloženém odkaze níže (kde můžete porovnat rozdílné tvary). Jedno těsnění je OK, to druhé má uplně nesmyslné tvary. Tvary přepouštěcích kanálků jak vnitřních tak vnějších jsou úplně nesmyslné a ta přepážka která má těsnit přepouštěcí kanálky na vnitřních stranách válců nad středovým dílkem je v té tenké části tvarově tak zcestně že to prostě nemá šanci ten kanálek dobře utěsnit. (těsnící plocha těsnění je v té tenké části uplně mimo válec a mezi válcem a karterem je prachsprostá neutěsněná mezírka kudy přefuk vesele fouká ven. Vždy když objednávám díly z kterékoliv stránky tak mi přijde to špatné. Proto mám v zásobě jedno roky staré těsnění jako mustr podle kterého si z těsnícího papíru vyřezávám nové. Všiml jsem si této chyby nových těsnění asi před více jak rokem a stále se to vesele prodává což se mi zdá být divné. Jsou snad dva druhy motorů či válců a doteď o tom nevim a měl jsem štěstí jen na ten jeden druh? Nebo toto těsnění je prostě zmetek na který ještě nikdo neupozornil, většina lidí ho používá a pak řeší proč jeho motor nefunguje jak by měl? Osobně jsem 638 motorů udělal už desítky a nenarazil jsem ani na jeden na který by pasovalo toto ono těsnění. Snad mi to tu konečně třeba někdo objasní a třeba nejen mě
https://boocheer.rajce.idnes.cz/Tesneni/
fuha tohle me mrzi,, mam dva dodavatele a ty maji kazdy sveho vyrobce,, kazdej to dela takto spatne ale dle me to zacalo s prichodem 632-638 kdy podle me melo neco takoveho a pak uz se nikdo neracil zmenit dle modifkace valcu i tesneni,, ale uz resim primo motomaxe a ten uz se zacal intinzime zajmat a ta kdo mesice bude ve fichtlkramku,,, prakticky tento rok neresim nic jineho nez precenuji ceny, lebo to nabralo a jeste nabere obratky a taky honim vyrobce a zadavatele at to delaji poradne kdyz to maji v ruce a nekteri jdou po tom a nektery mavnou ruce a reknou mi at si to kazdy dobastli doma sam a tim si u me podrezavaji vetev,, lebo kazdy rok timto image prichazim o jedno ba dva dodavatele :-( [sesssa] (17.11.2021 11:25:31)
Dílek je přesně v rovině. [jenor] (24.10.2021 16:51:25)
Častokrát to mezi válcema slzí i z toho důvodu že je utopený ten středový dílek pod úroveň dosedací plochy válců. Jde to zjistit příměrným nebo jakýmkoliv přesným ocelovým pravítkem. Když ho přiložíš na dosedací plochy i přes ten dílek a mezi dílkem a pravítkem je průsvit tak je to špatně. V tomto případě pak pod samotné to těsnění ještě vystřihnu proužek z tenkého těsnícího papíru který posadím na ten středový dílek aby se vyrovnalo to utopení, těsnění se do toho vmáčkne a pak už to nemá šanci tama slzet. [BooCheer] (24.10.2021 15:56:44)
Zdarec,tak mě to nedalo a shodil jsem válce,abych se podíval jaký mě dali v Jawě těsněni.
Je tam rozměrově správný,ale pod válcama to furt slzelo,dal jsem tam nový černý,trošku chtělo doladit u přepoštáků a jeto ok. Po projetí a zahřátí motoru jsem musel trošku ochudit volnoběh.
[jenor] (24.10.2021 15:05:52)
Pod válci to slzet nesmí. Klasická mastná linka po obvodu těsnění se dělá běžně, když je těsnění papírové a není ničím lepené. Ale prolínat a někde kapat to nesmí. Holt pokud je těsnění jednoho výrobce špatné, nezbude než sehnat to správné nebo si ho vyrobit z archu. Razítkování a vystřihování se dělalo už ve školce, tak si člověk aspoň trošku pohraje :) [longr] (20.10.2021 10:21:31)
Mně teda z těch křápů teče olej všude možně, ale zrovna pod válci při použití normálního těsnění nikdy problém není. [Jad] (20.10.2021 9:12:27)
jen bych podotkl, že ten motor je konstrukčně z roku 1945 s poslední modifikací v roce 1985. To je bratru 35 let. Nechtějte z toho dělat japonce, to už zkoušeli jiní.

Jenor - je to sériově vyráběný veterán. Podle toho bych to posuzoval.
[maspe] (20.10.2021 8:45:10)
Mě to na nove pod valcama taky trochu slzi těsnění je světle. To je Teda to špatný? [Jenor] (19.10.2021 18:19:40)
Máte problémy, vystřihnu těsnění z obyčejný papírový čtvrtky, napustím vazelínou a namontuju. Dělám to tak už přes třicet let na každý jawě a zatím žádnej problém. [Dřevák] (19.10.2021 15:11:16)
Jak je tu už zmíněno že v Jawě na to serou že veškerá kontrola kvality spočívá v tom že to jde aspoň nastartovat a na válcích to párkrát zavrčí bez zátěže a jestli to má výkon 12Kw nebo psaných 17Kw je každému jedno. Pak se kvůli takové zbytečné banalitě co chvila řeší opakované zadírání motorů a propalování pístů. Hodněkrát jsem viděl motor s propáleným pístem díky chudé směsi kterou způsobovala slabě utažená sací příruba válců, pod kterou to podsávalo faleš. Co má ten motor pak dělat když si vesele saje a fouká přímo z přepouštěcích kanálků? :D [BooCheer] (19.10.2021 11:55:16)
[Jenor] : Dělají to pořád stejně, měl jsem tu na opravu tu novou 640ku že po 300km je motor celý potečený pod válcama. Nedokážu posoudit jaké tam původně bylo těsnění protože bylo fest připečené a po sundání válců se totálně roztrhalo. Nicméně to světlé špatné tam nepasovalo uplně stejně jak u starýho motoru. Druhé těsnění to z černého papíru tam padlo jako ulité. Jediné co vím o těch nepasujících válcích je to že byl trochu jiný venkovní průměr vložky tak se ta část co se zespodu zasune do motoru musela nepatrně líznout na soustruhu. Nedávno ale kamoš na svou 638 se starým motorem kupoval nové válce z nového motoru a pasovalo to tam uplně vpohodě bez jakýchkoliv zásahů tak nevim. Ještě je možné že spíš staré válce nepasují do nových karterů to už si ted nepamatuju. Rozhodně to ale neni rozdíl díky kterému by mělo byt těsnění takto na hovno [BooCheer] (19.10.2021 11:46:23)
Na koupi hotových těsnění pod válce jsem dávno rezignoval. Stejně se to muselo vždy doladit a většinou byly k dostání jen v jédné šířce. Mám několik archů těsnícího papíru o různých tloušťkách a doladím, jak je potřeba. [Bakoun] (19.10.2021 9:47:24)
Řekl bych, že pokaždý se mi dostane do ruky ten zmetek. Výkroje pro přepouštěcí kanály jsou špatný - někde to do kanálů zasahuje a na jiný místě je zbytečně velká mezera. Vždycky musím žiletkou oříznout ten papír, co přesahuje do kanálů. Mezi válcema to mám mastný od oleje, tak je dost možný, že to někde profukuje. Ale co si pamatuju, mastný jsem to tam měl vždycky, takže jsem to pokládal za samozřejmost... [Ota] (19.10.2021 9:12:17)
Jawa si nikdy na přesnost výroby nepotrpěla. A na vliv na funkci také ne.
Všichni víme, že ocelové vložky v hliníkových válcích svými otvory nelícují o 2-3mm. Do sacího kanálu levého válce pak výrazně trčí šteft karburátoru. Výsledkem je, že každý válec jede jinak, dokud si to doma nedoladíte.
Pokud nevhodné těsnění způsobí pokles výkonu o 20%, Jawě je to fuk. Nastartovat to jde, a na válcích bez zátěže to jde vytočit na maximálku. Tím kontrola kvality končí. Jawa je jako čína nejlevnější kategorie.
[Deadman] (18.10.2021 19:55:23)
Ahoj. Kdysi jsem to "špatný" těsnění koupil od Sesy. Hned jsem mu psal, že je to šmejd a dříve prodával kvalitnější (rozměrově přesnější) - takové co stále prodává motokrámek.cz. Sesa napsal dodaveteli a jeho odpověd byla:

"hele provereneny dodavatel pise
kdyby někdy zákazník rozdělával originál motor z Týnce,zjistil by,že toto těsnění je originál.
Pochybuji,že budou na jeho popud vyrábět nový razník.To turecké co tam namontoval bude jistě velmi kvalitní. J)))"

Pro zajímavost, to "Turecké" tmavé těsnění je vyráběno ve Zlíně. Byl jsem osobně v té fabrice a mají ho vystavené mezi dalšími těsněními které tam vyrábí.

Ale zpět ke kvalitě těsnění. Smontoval jsem motor 638 po GO a jelikož jsem již neměl to tmavé těsnění, ale jenom to světlé, údajně z Jawy, tak jsem ho tam musel dát. Motor přišel do rámu a moc se mu jezdit nechtělo a pořád byl olej pod válci. Tak jsem válce po několika stovkách km sundal a těsnění vyhodil a dal nové, opět to světlé, jelikož jsem se jich chtěl zbavit a problém se opakoval. Po 200km jsem těsnění vyhodil a dal tam to tmavé a hádejte co se dělo pak. Vůbec nic neteklo a motor jezdil lépe než s tím světlím. Po této zkušenosti už to světlé těsnění nechci ani vidět. Nemám rád, když se mi vrací reklamace.
Takže to světlé nebrat, moje zkušenost.
[Doly_cz] (18.10.2021 19:29:35)
A nemůže to být kvůli tomu že Jawa teď dělá ty válce a kartery jinak? Protože nový válce nepasuji do starých karteru. [Jenor] (18.10.2021 17:35:23)
teď jsem bral věci z veteranmoto.cz objednal jsem pro zajímavost i těsnění a přišlo mi po dlouhé době dobré naprosto přesně pasující těsnění pod válce. Zajímalo by mě podle jak předlohy výrobce dělá to divné těsnění protože to je fakt nesmysl :D [BooCheer] (18.10.2021 12:45:10)
Když mi přišlo těsnění ze zelenýho papíru, tak bylo tvarově mimo, jak píšeš. Pak mi ale z nějakýho eshopu přišlo z černýho papíru, a to sedělo přesně. Škoda, že si nepamatuju, odkud to bylo. Koukám, že v motokrámku by dle fotky mohli mít to správné. [Montgomeryx] (18.10.2021 6:48:33)
Fungovat funguje, jak kdy. Někdy se ale u nějakého motoru umí sejít souhra náhod a přepoušťáky na vnitřních stranách válců prostě netěsní. Nemluvím o tom že do toho ještě těsnění zasahuje do přepouštěcích kanálků někdy až v řádu několika milimetrů. Když jsem zkoušel těsnění slícovat aby nezasahovalo do kanálků tak odřezáním materiálu se těsnící plocha ztenčí natolik že se pak těsnění roztrhne už jen pohledem. To starší těsnění tam pasuje uplně přesně a neni ani potřeba na něm nic upravovat a lícovat. Jestli je tento výrobek běžně vyráběný a dodávaný tak opravdu nechápu podle čeho to ten výrobce dělá. To si snad tento tvar nějak v hlavě vymyslel :D [BooCheer] (17.10.2021 22:28:43)
Nejlepší je jak píšeš, mít v dílně nůžky a roli těsnícího papíru. Jinak když o víkendu při montování zjistíš, že ti chybí nějaké jedno těsnění, je to akorát k vzteku... [Jad] (17.10.2021 22:05:18)
Podobně jsem vždy těsnění dopasovaval. Prostě beru to tak, že to je polotovar. Na ostatní moje motorky jedno takové papírové těsnění pod válec stojí 300-600. A občas taky přesně nepasuje.... [maspe] (17.10.2021 22:05:04)
Nikdo to neřeší, co vím tak seš první kdo si toho všiml. Funguje počítám obé. Jinak nejméně kopírující těsnění pod válce bych řekl že aktuálně používají v Týnci. [Maxwell] (17.10.2021 21:55:55)
Kompletní statistiky SQL spojení: 1 (5), 0,125 s v1.0.6221, Made by HejtmaMa (c)2005-2008, last restart: 1.12.2021 11:33:15